Lajme Shqip Sunday, 30 December 2012 09:20

Legjenda e Milanit, ish-mbrojtësi Paolo Maldini, ka etiketuar ish-skuadrën e tij si “absolutisht normale”, ndërsa beson se ka një diferencë të thellë mes skuadrave elitare në Evropë dhe kuqezinjve. Maldini ka fituar 5 herë Ligën e Kampioneve dhe 7 tituj kampion në Itali gjatë 25 viteve me këtë klub, por tani beson se klubi nuk po shfaq më të njëjtat ambicie në vitet e fundit.

“Unë isha me fat të qëndroja me Milanin për 25 vjet. Kur mbërrita këtu, gjeta themelet për të ndërtuar një klub të madh. Presidenti Berluskoni na tha që të mendonim për gjëra të mëdha dhe investoi për ato. Pastaj erdhi Saki dhe ne kishim mentalitetin që do të bëheshim simboli i një mënyrë loje të futbollit, ishte diçka magjike”.

“Por me kalimin e kohës, magjia humbi dhe Milan u transformua në një klub absolutisht normal. Kjo ndodhi pasi Milani ndaloi transmetimin e atij mesazhi dhe ata që kishin shkruar historinë e këtij klubi ndaluan së mësuari njohuritë e tyre gjeneratës së ardhshme. Në përbërjen aktuale të Milanit, nuk ekziston askush mes atyre lojtarëve që nënshkruan historinë, përveç atyre që mbajnë rolë krejtësisht dytësore”.

Ish-mbrojtësi kritikoi ashpër kuqezinjtë edhe për mungesën e plotë të organizimit dhe planifikimit afatgjatë.

“Është e vështirë të vlerësosh planifikimin te ky Milan, pasi gjatë verës ata larguan 12 lojtarë të kalibrit të lartë dhe përsëri nuk ishin të përgatitur për një fillim të vështirë të sezonit. Sinqerisht, nuk mund ta kuptoj se cilat janë planet e tyre. Të zgjedhësh disa lojtarë, edhe pse me parametër zero, duket shumë larg idesë së një plani të mirëfilltë”.

Në fund ai theksoi se nuk synonte të bëhej trajner dhe kishte refuzuar shpesh oferta nga kuqezinjtë. Por ai vazhdon të jetë i mendimit se figurat sportive duhet të mbeten pjesë e klubeve.

“Nuk kam dashur asnjëherë të bëhem trajner dhe as drejtor sportiv pasi nuk më pëlqen politika. Nëse do të qëndroja në futboll do ta bëja për të shpërndarë njohuritë që kam marrë, nuk më intereson një rol prestigji. Kam refuzuar disa herë ofertat e Milanit, Leonardo më kërkonte që thjesht të rrija aty. Alegri më telefonoi dhe më tha se kishte nevojë për një njeri që ta kontrollonte atë dhe të jepte mendime jashtë stafit të zakonshëm, si dhe për të folur me lojtarët më të rëndësishëm. Unë thjesht mendoj se mund të jap mbrapsht pak nga magjia e Milanit. Kam fituar më shumë se çdokush me këtë klub dhe kam luajtur më shumë se çdokush me fanellën e tij, por mendoj se Milani më ka dhënë më shumë, ndaj i jam borxhli. Thjesht mendoj se ish-lojtarët duhet të kenë një rol në klub. Shikoni Bajern Mynih dhe Real Madrid që kanë drejtues si Bekenbauer, Hënes, Rumenige, Butragenjo, Galego e Valdano. Magjia mund të transmetohet dhe mësohet nga ato që e kanë përjetuar dhe krijuar atë. Milani e kishte atë magji për 25 vjet, por tani e humbi”. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»