Lajme Shqip Sunday, 21 August 2011 12:36

Katër ditë pas ndeshjes së skuadrave spanjolle, Barcelona dhe Real Madrid në Superkupën spanjolle, në vijim jepet një vështrim për ata lojtarë të shquar që qenë të lidhur me përleshjet e diskutueshme në atë ndeshje.

Nëntë gola në dy ndeshje të luajtura dhe të dy ekipet kanë luftuar në një betejë për ta ngritur një trofe të para sezonit. Nuk ishte “dramë eksitomi”, por, siç është bërë e zakonshme në takime në mes të Barcelonës dhe Real Madrid kohët e fundit, ka pasur shumë polemika.

Fitore e shkëlqyer e Lionel Messit, i cili bëri një pasim të jashtëzakonshëm për Andreas Iniestan dhe me d gola te tij në takimin e fundit e fundosi Realin e Madridit. Megjithëse Reali kishte luajtur shumë mirë në të dyja ndeshjet, ishte një Real krejt tjetër jo si ai që jemi mësuar ta shohim të luajë në mbrojtje kundër Barcelonës.

Pasi Messi fitoi, ishte braziliani Marcelo ai që provokoi një ndërhyrje të tmerrshme në të sapotransferuarin tek Barcelona, Cesc Fabregas, i cili debutoj po atë natë dhe ishte ai që nisi aksionin për golin e fitores. Më pas David Villa dhe Mesut Ozil u nxorrën jashtë me karton të kuq, pasi u përfshin në përleshje të pahijshme.

Trajneri i Real Madridit, Jose Mourinho, si gjithmonë në qendër të vëmendjes, ishte i përfshirë dhe e kanë kapur edhe kamerat duke e sulmuar ndihmëstrajnerin Tito Vilanova në sy dhe me një shuplakë rreth kokës, një gjë kjo e pazakonte për trajnerët dhe nuk e mban mend kush që ka ndodhur diçka e tillë në futbollin modern e aq më pak në një klub me histori si të Real Madridit.

Tensionet ishin të larta. Në vijim mund t’i shihni disa nga deklaratat më të mira nga takimi i ekipeve të paharrueshme.

Mourinho është i njohur për përgatitjen e tij të përpiktë dhe vëmendjen në detaje, por nuk arrin të identifikojë krahun e djathtë të Pep Guardiolas. “Unë nuk e di kush është ky Tito, apo si quhet ai”.

Guardiola e quan gënjeshtar Mourinhon. “Ai duhet të dijë se kush është Tito, unë e di se kush është Madridi dhe ndihmës trajner është Aitor Karanka”.

Mourinho tha se “në gjysmën e dytë të lojës ekipet e vogla bëjnë të njëjtën gjë, kur janë nën presion”.

Mourinho e akuzoi Barcelonën për taktikat, si në Bernabeu ashtu edhe ne Camp Nou, dhe tha se ata u munduan vetëm të mbajnë rezultatin.

Ndërsa, Pep Guardiola: “Unë kam shumë punë për t’u dhënë udhëzime djemve”.

Mourinho nuk sheh asgjë të keqe në përpjekjet e Marcelos për ta thyer Cesc Fabregasin e, gjithashtu, as në ndërhyrjet e Pepes.

“Marcelo dhe Pepe kanë luajtur mirë. Arbitri e sanksionon atë që ai ka për ta sanksionuar, por Marcelo nuk duhej të ishte dërguar jashtë dhe Pepe u ndëshkua për asgjë të veçantë”, tha Mourinho.

“Ne duhet të jemi të kujdesshëm, sepse një ditë ne mund të bëjmë çdo gjë. Guardiola është i shqetësuar dhe ka një ndjenjë të keqe se mund të ketë pasoja të rënda në “El Clasicon” e ardhshme”, tha Mou.

“Kjo mund të përfundojë keq nëse nuk kontrollohemi. Unë mund të bëj diçka me lojtarët e mi dhe ata të sillen mirë, por unë nuk mund t’i jap mësime askujt tjetër”, tha ai.

Pep nuk do të ringjallet në telefon për të folur me Mourinhon, i cili ishte asistent në Barcelonë, ​​kur ai ishte kapiten i klubit, dhe disa herë kishte marrë ndonjë këshillë miqësore.

“Mourinho po e shkatërron futbollin spanjoll, ai e ka kaluar vijën dhe ai duhet të ndalet”, Kishte thënë Gerard Pique.

Ish-presidenti i Barcelonës, Joan Gaspart, kujton një tjetër Mou në Camp Nou: “Mourinho ka një personalitet të dyfishtë. Ai është transformuar nga futbolli. Ai ishte një person normal. Ky nuk është Mourinho që e njihja”.

Carles Villarrubi nuk është më një tifoz i “Special One”. “Mourinho është një njollë në futbollit spanjoll, unë nuk e di kush duhet të bëjë diçka në lidhje me sjelljen e tij dhe unë shpresoj se ata do ta bëjnë”.

Ish-drejtori sportiv i Madridit, Jorge Valdano, kurrë nuk ka qenë një admirues i madh i portugezit. “Kjo çfarë ndodhi nuk i bën nder Real Madridit e as Mourinhos, unë jam i bindur se askush nuk është krenar për atë që ndodhi”.

“Një lojtar personifikon tranzicionin”, sipas Dr. Jekyll dhe Hydes dhe “ky është Iker Casillas”. “Ai ka kaluar nga të qenit një fëmijë i kujdesshëm në një të çmendur”.

Villarrubi është i shqetësuar nga transformimi i burrave të Madridit në Mourinhon dhe, në veçanti, në ata spanjollë.

“Kjo është një sfidë, një lojtar në terren dhe e njëjta histori e vjetër.”

Casillas ankohet për atë që ai percepton se veprimet e lojtarëve të Barcelonës ishin si shkas për skena të shëmtuara që eskaluan në fund të ndeshjes natën e së mërkurës.

Sergio Ramos i Real Madridit zgjedhë të përqendrohet në pozitiven, pas humbjes 5-4.  “Nuk ka asgjë për të fyer Real Madridin. për të pasur përshtypje të madhe ne u larguam, për qëndrimin që kishim në fushë, në Bernabeu dhe në Camp Nou. Ne kemi luajtur një lojë serioze dhe kemi treguar ide të qarta”, tha ai.

Mesut Ozil, ndërkohë, u shpreh: “Unë jam i pafajshëm. Kjo mund të shihet në televizion. Kur kolegët janë duke u sulmuar, unë natyrisht se do të përpiqem për t’iu ndihmuar.”

Xavi: “Real Madridi është patetik. Ne përpiqemi për të luajtur futboll dhe Real Madridi nuk është aq i mirë sa për ta mposhtur Barcelonën në futboll”.

Mourinho beson se “Superkupa është një titull i vogël dhe është e vështirë për ta fituar e lëre më për ta festuar. “Titujt duhet të festohen me shampanjë, gra dhe puro”, tha Mou.

Por, Joan Laportas i pëlqen edhe Superkupa. “Unë kam marrë shumë mesazhe për të kërkuar mendimin tim për gjërat që kanë ndodhur, por unë mendoj se Presidenti aktual Barcelonës duhet ta mbrojë klubin, popullin e vet dhe vlerat e skuadrës”.

Pas ndeshjes, Barcelona vs. Real Madrid, Neymar vlerësoi ekipin e gabuar. “Përsëri. Ooops! Barcelona janë përtej çdo komenti, ju nuk mund tëa krahasoni ato me ndonjë ekip tjetër”, tha ai.

Cesc Fabregas: “Ishte diçka e veçantë për të luajtur dhe të fitoj një titull në debutimin tim”, tha ai.

Guardiola pret më shumë se vetëm dy takime në këtë sezonë. “Shtigjet tona janë të detyruara të kalojnë një herë në këtë sezonë, sepse nëse shpresojmë që ne bëjmë punën tonë si duhet dhe përpara në gara të tjera, Madridi do të jetë atje, sepse ata janë më të mirë”, tha Guardiola.

Legjenda e Real Madridit, Emilio Butragueno, pret me shumë kujdes në lojërat tjera. “Real Madrid dhe Barcelona janë dy ekipet më të mira në botë. Të dyja palët bëjnë një shfaqje të madhe dhe ne duam të kujtojmë se çfarë është e mirë në këto lojëra. Ne të gjithë përfitojmë nga këto ndeshje”, tha ai.

Mirëpo, në fund, duket se diçka ka dalë në dritë, pasi qe Mourinho u ka kërkuar falje të gjithëve për gjestet e tij të fundit. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»