Lajme Shqip Saturday, 30 April 2011 07:34

Analistët e portalit “Goal” çjerrin maskën e Jose Mourinhos.

Në një shkrim të detajuar sot portali lider i futbollit tregon se pse Jose Mourniho s’ka fytyrë për t’u ankuar për referimin, e aq më pak të akuzojë Guardiolën se i ka fituar me skandal dy Champions League.

Sipas “Goal”, as Mourinho nuk i ka fituar me djersë e fer-plej “Champions League” me Porton e Interin. Ja vendimet skandaloze që kanë shkuar në favor të tij, e për të cilat Mou s’ka bërë zë.

1. Në edicionin 2003-04 Porto e tij në ndeshjen e kthimit në Old Trafford u ndihmua pas një vendim skandaloz për anulimin e një goli të pastër të Paul Scholes, me pretendimin se ishte offside. Porto fitoi 3-2 me rezultat të përgjithshëm, dhe Mourinho nuk u ankua por vrapoi në krejt fushën për ta festuar

2. Edhe në gjysmëfinalen me Deportivon që Porto e fitoi 1-0, Jose përfitoi nga referimi i tmerrshëm. Në ndeshjen e parë në Portugali ylli kryesor i Deporit, Jorge Andrade, u largua me të kuq, për ndërhyrje ndaj ish-bashkëlojtarit, Deco, që ishte veç për hajgare. Që të dy lojtarët kot protestuan tek referi, Markus Merk, duke i thënë “Jemi vetëm miq, jemi miq”, por ai nuk dëgjoi. Porto fitoi 1-0 dhe shkoi në finale, ku e fitoi Champions League.

3. Ndihma vazhdoi edhe për Interin e tij më vonë. Në ndeshjen e parë në “San Siro” Chelsea me siguri do të kthehej në Londër me rezultat 2:2 por gjyqtari, Mejuto Gonzalez, nuk ia dha penalltinë për ndërhyrjen e Walter Samuel në Salomon Kalou. Argjentinasi ishte lojtari i fundit dhe duhej të merrte edhe karton të kuq.

4. Në gjysmëfinalen klasike me Barcelonën, Mourinho kishte të drejtë të ankohet për kartonin e kuq të padrejtë ndaj Thiago Mottas, por ai nuk e bëri të madhe golin e Militos nga offside-i, që në fakt ishte diferencë ndërmjet dy klubeve.

5. Mbase Pepe nuk e meritoi kartonin e kuq në ndeshjen e fundit, por portugezi duhet ta dijë se ai e meritoi të kuqin në finalen e Kupës së Mbretit. Fakti që ai mbeti në lojë shkoi në dobi të Real Madridit.

Mungesë Puyol do të thotë se Javier Mascherano ka gjasa të vazhdojë të luaj në mbrojtje, ashtu siç bëri gjatë mesjavës në gjysmë-finale të Champions League kundër Real Madrid.

Faqja zyrtare e FCB ka konfirmuar skuadrën mposhtë që ka për të udhëtuar për ndeshje e së shtunës: Valdes, Pinto, Alves, Montoya, Pique, Milito, Fontas, Xavi, Keita, Busquets, Affelay, Thiago, Sergio Roberto, Messi, Villa, Pedro, Deulofeu, Jeffren .

 

Kur futbolli dhe anti-futbolli takohen

Titull sigurisht interesant, por mbi të gjitha e vërteta! Futbolli dhe anti-futbolli, dy ekstremet e mënyrës së zhvillimit të një ndeshje futbolli, duke marrë shembullin ekzaktë Barcelona dhe Real Madrid.

Dy kultura tërësisht të ndryshme të futbollit u takuan plotë 4 herë këtë sezon ndërmjet vete,me dy ndeshje për La Liga, një për finalen e Copa Del Rey dhe një tjetër për gjysmëfinalen e Champions League.

E dini ku qëndron diferenca mes këtyre dy ekstremiteteve? Se tek skuadra anti-futboll, kemi një kombinim mastral të ndërthurjes së skuadrës, një trajner hipokrit që udhëheq një grup “lojtarësh” me instinkte kafshërore!

E çuditshme të thuash, një kafshë teksa luan futboll, por ama gjestet e futbollistëve të Real Madrid po ti krahasosh me të kafshëve, dallon vetëm në veshjen e fanellës. Tek skuadra pro-futboll, është kombinimi perfekt mes një ideatori dhe lojtarëve të tij që thuajse nuk luajnë në fushë, por bëjnë magji ose diçka të tillë.

Edhe me të vërtetë loja e Barcelonës është magjike, përkundër asaj të Realit që më tepër fokusohet në objektivin e quajtur “luftë në fushë”  ankesa në konferencë për shtyp.

Diçka e thjeshtë dhe e zakonshme, një filozofi mese e qartë, po humbasim, ankohemi në çfarë të mundemi! Kjo është filozofia e hipokritit Mourinho, që duket se ka futur thellë në kokë këtë filozofi të shpifur të gjithë atyre që janë me Madridin, duke lënë mënjanë futbollin e duke u fokusuar më tepër në atë se çfarë bëjmë jashtë fushe dhe si mund ta dëmtojmë rivalin në një mënyre katastrofike!

Ky Real Madrid që është bërë për marre, qendër për t’u sulmuar, njëri flet të tjerët përsërisin pas tij e më pas gjithë së bashku : JEMI DËMTUAR!

Çka mund të thuhet tjetër për Realin, pos fjalëve plotë intriga, por për këtë nuk është fajtor Guardiola dhe Barcelona, është fajtor vetëm një Mourinho i quajturi “Sepecial One” e me sa po shihet do të del në “Special Zero”.

Ky njëri që duket se fjalët e tij të rënda s’kanë fund, shumë llafe kundër rivalit e pak e asgjë për të na sjellë diçka të re. Çfarë i ka bërë Barcelona këtij njeriu që ka këtë inat?

Këtij njeriu që vite më parë para mijëra tifozëve katalanë deklaronte: “Sot, nesër dhe gjithmonë Barcelonën e kam në zemër”.

E çuditshme, një njëri që dikur ishte në gjendje të jepte gjithçka për këtë skuadër, sot një njeri aq hipokrit për ta kritikuar e shpifur ndaj skuadrës që dikur ai dashuronte.

Mbase Mourinho s’ka arritur ta kuptojë një gjë, kështu më nuk shkon! Filozofia dhe drejtimi i gabuar i tij kanë bërë që Real Madridi si skuadër të humbasë “pikë” në atë që thuhet: Ta simpatizosh një skuadër.

Tani s’kemi të bëjmë me simpatizim, por kemi të bëjmë me diçka që gati se një përqindje shumë e madhe e vetë tifozëve të kësaj skuadre, e urrejnë se duan!

A gabohet Mourinho dhe a është i gatshëm ai të ndryshojë në këtë aspekt? Përgjigja është fare e qartë : Mourinho nuk mund të ndryshojë në një aspekt që e ka kultivuar me vite hipokrinë.

Mou, është mësuar gjithmonë me këtë aftësi të tijën, e ka bërë edhe më të fortë në çdo skuadër ku ka shkuar,e njëjta filozofi të njëjtat dëme.

Por këtij Mourinhos duhet të i vijë inat nga dikush krejtësisht i kundërt, Pep Guardiola!

Zotëria katalanas që Moun e bëri të ankohej pa-ndalur fare, mbase po të vazhdojë në këtë mënyrë, do ta bëjë që të kalojë në çmendinë.

Mourinho pyeste pas ndeshjes së Champions League “PSE?”, duke iu referuar asaj që kinse Wolfgang Stark , dëmtoi Realin me disa vendime të tij, por Mourinho duhet ti kujtojë se si kish fituar titullin me Porton dhe Interin,në 2004-ën dhe 2010-ën.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»