Lajme Shqip Tuesday, 22 March 2011 11:02

Tiranë – “Ndeshja më e rëndësishme e sezonit”, cilësohet nga futbollistët e kombëtares shqiptare sfida e 26 marsit kundër Bjellorusissë për eliminatoret e Euro 2012, që do të zhvillohet në “Qemal Stafa”.

Lojtarët kuqezi shprehen se do të japin maksimumin për të fituar, ndërsa suksesi përpara tifozërisë shqiptare do të jetë një revansh për humbjen në ndeshjen e parë të luajtur në Minsk.

Në konferencën e sotme për shtyp dolën tre lojtarë, që historinë e tyre në kampionatin shqiptar e kanë lidhur me skuadrën e Tiranës.

Mbrojtësi i krahut të majtë të kombetares shqiptare, dhe ish-lojtari i Tiranës, Ansi Agolli, theksoi në konferencën e sotme për shtyp, se “kjo është sfida më e vështirë për ne pasi kemi një kundërshtar shumë të fortë përballë, të cilët nuk kanë humbur asnjë ndeshje deri tani. Megjithatë ne jemi të vendosur për fitore sepse vetëm fitorja na jep shpresa për një kualifikim. Besoj se me mbeshtetjen e tifozëve do t’ia arrijmë qëllimit tonë final, fitores”.

Në të njëjtën linjë ishte edhe mbrojtësi i Tiranës, Andi Lila. “Është ndeshja më e rëndësishme e sezonit, shpresojmë që të dalim sa më mirë. Nuk është e rëndësishme nëse Lila luan në krah të djathtë ose në qendër. E rëndësishme është që të fitojë ekipi kombëtar. Në “Qemal Stafa” çdo skuadër e huaj ka pasur probleme. Them që dhe me Bjellorusinë të dalim me sukses”, tha Andi Lila.

Ndërsa mesfushori tjetër i Tiranës, Jahmir Hyka, e vuri theksin tek rëndësia që ka kjo sfidë për vijimin e këtyre eliminatoreve. “Për mua është ndeshja më e vështirë për ne, sepse luajmë në fushën tonë dhe jemi në presion. Duhet të fitojmë ndeshjen kundra Bjellorusisë, që është kundërshtare direkt për ne. Do jetë e vështirë, po kam besim te kombëtarja jonë”, u shpreh Jahmir Hyka, mesfushor i kombëtares.

 

 

SFIDA E MUNGESAVE TIRANË

 

Ndeshja e së shtunës midis Shqipërisë dhe Bjellorusisë, e vlefshme për grupin D të Eliminatoreve të Evropianit 2012, i gjen të dyja skuadrat me mungesa për shkak të dëmtimeve apo kartonëve.

Kështu, skuadra mike, e drejtuar nga trajneri Berd Stange, do të udhëtojë pa dy lojtarë të rëndësishëm drejt Tiranës, pasi mediat bjelloruse kanë njoftuar se portieri titullar Juri Zhevnov dhe sulmuesi Vitali Kutuzov nuk do të jenë pjesë e ekipit.

Zhevnov, i cili aktivizohet te Zeniti i Shën Peterburg, u dëmtua në ndeshjen e kthimit të turit të 16-shes së Ligës së Evropës ndaj Tvente Enshedes dhe me gjasa do të mungojë të paktën dhjetë ditë. Po ashtu, edhe sulmuesi i Barit në kampionatin italian, Kutuzov, nuk ka mundur të rikuperohet nga dëmtimi.

Në vend të tyre, trajneri ka grumbulluar dy lojtarë të rinj: Artem Gomelkon e Lokomotivës së Moskës dhe Pavel Nekhaiçikun e BATE Borisovit. Që të dy këta futbollistë grumbullohen për herë të parë me ekipin përfaqësues.

Ndërkaq, Stange nuk do ketë as shërbimet e mbrojtësit të talentuar Denis Poljakov, i cili është marrë nga trajneri i U-21, Georgi Kondratjev, për ndeshjet miqësore ndaj Republikës Çeke dhe Spanjës.

Nga ana tjetër, edhe trajneri i Kombëtares kuqezi, Josip Kuzhe, do të ketë dy mungesa të rëndësishme, siç janë mbrojtësit Debatik Curri, i dëmtuar, dhe Armend Dallku, i pezulluar për shkak të kartonëve. Ndërkaq, dëmtim ka pësuar edhe kapiteni Altin Lala, që ka premtuar gjithsesi të luajë ndaj Bjellorusisë, ndërsa Ervin Skela ende nuk është në 100 % të kapacitetit të tij fizik.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»