Lajme Shqip Saturday, 10 March 2012 09:35

Një studim nga faqja financiare e internetit futebolfinance.com, ka treguar se Zhoze Murinjo kryeson i shkëputur listën e trajnerëve më të paguar në botë. Tekniku portugez, i cili ka fituar kampionate në Portugali, Angli dhe Itali, tani është gati të fitojë titullin edhe në Spanjë me skuadrën e Real Madrid, një arsye mëse e fortë që ai të përfitojë shumën marramendëse prej 10 milionë eurosh në vit.

Sipas studimit të kësaj faqe interneti që merret me statistikat financiare futbollistike, ai ndiqet në renditje nga rivali i tij te Barcelona, Pep Guardiola, si dhe holandezi Gus Hidink që firmosi me Anzhi Makhashkala në Rusi. Të dy këto trajnerë përfitojnë nga 7.5 milionë euro në sezon.

Trajneri që fiton më shumë para në kampionatin anglez është italiani Roberto Mançini, i cili ka siguruar 6 milionë euro në vit në kontratën e tij me Mançester Sitin, ndërsa një tjetër italian mban vendin e 5-të në këtë renditje. Bëhet fjalë për Karlo Ançelotin, i cili në drejtimin e Paris Sent Zhërmen përfiton 5.9 milionë euro në vit.

Jup Heinkes, Aleks Ferguson, Keni Dalglish, Arsen Venger dhe Herri Redknap plotësojnë 10 vendet e para, ndërsa bie në sy se trajneri i kombëtares që paguhet më shumë është Otmar Hitzfeld, tekniku gjerman që drejton Zvicrën.

Ky i fundit merr 2.6 milionë euro në vit, një shumë relativisht e madhe po të shihet se kjo kombëtare vazhdon të mos ketë suksese në arenën ndërkombëtare. Hitzfeld mban vendin e 19-të në këtë listë, ndërsa bashkëkombësi i tij, Joakim Lëv, që drejton Gjermaninë, është në vendin e 21-të me 2.4 milionë euro. Çuditërisht, trajneri më i suksesshëm i momentit me kombëtaret, spanjolli Visente del Boske, përfiton vetëm 2.1 milionë euro në vit, duke mbajtur vendin e 22-të në këtë renditje. (LajmeShqip.com)

Klasifikimi

1. Zhoze Murinjo (Real Madrid) – 10 mln €

2. Pep Guardiola (Barcelona) dhe Gus Hidink (Anzhi Makhashkala) – 7.5 mln. €

4. Roberto Mançini (Mançester Siti) – 6 mln. €

5. Karlo Ançeloti (Paris Sent Zhërmen) – 5.9 mln. €

6. Jup Heinkes (Bajern Mynih) – 5 mln. €

7. Sër Aleks Ferguson (Mançester Junajtid) dhe Keni Dalglish (Liverpul) – 4.8 mln. €

9. Arsen Venger (Arsenal) dhe Herri Redknapp (Totenhem) – 4.7 mln. €

11. Luís Felipe Skolari (Palmeiras), Devid Mojes (Everton), Mark Hjugs (QPR) dhe Martin O’Nill (Sandërlend) – 3.6 mln. €

15. Diego Maradona (Al-Uasl) dhe Manuel Pelegrini (Malaga) – 3.5 mln. €      

17. Luçiano Spaleti (Zenit Shën Petersburg) – 3 mln. €

18. Maurisi Ramajo (Santos) dhe Otmar Hitzfeld (Zvicër) – 2.6 mln. €

20. Aleks MekLish (Aston Vila) dhe Joakim Lëv (Gjermani) – 2.4 mln. €

22. Visente del Boske (Spanjë), Abel Braga (Fluminense), Masimiliano Alegri (Milan) dhe Jurgen Klop (Borusia Dortmund) – 2.1 mln. €

26. Dorival Xhunior (Internacional) dhe Tite (Korinthians) – 1.9 mln. €

28. Klaudio Ranieri (Inter) – 1.8 mln. €

29. Mano Menezes (Brazil) -1.7 mln. €

30. Antonio Konte (Juventus) – 1.6 mln. €

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»