Lajme Shqip Friday, 22 April 2011 10:09

Nuri Sahin ishte një ndër yjet e padiskutueshëm të këtij sezoni në Bundesligën Gjermane duke luajtur një rol të rëndësishëm në sezonin e suksesshëm të Borussia Dortmundit. Deri më tani Sahin ka shënuar tetë gola në tridhjetë paraqitjet e tij.

Sahin u bashkua me akademinë e Borussia Dortmund në vitin 2000 në moshën njëmbëdhjetë vjeçare dhe u bë lojtari më i ri i cili ka luajtur në Bundeslig në vitin 2005, Sahin kaloi një sezon i huazuar tek Feyenoord por pasi u kthye tek ekipi Gjerman ai luajti një rol të madh për ekipin e tij. Ndërsa Sahin ka refuzuar të flas për të ardhmen e tij, megjithatë interesimet e klubeve të mëdha si nga Anglia, Italia dhe Spanja vështir se do ti refuzoj Nuri Sahin.

Në vijim do ti ju paraqesim disa nga klubet e interesuara për shërbimet e talentit 22 vjeçar aktualisht lojtarit të ekipit Gjerman Borussia Dortmund.

Borussia Dortmund:
Natyrisht se ekipi i parë ku mund të luaj Sahin sezonin e ardhshëm është ekipi aktual Borussia Dortmund kur dihet se ekipi Gjerman sezonin e ardhshëm do të luaj në Ligën e Kampionëve dhe mesfushori kyç është një pjesë e strategjisë së trajnerit Jurgen Klopp.

Bayern Munich:
Bayern është lidhur me një transferim të Sahin dhe gjatë afatit kalimtar dimëror të janarit por ekipi Bavarez asnjëherë nuk bëri veprime serioze për të transferuar Nuri Sahin. Ndërsa si ‘armë’ për ta transferuar Sahin pritet të jetë Toni Kroos, ndërsa një partneritet mesfushe mes Schweinsteiger dhe Sahin do të bënte një mesfushë të ‘çelikt’, ndoshta dhe më të mirën në Bundesligën Gjermane.

Inter:
Tashmë dihet se Marco Branca ka konfirmuar se Inter është duke monitoruar gjendjen e Sahin dhe ka një shans të madhe që Sahin të transferohet në Giuseppe Meazza dhe të bëhet një lojtar kyç në mesfushën e përbërë nga lojtarët aktual si Cambiasso, Sneijder e Stankoviç.

Milan:
Berlusconi është i etur për të rifreskuar mesfushën Rossonere dhe një ndër emrat e lakuar në listën e tij është dhe Nuri Sahin i cili mund të ketë një të ardhme të shkëlqyer nëse transferohet në kryeqytetin e modës. Lojtarëve si Andrea Pirlo, Ambrosini e Seedorf duket se ju ka ardhur fundi në Milan duke bërë kështu një mundësi më të madhe për Sahin.

Chelsea:
Chelsea ka qenë e lidhur dhe më herët për një transferim të Nuri Sahin kur ai ishte vetëm shtatëmbëdhjetë vjeçar. Ndërsa as tash nuk mungon interesimi i klubit Londinez, Sahin mund të luaj një rol të rëndësishëm në Chelsea, por kjo mbetet për t’u parë nëse stili i tij i lojës i shkon përshtati në Premier Ligën Angleze.

Arsenal:
Ndoshta rrugëtimit të Fabregas në Premier Ligë i ka ardhur fundi pasi që Barcelona nuk ka ndërmend të ndaloj së kërkuari lojtarin e akademisë La Masia. Ndërsa Wenger ka filluar të kërkoj zëvendësuesin e tij dhe një ndër emrat e lakuar është dhe Sahin.

Manchester City:
Manchester City nuk ka nevojë për një mesfushor të ri sepse mesfusha e Roberto Mancinit është ajo të cilen e dëshiron ai por pronarët Sheik kanë qenë të lidhur me një transferim të Sahin, ndërsa Sahin po të transferohej në ekipin e Mancinit do të haste në konkurrencë të madhe me lojtar si Barry, De Jong e Yaya Youre, por pritet të shihet nëse ai do të vendosë ti bashkohet mesfushës së Mancinit.

Barcelonë:
Fabregas mbetet objektivi kryesor i Catalanasve, por ata konsiderojnë se Sahin mund të jetë nja alternativ e mirë për mesfushën e Guardiolës por drejtuesit Catalanas mendojnë të përdorin Sahin si një ‘armë’ për transferimin e Fabregas nga Arsenali ku dihet se Arsenal është i interesuar për Nuri Sahin.

Real Madrid:
Krye-trajneri i ekipit mbretëror Real Madrid, thuhet se është në kërkim të një mesfushori ‘majtak’ të shpejt për të bërë një partneritet me Xabi Alonson në mesfushën Madrilene. Ndërsa zërat e fundit që vijnë nga Gjermania thonë se Sahin mund të transferohet tek Madridi pasi që ky i fundit është një mik i ngushtë i mesfushorit aktual Madrilen, Mesut Ozil, dhe dy lojtarët kanë të njëjtin agjent.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»