Lajme Shqip Sunday, 10 March 2013 19:18

Dy ditët e fundit kanë sjellë në skenë përsëri fytyrën e vërtetë të shëmtuar të futbollit shqiptar, atë të dhunës në stadiume. Pas skandalit të një ditë më parë kur kryetari i bashkisë së Gramshit ka hyrë me makinën e tij në ambientet e brendshme stadiumit, në tentativën për t’i dhënë një “mësim” gjyqtarëve, skandali i radhës vjen nga Kavaja, ku kryebashkiaku Elvis Roshi ka goditur trajnerin e Tiranës, Nevil Dede në pushimin e ndeshjes.

Është mësuar se në pushimin e ndeshjes, kur rezultati i takimit ishte 1-0 për ekipin vendas, Roshi ka hyrë në dhomat e zhveshjeve të Tiranës dhe ka kërcënuar me jetë futbollistët bardheblu, duke i kërkuar qartësisht të mos bënin tentativa “të kota” për të fituar ndeshjen pasi rrezikonin jetën e tyre. Këto kërcënime ai i ka shoqëruar edhe me veprime, pasi ka goditur me grusht trajnerin e bardhebluve, Nevil Dede.

Lojtarët e Tiranës kanë refuzuar fillimisht të dalin në fushën e lojës për pjesën e dytë të takimit, por ka qenë trajneri Dede ai që ka insistuar që të vazhdohet takimi për të evituar incidente edhe më të pakëndshme. Ndërkohë, ai ka bërë kallëzim penal ndaj kryebashkiakut të Kavajës, i cili është zhdukur nga stadiumi dhe është shpallur në kërkim. Për të garantuar mbarëvajtjen e ndeshjes deri në fundin e saj, është dashur mbërritja me shpejtësi e forcave RENEA që kanë siguruar qetësinë në stadium dhe kanë evituar probleme të tjera.

Në një situatë të tillë, thuajse çdo rezultat sportiv i kësaj jave ka kaluar në plan të dytë, duke parë nevojën urgjente të reformës së legjislacionit përkatës, që u jep të drejtë personave me pushtet të bëjnë ligjin dhe rolin e të fortit në stadiumet shqiptare. Ky nuk është rasti i parë i këtij lloji, pasi pason ato të panumërta ku deputetë të parlamentit shqiptar janë bërë nxitës të dhunës ndaj gjyqtarëve e kundërshtarëve, por duket se kohët e fundit kjo dhunë ka përshkallëzuar në mënyrë të tillë, sa po bën të pamundur zhvillimin e sportit të futbollit në Shqipëri, duke shëmtuar lojën dhe duke larguar edhe ata pak tifozë që kanë mbetur në stadiume. (LajmeShqip.com)

Kategoria Superiore

Java 18 / Rezultatet

Kukësi-Laçi          2-1

70’ Popoviç, 80’ Brahja / 75’ (ag) Hoxha

Besa-Tirana         2-1

30’ (p) Çikalleshi, 90’+2’ Batha / 90’ Lika

Vllaznia-Bylis        1-0

23’ (p) Dragoi

Flamurtari-Teuta  1-1

38’ Muzaka / 82’ Muriqi

Klasifikimi: Skënderbeu 45 pikë, Teuta 34, Flamurtari 32, Kukësi 30, Vllaznia 29, Tirana 29, Kastrioti 28, Laçi 24, Bylis 22, Besa 20, Luftëtari 17, Shkumbini 16, Tomori 9, Apolonia 8.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»