Lajme Shqip Monday, 10 September 2012 21:12

Burim Kukeli është shembulli konkret i atyre futbollistëve me origjinë shqiptare që më në fund ia kanë dalë mbanë në një vend të huaj, pas shumë e shumë vitesh punë. Futbollisti 28 vjeçar jeton prej 24 vitesh në Zvicër, por në fund ka zgjedhur të luajë për Shqipërinë kundër vendit që e “adoptoi”, edhe pse gjithçka ka ndodhur shumë shpejt, siç e tregon ai vetë.

Lojtari është kontaktuar nga FSHF vetëm 3 muaj më parë dhe për herë të parë ka njohur kolegët e tij të kombëtares vetëm në javën e fundit.

“Është e pabesueshme. Kam patur shumë pak kohë për t’u ambientuar me këtë gjë. Tani jam këtu dhe sinqerisht që nuk mund t’i gëzohem pasi kam nevojë të përqendrohem dhe të jap më të mirën në fushë. A është e vërtetë që kam ngatërruar emrat e lojtarëve të kombëtares? Po, me përjashtim të Hykës, me të cilin kam luajtur te Lucerna”.

“Kam mbetur i çuditur kur FSHF më kontaktoi 3 muaj më parë. Fatkeqësisht nuk isha në gjendje të luaja në miqësoren e gushtit, por trajneri dëshironte që unë të isha pjesë e kombëtares dhe të luaja me të”, tha lojtari që tregon se sa e veçantë është ndeshja kundër përfaqësueses së Zvicrës, vend ku ka ardhur që në moshën 4 vjeçare.

“Jam rritur në Zvicër dhe i detyrohem shumë këtij vendi. Sigurisht që kjo është një ndeshje shumë e veçantë për mua, sidomos për faktin që zhvillohet në Lucern, ku kam luajtur për 4 vite e gjysmë. E kuptoj që nuk është e lehtë, por unë jam shqiptar dhe kjo nuk mund të ndryshohet. Jam shumë i lumtur për zgjedhjen time. Pasaporta zvicerane ka qenë një problem gjatë jetës time, por nuk e kam kërkuar kurrë atë”.

“Personalisht e kuptoj vendimin e lojtarëve shqiptarë që luajnë për Zvicrën. Këta lojtarë kanë zgjedhur të luajnë për një vend që ka bërë për ta dhe kjo zgjedhje e tyre duhet pranuar. Nuk besoj se do të ketë provokime në stadium. Siç e thashë, çdokush mund të zgjedhë si të dojë për veten e tij dhe të tjerët duhet ta pranojnë këtë zgjedhje. Shpresoj që të jetë një ndeshje e bukur edhe për tifozët e shumë shqiptarë. Është e vërtetë që do të jetë një ndeshje ku do të jenë shumë shqiptarë, shumë prej tyre jetojnë në Zvicër dhe ky është rasti unik për të parë drejtpërdrejt skuadrën e zemrës. Edhe familja ime do të jetë në stadium”, ka zbuluar mesfushori shqiptar që pritet të jetë përsëri mes titullarëve në këtë sfidë.

Ashtu si futbollistët e tjerë të përfaqësueses kuqezi, Kukeli ka treguar se është i ndërgjegjshëm që Zvicra mbetet favorite për sfidën dhe për të fituar grupin ku bën pjesë edhe përfaqësuesja shqiptare.

“Fitorja ndaj Qipros erdhi si surprizë edhe për mua. Megjithatë arritëm objektivin që ishte fitorja dhe na u desh që të vinim zemrën dhe dëshirën e mirë në fushë. Sinqerisht, Qipro krijoi vetëm një rast të vogël për të shënuar, asgjë më shumë. Zvicra është një prej favoritëve, jo vetëm për këtë ndeshje, por për të fituar grupin. Jemi të ndërgjegjshëm që do të jetë një betejë e vështirë. Por ecim para me besimin dhe pasionin për lojën, me të cilën jemi në gjendje të mundim çdo kundërshtar”. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»