Lajme Shqip Friday, 20 May 2011 09:59

Nani thotë se ky sezon ka qenë më i qëndrueshmi për të te Manchester United.
Anësori i “Djajve të Kuq” u votua si i dyti në anketën e tifozëve për çmimin historik “Lojtari i Vitit Sir Matt Busby”, me vetëm një për qind prapa fituesit Javier Chicharito Hernandez.
“Ky ka qenë sezoni im më i qëndrueshëm për United. Çdo vit që kam qenë këtu jam përmirësuar dhe ky ishte një sezon fantastik për mua. Kam krijuar shumë gola dhe kam shënuar më shumë se vitin e kaluar, andaj jam i lumtur. Shpresoj t’ia dal më mirë sezonin e ardhshëm”, tha Nani.

Anësori i Manchester United, Nani, ka deklaruar se menaxheri Sir Alex Ferguson është “fajtori” për sukseset dhe formën e jashtëzakonshme të portugezit.
“Ai ka qenë shumë i rëndësishëm për mua. Të gjithë e dinë, që nga ardhja ime te United se sa mundësi më ka dhënë ai. Ai është njeriu më i rëndësishëm në karrierën time”.
“Nëse po luaj mirë për momentin, atëherë është për shkak të tij dhe mundësive që ai m’i ka dhënë. Dhe nëse po shfaqi lojë edhe më të mirë se sa që di, atëherë edhe kjo është për shkak se ai më ka motivuar për këtë”, u shpreh Nani.

Ndërkohë edhe ylli i Barcelonës, Lionel Messi duket se nuk është fare i brengosur pse Ronaldo është duke e tejkaluar në ranglistën e realizatorëve, pasi preferon t’ua rekomandojë drejtuesve të klubit dy sulmuesit për sezonin e ardhshëm, e më të përshtatshmit për “jashtëtokësorin” argjentinas janë Javier Hernandez Chicharito dhe Rooney.
“Hernandez do të na përshtatej. Ai flet spanjisht dhe ka stil të mrekullueshëm. Është e vështirë të parashikohet çfarë do të bëjë ai gjatë duelit dhe kjo është fuqia jonë”.
“Rooney po ashtu do të ishte përforcimi më i mirë i mundshëm. Ai ka luajtur në nivelet më të larta viteve të fundit dhe jam shumë i sigurt se stili i tij në çdo moment do të përshtatej me futbollin spanjoll, e kemi parë të gjithë se çfarë jep në fushë ai”, tha Messi.

Në anën tjetër, sulmuesi i Manchester United, Javier Hernandez, ka fituar çmimin prestigjioz “Lojtari i Vitit i Sir Matt Busby” dhe është shprehur i ngazëllyer me këtë arritje në sezonin e tij të parë me “Djajtë e Kuq”.
Çmimi zgjidhet nga fansat rreth e qark botës në faqen zyrtare të klubit dhe nderon lojtarin më të mirë të United për sezonin 2010/11.
“Më duhet t’i falënderoj aq shumë fansat. Ata më kanë ndihmuar mua shumë. Mendoj se ka qenë një vendim i vështirë për t’u marrë dhe nuk mendoj se e kam merituar atë pasi nuk ka qenë vetëm një lojtar që ka luajtur mirë. Ne jemi një ekip”.
“Kam ëndërruar për të luajtur me Manchester United dhe kam menduar se në sezonin tim të parë do të luaj për rezervat me ndoshta disa minuta në ekipin e parë. Por, duke falënderuar bosin dhe të gjithë bashkëlojtarët kam luajtur ca më shumë”, ka thënë Chicharitto.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»