Lajme Shqip Wednesday, 05 December 2012 23:23

Festa e mundshme e Lionel Mesit është kthyer në hidhërim, pasi futbollisti argjentinas që ishte vënë në ndjekje të rekordit të golave të Gerd Myler, ka dalë me barelë mes lotëve nga fusha e lojës në barazimin 0-0 të Barcelonës ndaj Benfikës. 

Ylli i katalanasve u aktivizua në pjesën e dytë të ndeshjes, me shpresën se do të arrinte të shënonte në këtë sfidë, por 5 minuta para fundit, u dëmtua në një përplasje me portierin kundërshtar dhe u detyrua të largohej nga fusha e lojës. Ky dëmtim ka shqetësuar dukshëm katalanasit, të cilët në minuat e fundit e kishin më shumë mendjen se çfarë po diskutonin mjekët e skuadrës për argjentinasin, sesa për të shtyrë minutat në këtë ndeshje që nuk kishte asnjë vlerë për ta. Gjithsesi, barazimi ka dënuar Benfikën me kalimin në Europa League, pasi fitorja e Sëlltik ndaj Spartak Moskës ka bërë që në turin tjetër të Ligës së Kampioneve të kalojë ekipi skocez.

Grupi F ishte zgjidhur prej kohësh, ndërsa Bajern Mynih e Valencia thjesht diskutonin në distancë se kush do të merrte kreun. Bavarezët kanë fituar 4-1 përballë BATE Borisov falë një prove të shkëlqyer të Xherdan Shaqirit që ka shënuar një gol dhe ka dhënë një asist, ndërsa ka qenë ndër futbollistët më të mirë në fushën e lojës. Bajern është kualifikuar në vendin e parë në grup falë golavarazhit më të mirë se Valencia, e cila nga ana e saj ka fituar vetëm 1-0 ndaj Lilë.

Kluj i ka shkuar shumë pranë mrekullisë së kualfikimit në fazën tjetër, me fitoren 1-0 në fushën e Mançester Junajtid, që është paraqitur me zëvendësuesit dhe jo me titullarët e zakonshëm. Por ka qenë Gallatasaraj që ka kaluar turin, me një tjetër sukses jashtë fushe, 2-1 ndaj portugezëve të Braga. Si rrjedhojë, skuadra rumune duhet të kënaqet me Europa League në vazhdimin e këtij sezoni. (LajmeShqip.com)

 Rezultatet

GRUPI F

Lilë-Valencia                           0-1

36’ (p) Xhonas

Bajern Mynih-BATE                 4-1

22’ Gomez, 54’ Myler, 66’ Shaqiri, 83’ Alaba / 89’ Filipenko

Renditja: Bajern Mynih 13 pikë, Valencia 13, BATE 6, Lilë 3.

GRUPI G

Barcelona-Benfika                   0-0

Sëlltik-Spartak Moskë              2-1

21’ Hoper, 81’ (p) Komons / 39’ Ari

Renditja: Barcelona 13 pikë, Sëlltik 10, Benfika 8, Spartak Moskë 3.

GRUPI H

Mançester Junajtid-Kluj            0-1

56’ Luis Alberto

Sporting Braga-Gallatasaraj     1-2

32’ Mosoro / 58’ B. Jilmaz, 79’ A Jilmaz

Renditja: Mançester Junajtid 12 pikë, Gallatasaraj 10, Kluj 10, Braga 3.

Të kualifikuar si kreu i grupit në fazën me eliminim direkt:

Borusia Dortmund, PSZH, Shalke, Malaga, Juventus, Bajern Mynih, Barcelona, Mançester Junajtid.

Të kualifikuar si të dytët në grup në fazën me eliminim direkt:

Real Madrid, Porto, Arsenal, Milan, Shakhtar Donetsk, Valencia, Sëlltik, Gallatasaraj.

Të kualifikuar në Europa League në fazën me eliminim direkt:

Ajaks, Dinamo Kiev, Olimpiakos, Zenit, Çelsi, BATE, Benfika, Kluj.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»