Lajme Shqip Thursday, 03 September 2015 20:20

Mesfushori Michael Krohn-Dehli e di shumë mirë se çfarë e pret ekipin kombëtar të Danimarkës të premten. Patjetër, një një detyrë e vështirë kundër Shqipërisë, në rrugën e kualifikueseve të Grupit I të Kampionatit Europian 2016.

Shqiptarët do të paraqiten në Kopenhagë me 10 pikë të grumbulluara në 4 përballjet e deritanishme, duke përbërë një kërcënim serioz për të tjerët në betejën për një vend në finalet e “Euro 2016”.

Duke folur për “sporten.tv2.dk”, mesfushori danez i Seviljas shprehet: “Unë pres dhe besoj se mund të fitojmë ndaj Shqipërisë, në një stadium të mbushur me tifozë. Në qoftë se duam të shkojmë në finalet e Kampionatit Europian, duhet ta fitojmë domosdo betejën e së premtes me shqiptarët, – thotë Michael Krohn-Dehli. – Mbaj mend nga ndeshja e parë se Shqipëria kishte një ekip tepër të fortë fizikisht, me një organizim të mirë mbrojtës. Ata luanin nganjëherë me gjashtë lojtarë në fazën mbrojtëse, ndërsa dilnin rrezikshëm nga krahët, në sulm, transmeton Telesport.

Jam habitur me të vërtetë me dy anësorët e mesfushës shqiptare, të cilët ishin shumë të shpejtë. Unë nuk jam aspak i befasuar nga performanca e shqiptarëve në këto kualifikuese. Ekipi nga Ballkani ka mundur Portugalinë, në fushën e kësaj të fundit, në fillim të fushatës kualifikuese të “Euro 2016”, ndërsa ka arritur fitore me Francën, në një ndeshje miqësore, së fundi. Rezultatet flasin për çka përbëjnë shqiptarët. Kurrsesi nuk është një ekip i keq, por ne duhet ta sfidojmë e ta mundim Shqipërinë.”

Të hënën, ishte e qartë se ylli i Tottenham, Cristian Eriksen mungon, do të mungonte ndaj Shqipërisë, për shkak të një dëmtimi. Gjithashtu, mbrojtësi i majtë, Nicolai Boilesen, si dhe Simon Poulsen, janë të pamundur për trajnerin Morten Olsen. Mungesa e kësaj tresheje lojtarësh nuk është diçka që e shqetëson Michael Krohn-Dehli: “Jo, për fat të mirë, nuk do t’i kemi këto lojtarë në dispozicion për ndeshjen ndaj Shqipërisë. Megjithatë, ne jemi të përgatitur. Jam i sigurt se ne kemi lojtarë të tjerë, që mund t’i zëvendësojnë të dëmtuarit”, tha ai.

Ndeshja kundër Shqipërisë do të startojë të premten, në orën 20:45, në “Telia parken”. Situata në grupin kualifikues të Danimarkës është e tensionuar para lojës së të premtes. Portugalia është në krye të grupit, me 12 pikë, përpara Danimarkës dhe Shqipërisë, me nga 10 pikë secila.

Dy ekipet e para, në fund të fushatës eliminatore, do të kenë qasje të drejtpërdrejtë në finalet e Kampionatit Europian, ndërsa ai që zë vendin e tretë e ka të garantuar të paktën edhe një ndeshje shtesë, në “play-off”. Avantazhi i shqiptarëve është se kanë luajtur një ndeshje më pak se dy favoritët e Grupit I, Danimarka dhe Portugalia. Vitin e kaluar, Krohn-Dehli dhe shokët e tij te Danimarka barazuan 1-1 në Shqipëri. Pas golit të Ermir Lenjanit, në fund të pjesës së parë, danezët vendosën ekuilibrin dhjetë minuta para bilbilit përfundimtar.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»