Lajme Shqip Saturday, 21 May 2011 08:26

Sipas strategut katalunas, Pep Guardiola, nuk ka favorit për finalen e madhe të Wembleyt që zhvillohet më 28 maj ndaj Manchester Unitedit.

“Manchester United është rival fantastik, por ata kanë përparësinë pasi kanë humbur ndaj nesh dy vite më parë dhe fitoret e tilla mund t’ju vëjnë në konfuzion”.

“Ju nuk mund të jeni favoritë në një finale ndaj Manchester Unitedit, ata janë ekip i madh. Më pëlqejnë shumë. Ata e kanë shitur Cristiano Ronaldon dhe ende po fitojnë”, u shpreh Guardiola.

Pep Guardiola ka pranuar sot se ai shkon në ndeshjen e së shtunës kundër Malagas me Wembleyn në mendjen e tij dhe Barça do të udhëtojë për në Malaga me titullin e pushtuar tashmë.

Duke folur në një konferencë shtypi, Guardiola ka pranuar që seancat e ekipit të tij të trajnimit ishin fokusuar tashmë në finalen e javës së ardhshme: “Ne kemi një detyrim për të parë në ndeshjen e ardhshme sigurisht, por është e vërtetë që shumica e punës sonë tani është fokusuar në Londër.”

Shefi ka vendosur të largohet nga një numër i emrave për udhëtim në Malaga dhe shpjegoi: “Unë preferoj që të jetë ndeshje e të rinjve ajokundër Malagas. Ata janë plot me dëshirë dhe duan të bëjnë gjëra të vështira për mua. Për të tjerët mendoj se atyre iu bën mirë trajnimi të shtunën dhe pushimi të dielën”.

Stoichkov, finalja do të jetë e lehtë për Barcelonën.

Kundër Manchester United do të jetë një ndeshje pak më e lehtë, për shkak se Barcelona është më e qetë tani, nuk ka shumë presion. E vetmja këshillë, që mund të jap për Barcelonën, është që ata duhet të shkojnë me mentalitet fitues në Angli.

Edhe nëse humbet në Angli kundër Man Utd, asnjë nuk mund të thotë se është një dështim. Jo, jo kurrë nuk mund ta them këtë gjë, sepse dështimi i vërtetë është për ata që nuk kanë arritur në finale.

Para 19 vjetësh në Wembley, ishte një lojë e bukur, kundër Sampdorias. Nuk ishte aspak e lehtë. Ndërsa, për sa i përket golashënuesit më të mirë në La Liga, Cristiano Ronaldos, mund te them se nuk është e lehtë të shënosh 38 gola. Ai ka arritur të shënojë kaq shumë gola, vetëm për një arsye. Kjo arsye është që, Mourinho ka vendosur të gjithë ekipin të luajë për portugezin dhe këtë gjë mund ta bëjë çdo sulmues, përfundoi ish-lojtari i Barcelonës.

Ndërsa mesfushori i Manchester United, Paul Scholes, ka lavdëruar rivalin e klubit të tij sa i përket finales së Ligës së Kampionëve, Barcelonën, duke thënë se ata kanë një lojë shumë të mirë dhe se “Djajtë” dëshirojnë të luajnë si ata.

“Barcelona është një klub fantastik, një klub stili i lojës së të cilit është një gjë të cilën çdokush e shikon dhe dëshiron të luajë në të njëjtën mënyrë”.

“Por ne do të fokusohemi në fuqitë tona dhe që të gjejmë një rrugë për t’i mposhtur ata. Ne kemi një kualitet të lartë dhe dimë se mund të luajmë si ata. Të shpresojmë se mund ta vërtetojmë këtë gjë”, tha Scholes.

Ndërsa, ish-lojtari i Barcelonës, Julio Salinas, tha se Barcelona i ka të gjitha shanset dhe nuk mund ta humbasë ketë mundësi të madhe për të fituar, për të katërtën herë Champions Leaguen.

“Barcelona ka fituar besimin e te gjithëve. Tifozët kanë besim te tmerrshëm tek ky ekip. Është një ekip që ka thyer çdo lojë dhe ka lojtarin më të mirë në botë, i cili quhet Leo Messi. Barcelona nuk duhet ta humbasë këtë mundësi që i është dhënë ndaj Man Utd. Duhet të fitojë patjetër Champions Leaguen.”

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»