Lajme Shqip Tuesday, 07 May 2013 15:52

Zhoze Murinjo është shfaqur përsëri sot para gazetarëve, një gjë e rrallë duke pasur parasysh se kjo ishte hera e tretë brenda më pak se një jave, pas muajve radhazi ku paraqitjet e tij ishin të kufizuara vetëm para dhe pas ndeshjeve të Ligës së Kampioneve. Por tekniku portugez duket se këto paraqitje ka vendosur t’i shfrytëzojë për të mbrojtur veten nga kritikat që kanë ardhur në adresë të tij në kohët e fundit, gjithmonë përsa i përket çështjes së Iker Kasijas dhe mosaktivizimit të tij.

I pari që ka përfunduar në shënjestrën e portugezit ishte Andres Iniesta, i cili i kishte dalë në mbrojtje Kasijas, me të cilin ka miqësi falë aktivizimit në kombëtare.

“Iniesta është i lirë të thotë atë që mendon apo dëshiron, edhe pse personalisht mendoj se ai duhet të shqetësohet për klubin e tij dhe për shokët e skuadrës dhe pse kur nuk është Mesi në lojë, skuadra e tij është aq e ndryshme sa bëri atë që bëri në gjysmëfinalet e Ligës së Kampioneve pa Mesin”, ishte batuta e Murinjos, që nuk kursehet asnjëherë kur bëhet fjalë për të kritikuar lojtarët e Barcelonës.

Më pas, radhën e ka pasur një lojtar i tij, portugezi Pepe, i cili kishte vlerësuar si mungesë respekti fjalët e Murinjos në adresë të Kasijas.

“Është shumë e thjeshtë të analizosh fjalët e Pepe. Problemi i tij ka një emër, është Rafael Varane dhe që këtu nuk ke nevojë për më shumë histori. Nuk ke nevojë të jesh shumë inteligjent, mjafton të jesh një person normal si unë që të kuptosh se në rastin e tij bëhet fjalë për stres. Nuk është e lehtë për një 31 vjeçar që ka një të kaluar të madhe që të tejkalohet nga një djalosh 19 vjeçar. Bëhet fjalë për një djalosh fantastik dhe unë kisha kurajën ta aktivizoja këtë djalë. Ndaj problemi është shumë i thjeshtë, pasi jeta e Pepe ka ndryshuar. Ai ishte titullar i padiskutueshëm dhe tani nuk është më. Ndaj e kuptoj stresin e Pepe nëpërmjet fjalëve që ka thënë. E di që nuk është një situatë e lehtë por jam treguar i ndershëm dhe besoj, ashtu si pjesa më e madhe e personave të tjerë, se e ardhmja e Realit është Varane me Serxho Ramos”, tha ai.

Në fund, Murinjo lëshoi një mesazh shumë të qartë në adresë të Iker Kasijas, ndërsa çuditi edhe gazetarët duke aluduar se mund të vazhdonte të qëndronte te kjo skuadër.

“Kam planifikuar se do të qëndroj te Real Madrid. Për ata që marrin vesh, unë jam trajneri dhe paguhem për të qenë i tillë. Një trajner ka detyra të caktuara, mes të cilave edhe për të përzgjedhur kush luan. Këto zgjedhje nuk i bëj duke hedhur monedhën, por duke analizuar me orë e ditë të tëra. Mua më pëlqen më shumë si portier Diego Lopez se Iker Kasijas. Më pëlqen një portier që luan mirë me këmbët, dominon në ajër dhe është një fenomen mes shtyllave. Për sa kohë që të jem trajner i Real Madrid, do të luajë Diego Lopez”, ishte mesazhi i Murinjos. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»