Lajme Shqip Wednesday, 18 May 2011 08:25

Clarence Seedorf, pas daljes nga Via Turati, foli për SkySport 24, ku tha: “Takimi me kryesinë shkoi mirë, por duhet të takohemi sërish. Në çdo rast, edhe nëse marrëveshja nuk arrihet, unë do jem mirë, kam një raport perfekt me Gallianin dhe Presidentin. Do takohemi javën tjetër që të vendosim gjithçka”, tha Seedorf.

Ndërkohë, faqja zyrtare e FC Inter, shkruan se Riccardo Montolivo është shumë pranë transferimit te Milani.

Largimi i Andrea Pirlos bën që Milani të kërkojë një zëvendësues për të dhe, siç njoftohet, Milani dhe Montolivo kanë arritur një marrëveshje që moti, teksa skuadrat janë në negociata.

Për këtë marrëveshje duket se e ka ndihmuar edhe trajneri i Kombëtares Italiane, Cesare Prandelli, i cili i ka sugjeruar lojtarit që, nëse e lë Fiorentinën, të drejtohet tek skuadra rosonere.

Gjithashtu, ish-ylli i Milanit, Leite Kaka, largoi thashethemet e një kthimi në ekipin e zemrës dhe përsërit gatishmërinë e tij për të “provuar serish”’ me fanelën Realit, pas një periudhe të errët nga disa dëmtime.

”Ndjehem milanist, porm para se të largohemm dua të bëj diçka në Real Madrid. Gjatë dy viteve që kam luajtur në këtë klub, për mua nuk ishte e lehtë, por fitorja e Kupës se Mbretit dhe arritja në gjysmëfinale e Ligës së Kampionëve, janë disa arritje për të bërë diçka më të mirë në të ardhmen”.

Në anën tjetër sulmuesi kuqezi, Pato, ka zbuluar objektivat për sezonin e ri.

“Pas Ligës së Kampionëve e ka radhën “Topi i Artë”. Për mua ka qenë një emocion shumë i fortë, sepse është hera e parë që fitoj diçka të rëndësishme. Në Brazil nuk e kam fituar asnjëherë titullin, vetëm Botërorin për klube”.

Trofeu i parë i rëndësishëm. Botërori për klube, ka qenë fillimi për Paton, i cili mendonte ta pasuronte koleksionin e tij shumë më herët.

Kalimi te Milani pas paraqitjeve të mira me Internacionalin, shpërthimi me kuqezinjtë dhe më pas disa pengesa fizike, në lidhje me ambientimin. Dimrin që shkoi, ishte dikush që fliste për Paton si i papërshtatshëm me Ibrën, si një brazilian i vogël dhe i paaftë për të marrë rolin e liderit te një Milan që kërkon të kthehet te fitoret.

Përkundrazi, nëpërmjet golave të shumtë në momentin më delikat të sezonit, pikërisht kur Ibra ishte jashtë skuadrës, Aleksandre Pato ka treguar aftësitë e tij, duke regjistruar mesatare marramendëse. Nuk ka dashur të humbasë asnjë minutë, dhe për këtë arsye është paraqitur shpejt te autobus i hapur me kamerën personale.

Aleksandre Pato nuk do ta harrojë lehtësisht këtë kampionat: është titulli i tij i parë me Milanin, trofeu i parë i rëndësishëm. Jo një pikë mbërritjeje, por një pikë nisjeje për një djalosh 21-vjeçar që ka shumë rrugë për të bërë përpara vetes.

“Topi i Artë? Në fillim dua të fitoj Ligën e Kampionëve, vitin tjetër do të përqendrohem te ky objektiv. Për mua ka qenë një emocion shumë i fortë, sepse është hera e parë që fitoj diçka të rëndësishme. Në Brazil nuk e kam fituar kurrë kampionatin, vetëm Botërëroin për klube”, ka thënë ai.

Pato ka qenë vendimtar në luftën për titull në Serie A, e mbi të gjitha me dygolëshin kundër Interit.

“Ka qenë një derbi i veçantë, sepse ishte shumë i rëndësishëm për kampionatin. Të gjitha këto gëzime më kanë bërë të harroj vështirësitë e 2010-ës. Ka qenë një fillim i vështirë i sezonit, për shkak të dëmtimeve, por tani mendoj vetëm për t’u përmirësuar. Për t’u përmirësuar dhe fituar akoma”, tha sulmuesi kuq e zi.

Gjithashtu edhe zyrtarisht është konfirmuar Taye Taiwo, si blerja e re rososnere që ka zbarkuar në Milano. Ai sot do t’i ketë vizitat mjekësore të rregullta me klubin rossoner.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»