Lajme Shqip Sunday, 22 April 2012 17:21

Ndeshjet e pasdites të javës së 34-t të Serisë A kanë dhuruar barazimin 1-1 në shtëpi të Milanit përballë Bolonjës, me kuqezinjtë që humbin pikë të rëndësishme në luftën për titull kundër Juventusit. 

Vendasit janë dukur shumë të lodhur dhe në formë të dobët, ndaj avantazhi i miqve me Ramirez në minutën e 25-të nuk vjen i papritur. Vetëm në pjesën e dytë shihet një reagim i skuadrës kuqezi, sidomos pas hyrjes në fushën e lojës së Kasanos e Emanuelson. Anësori gabon duke mos akorduar një gol në favor të skuadrës kuqezi, duke sinjalizuar një pozicion të paqenë jashtë loje të Ibrahimoviç, i cili zgjohet vetëm në finalen e ndeshjes të cilën e kishe kaluar plotësisht në anonimitet.

Megjithatë, sulmuesi suedez arrin të shënojë golin e barazimit në minutën e 90-të, ndërsa Robinjo humb mundësinë për fitoren e bujshme në minutën e fundit shtesë kur me një gjuajtje me kokë dërgon topin jashtë.

Lufta për vendin e tretë vazhdon më e fortë se kurrë, sidomos pas barazimit të Lacios në shtëpi me Leçen, ku skuadra e Kozmit tregon edhe një herë se po bën maksimumin për të mbijetuar në Serinë A. Vendimtar goli i Bozhinov në minutën e 91-të të kësaj sfide. Ndërkohë, Interi nuk shkon më shumë se një barazim pa gola në fushën e Fiorentinës duke rrezikuar tashmë të mbetet shumë larg zonës së Ligës së Kampioneve. Zikaltërit shpëtohen nga Hulio Sezar, i cili pret një penallti të Ljajiç.

Ngjarja më e bujshme është ajo që ka ndodhur në stadiumin “Marasi”, ku tifozët kanë “marrë peng” skuadrën vendase të Xhenoas pasi kjo e fundit po mundej 4-0 në fushën e saj nga Siena. Tifozët kanë detyruar ndërprerjen e ndeshjes dhe kanë detyruar lojtarët që të heqin fanellat pasi nuk i meritonin. Pas një ndërprerje prej 50 minutash, ndeshja ka vazhduar dhe ka përfunduar 4-1 në favor të miqve, ndërsa Federata Italiane pritet të marrë masa të rrepta për skuadrën e Xhenoas që tashmë rrezikon seriozisht të bjerë nga kategoria. (LajmeShqip.com)

Rezultatet

Fiorentina-Inter         0-0

Çezena-Palermo         2-2

27′ Santana, 28′ Renela / 20′ Bertolo, 47′ Silvestre

Xhenoa-Siena              1-4

79′ (ag) Del Groso / 17′, 37′ Brienca, 19′ Destro, 49′ Xhorxhi

Lacio-Leçe                   1-1

81′ Matuzalem / 91′ Bozhinov

Milan-Bolonja              1-1

90′ Ibrahimoviç / 25′ Ramirez

Renditja

Juventus 68, Milan 68, Lacio 55, Udineze 52, Napoli 51, Roma 50, Inter 49, Katania 46, Kievo 43, Siena 42, Palermo 41, Bolonja 41, Atalanta 40, Kaljari 38, Parma 38, Fiorentina 38, Xhenoa 36, Leçe 35, Novara 25, Çezena 22.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»