Lajme Shqip Tuesday, 10 May 2011 23:06

Mesfusha e plaku, eliminon Milanin. Çelësi i suksesit të Milanit në kampionat ishte mungesa e Pirlos.

Për rossonerët kjo ishte ndoshta ndeshja më e rëndësishme në këto ndeshje të mbetura, ku në përballje do të kishte një ekip mjaftë i pa përshtatur, një ekip si Palermo që kundër saj sa herë që luan do të shikosh një ndeshje të mërzitshme. Rossonerët pasi siguruan edhe matematikisht titullin në javën e kaluar, kishte synimë që të fitoj edhe kupën e italisë.

Ashtu si në shumë ndeshje të tjera, rossonerët ishin ata që rrezikonin të parët që në minutat e para, ndërsa rasti i parë iu shënua mizerjes sa i përket përballjeve me portier, Robinhos, i cili përsëri humbi rastë mjaftë të mirë, pasi pranoi një super pasim nga profesori Andrea Pirlo, por si gjithmon braziliani humb rastin që mund të vendoste fatin që në fillim.

Rasti i ardhshëm i rossonerëve iu regjistrua të padisponuarit në pjesën e parë, profesor Seedorfit, kur pas një largimi nga zona e 16 metërshit nga një lojtarë i Palermo, Seedorf me të parën goditi por shumë shumë dobët, duke dërguar topin në San Siro. Pjesa e parë ishte në të vërtet mizerj , me pak rast , por kjo nuk është e cuditshme kur marrim parasysh se ku luhej ndeshja, në një stadium si Renzo Barbera. Gjithashtu duhet të cekim se Antonini i cili nuk ishte kërkah, pak para përfundimit të pjesës së parë, u lëndua nga një goditje e Thiago Silvës, pa dashje, pasi që braziliani pa që Antonini nuk ishte kërkah, u detyrua të shkoj ti ndihmoj.

Pjesa e dytë ishte mizerja më e madhe që tifozët rossonerë kanë parë gjatë këtij sezoni. E tërë kjo ka qenë faji i vetëm i Allegrit dhe pastaj pleqëve që i futi ky i fundi, pleq si Seedorf, Flamini dhe Pirl , që ky i fundit tregoj që suksesi i Milanit ka qenë mungesa e tij. Që nga minuta e parë deri në fund të ndeshjes që zhvillo , të gjitha topat e tij shkuan tek Abate, dhe asgjë tjetër.

Së pari në minutën e 63, pas harkimit nga kënd , më së miri u gjend Migliaccio i cili realizoi golin e epërsis për Palermon. Pastaj pas një kundër sulmi të sicilianëv , Ilicic u pengua në 16 metërsh nga Van Bommel i cili shkoi direkt në zhveshtore, ndërsa më pas mbrojtësi Cezare Bovo shënoi për 2-0.

Ibrahimovic ishte i pafatë kur 10 min para përfundimit qëlloi dy shylla por topi nuk deshi të hy nl gol. Plakushi i quajtur Andrea Pirlo mund ti bartë plaçkat dhe të fluturoj drejt Torinos apo Dubait sepse në këtë ekip nuk mund të ketë vend në këtë skuadër, pasi që as Ronaldinho që ishte me qindra herë me i mirë se ti, u detyrua të largohet .

Kështu që rossonerët duhet të investojnë në mesfushë dhe Allegri të investoj në krytë e tij dhe të vendos të fus lojtarë të rinjë dhe me cilësi si Boateng , Emanuelson , pse jo edhe Merkel e Strasser , dhe të largoj lojtarë që nuk ja kanë haberin lojës si Flamini , dhe lojtarë breshka si Pirlo e Seedorf i cili me dy lojë të mira morri zemrën e tifozëve, por duhet të largohet së bashku me Pirlo. Ndërsa Ibrahimovic shënoi vetëm golin e nderit, duke i treguar Allegrit përsëri se ai është kryesori dhe jo lojtarë si Robinho që të humb lojën.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»