Lajme Shqip Friday, 28 December 2012 18:48

Diego Armando Maradona dhe Zhoze Murinjo kanë qenë protagonistë të një seminari ndërkombëtar të organizuar në Dubai, ku kanë folur edhe figura të tjera të shquara të futbollit botëror. Por ish futbollisti argjentinas dhe trajneri i Real Madrid kanë vendosur të shfaqen bashkë në panel, duke treguar pjesë nga eksperienca e tyre në një intervistë mjaft argëtuese.

“Me Zhoze kam folur për futboll dhe kam mësuar shumë, më bëhet qejfi që jam këtu pranë tij”, ishin fjalët e para te Maradonës, ndërsa nuk ka vonuar as kundërpërgjigja e portugezit. “Futbolli është i të gjithëve dhe të gjithë janë të dashuruar me të. Jo për shkak të trajnerëve, por për shkak të lojtarëve si Diego. Unë mund të kem pasur sukses si trajner, por ai është futbolli”.

“Ndryshimet mes kombëtareve dhe klubit? Në kombëtare zgjidhje çdo lojtar që kishe dëshirë, në klub është ndryshe. Këtu në Dubai mungon formimi i lojtarëve, edhe pse ka shumë të mirë. Kjo është arsyeja pse nuk më eci mbarë dhe më shkarkuan nga puna”, tha Maradona.

“Skuadra duhet të dijë se po ndërtohet duke menduar për lojtarët dhe duhet që t’i krijohet atyre një habitat natyral. Do të ishte dramatike të ndërtojë një skuadër dhe të mos u krijojë atyre kushtet më të mira për lojtarët më të talentuar. Argjentina e Diegos është shembulli më i mirë”, vijoi Murinjo. “Të drejtosh Çelsin nuk është njëlloj si të drejtosh Interin, ashtu si nuk është njëlloj të drejtosh Real Madrid. Një trajner nuk duhet të humbë cilësitë si lider. Të drejtoj një kombëtare? Do të më pëlqente shumë, mësoj nga të tjerët. Nga Ferguson për shembull kam mësuar një frazë fantastike, ai ka thënë se është shumë i vjetër për të pushuar veten nga puna. Edhe unë dua ta mendoj si ai. Do të dëshiroja shumë të drejtoja Portugalinë, por vetëm kur të vijë momenti i duhur”.

Më pas fjala kalon te Maradona, i cili kujton kohën kur ishte futbollist. “Fillova të fitoja kur u largua Platini nga futbolli”, ishte batuta e tij duke shkaktuar ilaritet në sallën ku pak minuta më parë ishte vetë presidenti aktual i UEFA-s që mbante një fjalim. “Por jam i lumtur për karrierën që kam bërë. Të shkoje të një skuadër si Napoli dhe të fitojë ishte e vështirë, para se të transferohesha unë atje, ata luftonin për mbijetesë. Cilët kundërshtarë kujtoj më shumë? Ndeshjet e mëdha me Juven, Interin apo Milanin e Sakit. Pak a shumë ata ndeshje që çdo napolitan i cilësonte prioritet, mjafton të fitojë ato se të tjerat nuk i interesonin”.

Më pas fjala i kalon përsëri Murinjos, të cilin e pyesin për sfidën në Ligën e Kampioneve kundër Mançester Junajtid që drejtohet nga miku i tij Aleks Ferguson. “Do të më duhet të shpenzoj 500 euro pasi ai pi vetëm verë cilësore”, tha Murinjo mes të qeshurave në sallë. “Sinqerisht, të gjithë presim një ndeshje të tillë. Si Real Madrid e dimë që këtë ndeshje mund ta fitojmë, por edhe ta humbim, ndonëse jemi të motivuar. Për ata, të luajnë në stadiumin tonë do të jetë fantastike, ashtu siç do të na pëlqejë ne të luajmë në fushën e tyre”.

“Italia? Një kampionat që dëshiroja medoemos të kisha në CV. Trajnerët italianë, para se të jenë mbrojtës, janë taktikë. Ndërsa Spanja përfaqësonte një ambicie tjetër, më mungonte fitorja e kampionatit aty. Real Madrid është një klub special,. Në Itali isha unë që sfidoja veten, ndërsa në Spanjë është Barcelona që është favorite. Unë futbollist, isha kot. Po më mirë futbollist kot sesa futbollist mesatar”, ishte batuta e Murinjos që e mbyll me një thumbim ndaj mediave.

“Raporti me mediat? Unë jam një tmerr, por shtypi bën punën e vet”. Maradona vijon të njëjtën linjë bisede. “Sa mirë ti, unë nuk e kam kuptuar ende si funksionon”. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»