Lajme Shqip Thursday, 11 August 2011 12:14

Tiranë – Me fitoren e realizuar mbrëmë në stadiumin “Loro Boriçi” të Shkodrës me rezultatin 3 me 2, kombëtarja shqiptare e futbollit ka krijuar një klimë shumë pozitive për pragndeshjen Shqipëri-Francë, e vlefshme për eliminatoret e “Euro 2012”.

Tre golat e shënuar nga Bogdani, Hyka dhe Salihi, njëri më i bukur se tjetri, kanë ndezur peshë entuziasmin e tifozërisë kuqezi, jo vetëm në shkallët e stadiumit “Loro Boriçi”, por edhe jashtë tij. Me dhjetra e qindra grupe tifozësh, me flamur dhe dekorë të shumtë kuqezi mbushen sheshin qëndror të qytetit të Shkodrës, duke festuar deri në orët e vona të mesnatës suksesin e përfaqësueses sonë.

Ndërkohë, duke iu referuar deklaratave të trajnerëve të dhëna menjëherë pas ndeshjes, tekniku i Shqipërisë, Josip Kuzhe e konsideron këtë fitore shumë të rëndësishme në prag të ballafaqimit me Francën, ndërkohë që homologu i tij i Malit të Zi, Zllatko Kranjcar, edhe pse është mundur, ka dalë i kënaqur nga loja e të tijve, pasi në njëmbëdhjetëshin e parë të formacionit, ka patur disa mungesa serioze.

“Na gëzon fitorja, pasi luajtëm ndaj një kundërshtari shumë të fortë, i cili ka arritur rezultate shumë të mira në grupin europian përballë kundërshtarëve të fortë. Patëm momente me të vërtetë të mira ku meritonim të fitonim, por patëm edhe momente disi më pak të mira, ku nuk luajtëm mirë, por gjithësesi jam shumë i lumtur për këtë fitore”, u shpreh tekniku Kuzhe në konferencen e shtypit pas ndeshjes. Në vazhdim, ai shtoi se pas pësimit të golit të dytë në portën tonë, lojtarët tanë u çorientuan pak, pasi kërkonin të shënonin me çdo kusht, duke lënë pak hapësirë përpara mbrojtjes, por me kalimin e minutave filluam të organizohemi përsëri, duke marrë frenat e lojës, që na dha edhe rezultatin e dëshiruar. Kuzhe foli edhe për portjerin Ujkani, i cili edhe pse shfaqi pasiguri në disa reagime të tij në këtë ndeshje, shprehu besimin ndaj tij për të ardhmen, duke theksuar se e kemi fituar këtë portier si titullar. Ndërkohë, Kuzhe vlerësoi shumë golat e shënuar në portën malazeze me anë të Bogdanit, Hykës dhe Salihit, por që sipas tij, ndaj Francës duhet akoma më shumë për të shënuar në portën e tyre.

Në lidhje me disa kritika të adresuara ndaj tij për mos përfshirjen në kombëtare të elementit të ri me perspektive, ai tha se se “për momentin jemi të angazhuar për ndeshjet kualifikuese të Europianit, ndaj edhe kemi menduar që t’i mbarojmë këto ndeshje, dhe më pas të mendojmë për aktivizimin e tyre, sepse ato janë në vemendjen tonë, sidomos Roshi dhe Vajushi”.

Për Kuzhen, kjo fitore ishte shumë e rëndësishme, pasi krijon optimizmin e nevojshëm në momentin e duhur, pikërisht në prag të ndeshjes zyrtare të eliminatoreve të Europianit me Francën.

Ndërkohë, homologu i tij në pankinën e Malit të Zi , Zllatko Kranjcar, edhe pse e humbi ndeshjen në Shkodër, komplimentoi lojën e skuadrës së tij. “Ne luajtëm në Shkodër me disa mungesa shumë të rëndësishme të formacionit të parë, dhe zëvendësuesit e tyre i zbatuan më së miri detyrat taktike. Ishim me meritë në avantazh 2 me 1 dhe patëm mundësi ta fitonim ndeshjen, por pas ndalesës së përkohshme të ndeshjes si rezultat i reagimit të tifozëve shqiptarë, kjo ndikoi jo mirë psikologjikisht për futbollistët tanë, ndërkohë që për shqiptarët ishte e kundërta. Ata e shfrytëzuan këtë rast dhe shënuan dy herë, duke e merituar fitoren”, u shpreh Zllatko Kranjcar për median. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»