Lajme Shqip Tuesday, 01 September 2015 12:02

Angel Di Maria, Kevin De Bruyne, Mateo Kovacic, Arda Turan, Arturo Vidal, Bastian Schweinsteiger, Carlos Bacca etj, ishin këto disa nga goditjet e mëdha të merkatos së kësaj vere, që deri në sekondën e fundit dhuroi surpriza të mëdha. Manchester City është në kuptimin e plotë të fjalës mbretëresha e merkatos.

Citiziens shpenzuan plot 210 milionë Euro për të afruar në ekip emra të tillë si De Bruyne nga Wolfsburgu për 74 milionë Euro që është njëkohësisht edhe blerja më e shtrenjtë e kësaj vere, pa harruar edhe këtu Raheem Sterling për 70 milionë nga Liverpooli e Nicolas Otamendin për 45 milionë Euro nga Valencia.

Në merkato nuk u kursye as Manchester United. Djajtë e Kuq tranferuan nga Monaco, 19-vjecarin Anthony Martial për 50 milionë Euro me këtë të fundit që u shndërrua në adoleshentin më të shtrenjtë që është blerë ndonjëherë nga një klub futbolli. Përvec Martial te United kaluan edhe Memphis Depay, Morgan Schneiderlin, Bastian Schweinsteiger dhe Matteo Darmian.

Reali dhe Barcelona dy gjigjandët e futbollit spanjoll dhe atij Botëror bënë një merkato pa shumë emra të mëdhenj duke ruajtur grupin e sezonit të kaluar. Los Blancos në ditën e fundit të merkatos edhe pse ishin shumë pranë David De Geas nuk arritën të depozitonin dot në kohë dokumetacionin përkatës dhe portieri spanjoll duhet të qëndrojë të paktën deri në Janar te Manchester United. Realit nuk i mbetet gjë tjetër vecse të mjaftohet me blerjet e Mateo Kovacic nga Interi për 35 milionë Euro dhe mbrojtësit Danilo nga Porto për 31.5 milionë Euro.

Nga ana tjetër Barcelona mori Arda Turan nga Atletico e Madridit dhe Aleix Vidal nga Sevilla edhe pse për shkak se Barca është e pezulluar nga FIFA këta dy lojtarë mund të luajnë për blaugranat vetëm në Janar të 2016-s. Emra sugjestionues afroi edhe Atletico e Madridit, si Jackson Martinez, Luciano Vietto e Filipe Luis.

Një merkato cilësore zhvilloi edhe Bayern Munich që transferoi në Bundesligë, dy lojtarë fantastikë si Arturo Vidal dhe Douglas Costa pa harruar këtu të rinjtë premtues si Coman e Kimmich. Borussia e Dortmundit mbajti në ekip yjet e saj dhe ndërkohë në castet e fundit transferoi në Signal Iduna Park, Adnan Januzajn. Nënkampionët e Wolfsburgut për të kompensuar shitjet e De Bruyne dhe Perisic, bënë të tyrët Julian Draxlerin dhe Max Kruzen.

Një merkato shumë e fuqishme u zhvillua edhe në Itali këtë verë, me Milanin, Interin e Juventusin që nuk u kursyen aspak. Bardhezinjtë humbën tre emra të mëdhenj si Tevez, Pirlo dhe Vidal por vendosën në dispozicion të Allegrit emra të tillë si Mandzukic, Dybala, Cuadrado, Hernanes dhe Alex Sandro. Shumë emra të rinj afroi në skuadër edhe Interi, me Kondogbia, Jovetic, Perisic, Ljajic dhe Miranda që mund të konsiderohen si blerjet më të rëndësishme të zikaltërve.

Milani nuk arriti të realizonte dot goditjen e madhe Axel Witsel por mori emra si Carlos Bacca, Romagnoli e Luiz Adriano, ndërsa një merkato super zhvilloi edhe Roma që bleu Edin Dzekon, Mohamedd Salah e Iago Falquen.

Nuk mund të qëndronte duarkryq as Paris Saint Germain. Presidenti Al Khelaifi transferoi në Parc Des Princes një emër të madh si Angel Di Maria, i cili i kushtoi parizienëve plot 60 milionë Euro. Shumë para të shpenzuara nga klubet më të mëdha të Europës vetëm e vetëm për të zhvilluar një sezon pozitiv, por me mbylljen e merkatos tashmë fjalën e ka fusha./supersport/

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»