Lajme Shqip Friday, 11 September 2015 20:20

Isuf Shehu është emri i një babai të dëshpëruar që ka provuar gjithçka për t’i dhënë vajzës së tij Sibora një jetë normale, por fatkeqësisht nuk gëzon kushte të mira shëndetësore apo ekonomike.

Ai ka qene oficer dhe gjate punes u paralizua nga poliomeliti. Shehu gjeti kurajen te vazhdoje para jeten e tij dhe te martohet duke marre dhuraten me te cmuar, dy femije…por fatkeqesisht vajza e tij Sibora lindi tetraplegjike.

Me shpresen e nje prindi qe do s’do te ndalej para asgjeje per lumturine se femijes se tij, Shehu i eshte drejtuar futbollisteve te kombetares dhe vete yllit te futbollit portugez Cristiano Ronaldo me lutjen per t’i siguruar 9 mije euro. Kaq eshte vlera e nje karroce invalideti qe vogelushja e tij te mund te shkoje ne shkolle e te integrohej ne shoqeri.

Por si u be publik apeli i tij?!

Ndërsa ndeshja e famshme Shqipëri-Portugali mblodhi në stadiumin e “Elbasan Arenës” tifozë dhe dashamirës të sportit, ky zotëri bleu një biletë me qëllimin e vetëm për të përmbushur një mision: Vajza e tij të mund ‘të ecë’ dhe të shkojë në shkollë si gjithë bashkëmoshataret e saj.

Isufi kishte marrë me vete tre letra, ku shpjegonte situatën e vështirë në të cilën ndodhej dhe i kërkonte ndihmë futbollistëve që luanin atë natë, veçanërisht Lorik Canës dhe Cristiano Ronaldos. Gjithçka që i nevojitej atij ishin 9 000 euro për t’i blerë Siborës së vogël një karrocë invaliditeti.

Në pamundësi për të takuar personalisht Canën apo ndonjë prej futbollistëve të tjerë, Shehu ia dorëzoi letrat në mirëbesim gazetarit sportiv Dëfrim Methasani. Ka qenë vajza e këtij të fundit, Blerta Methasani, ajo që ka bërë publik mesazhin e shkruar në letër. Falë saj, kërkesa e këtij qytetari të brengosur u bë publike.

“Lorik Cana: Lexoje ! Kjo fjali me 3 fjale do te me ndante zemren ne 300 copa.. Dy dite me pare , ne stadiumin e Elbasan Area babai im ( DEFRIM METHASANI) do te takonte dike i cili i kerkon vetem nje nder.. te dorezoje dy letra ne destinacionin e duhur. Pas mbrëmjes së ndeshjes babi im vjen i lodhur ishte i shtrirë por kishte harruar të merrte diçka në çantë dhe për këtë më këkoi mua ta bëja .. Pasi hapa çantën pasëh 3 letra por ngurrova ti hapja pasi me dukej se cënoja privatësine e tim eti. E kryeva porosine siç ai me tha dhe mendja më rrinte aty , tek letrat. Me mendjen se po beja një gabim , i hapa letrat dhe aty lexoj veëm 3 fjalë , Lorik Cana lexoje. U habita dhe nisa ta lexoja.. Por ç’mund tju them, ishte e pamundur ta mbaroja letrën , zëri më dridhej dhe disa pika loti pikonin mbi letër. Në këtë letër një qytetar i thjeshte me emrin Isuf Shehu i kishte nisur një kërkesë për ndihmë futbollistit të mirenjohur Lorik Canës dhe miqve te tij , duke iu drejtuar ta ndihmonin.. Po ju tregoj pak shkurt rreth letrës se tij . Ai kishte qenë oficer dhe gjatë punës së tij ai u paralizua nga poliomeliti. Si i tillë kishte nevoje për ndihmë dhe kështu vendos të martohet me dikë qe do ti shërbente por që do ti falte dhe 2 mrekulli. 2 mrekulli , por që njëri prej tyre nuk e ka fatin ta gëzojë jetën si gjithë të tjerët.. Ajo është vajza e ti dhe quhet Sibora por që fatkeqësisht është një fëmijë Tetraplegjik ( nuk flet mire , nuk ecën mirë dhe nuk ka memorie të shkelqyer) Mjekët i kanë sugjeruar ta angazhojne në shkollë , por ai nuk jeton në qytet dhe nuk ka mundësi ta cojë vajzën në shkollë në qytet .. Ajo që e vret më shumë është pyetja që cdo ditë i bën djali : ” Babi , a do te vije këtë vit Bora me mua në shkollë ? Për këtë i kërkon ndihmë futbollistëve qe luajtën atë natë, Lorik Canës, miqve të tij, dhe Cristiano Ronaldos që ta ndihmojnë me një makinë invalidësh , e cila kushton rreth 8000¬9000 Euro .. ”

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»