Lajme Shqip Wednesday, 02 April 2014 11:44

Federata e Futbollit të Kosovës dhe përfaqësuesja e Kosovës në futboll, janë duke bërë të gjitha përgatitjet për dy takimet e ardhshme miqësore ndërkombëtare, me përfaqësuesen e Turqisë dhe Senegalit, që priten të zhvillohen në javën e katërt të muajit maj. 

 
Me 21 maj, përfaqësuesja e Kosovës do të jetë nikoqire për përfaqësuesen e Turqisë, ndërkohë që takimi me përfaqësuesen e Senegalit, me 25 maj, pritet të zhvillohet në Gjenevë të Zvicrës.
 
Në kuadër të përgatitjeve për ndeshjen me Turqinë dhe për krijimin e mundësive që kjo ndeshje të zhvillohet në stadiumin e qytetit në Prishtinë, përfaqësuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës, të martën, me 1 prill, kanë zhvilluar takim të përbashkët me zyrtarët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe me kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetin.
 
Eroll Salihu, sekretar i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë, se në takim janë shqyrtuar mundësitë e rregullimit të stadiumit të  Prishtinës dhe mundësitë që ai të bëhet gati deri më 21 maj.
 
“I ka hije çdo shteti që të luajë ndeshjet në kryeqytet dhe dihet se çfarë efekti do të ketë edhe për kryeqytetin. Plus, infrastruktura përcjellëse, parkingjet dhe të tjerat janë të favorshme. Mund të them lirisht se pjesa më e ndritshme ishte ajo që takimi ka qenë i hapur”.
 
“Ministri Memli Krasniqi, dërgoi këshilltarin e tij Shasivar Haxhijaj, i cili tha menjëherë ‘ja, i keni 500 mijë euro, në tavolinë. Urdhëroni, bëjeni projektin dhe ne jemi të gatshëm të investojmë në stadiumin e Prishtinës’. Ndërsa, kryetari Shpend Ahmeti tha se ‘sigurisht që edhe komuna do marrë pjesë, varësisht nga nevojat që do të jenë’ për një intervenim të shpejtë”, thotë Salihu.
 
Salihu shton se, megjithatë, në rast se nuk arrihet që stadiumi i qytetit të Prishtinës të jetë gati deri me 21 maj, atëherë ndeshja me përfaqësuesen e Turqisë do të zhvillohet në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë, aty ku edhe u zhvillua, me lejen e Federatës Botërore të Futbollit – FIFA, takimi i parë ndërkombëtar miqësor, me përfaqësuesen e Haitit, me 5 mars.
 
Në anën tjetër, ndihmës trajneri i përfaqësueses së Kosovës në futboll,Muharrem Sahiti, duke folur për Radion Evropa e Lirë ka theksuar se përfaqësuesja e Kosovës, është duke i bërë përgatitjet për dy ndeshjet e paralajmëruara, me përfaqësuesen e Turqisë dhe atë të Senegalit.
 
Sipas tij, përzgjedhësi i përfaqësueses së Kosovës, Albert Bunjaki po i vëzhgon për së afërmi futbollistët, për të cilët mendohet se mund të jenë pjesë e përfaqësueses së Kosovës, por që luajnë në ekipet e ndryshme evropiane, në mënyrë që të krijohet një pasqyrë të drejtë për secilin prej tyre.
 
Sahiti vlerëson se takimet me përfaqësueset e Turqisë dhe Senegalit, përfaqësuesja e Kosovës do t’i ketë më të vështira se sa takimin  që ka zhvilluar me Haitin.
 
“Po shpresoj që do të bëjmë paraqitje të mirë edhe pse tash, nëse bazohemi në kualitetin e Turqisë dhe Senegalit, duhet ta kuptojmë që niveli i tyre është më i lartë se sa i Haitit. Prandaj, në këtë rast, edhe ne duhet ta ngrehim nivelin e përfaqësueses, për të pasur një paraqitje të mirë”.
 
“Sidoqoftë, ne nuk brengosemi shumë për rezultatin e ndeshjeve se sa brengosemi për atë vazhdimësinë e ndeshjeve që do ta kemi në të ardhmen. Do të thotë, këto ndeshje miqësore do të na shërbejnë për më vonë, që të kemi një pasqyrë shumë më reale se në cilët lojtarë duhet të bazohet Kosova në të ardhmen”, thekson Sahiti.
 
Pas takimit me Haitin, drejtuesit e përfaqësueses së Kosovës, janë ballafaquar me kritika, qoftë nga njohësit e futbollit qoftë nga dashamirët e futbolli, përmes rrjeteve sociale, pse në përfaqësuesen e Kosovës nuk ka pasur edhe një numër të futbollistëve nga Super-liga e futbollit të Kosovës.  
 
Përveç një futbollisti të kësaj lige, në përfaqësuesen e Kosovës ishin përfshirë futbollistë me prejardhje nga Kosova, që luajnë në ligat e ndryshme evropiane.
 
Ndihmës trajneri Sahiti thekson se në përfaqësuesen e Kosovës janë dyert e hapura, por, sipas tij, të gjithë duhet ta meritojnë me punën e tyre.
 
“Varet , pikërisht, nga puna dhe forma e secilit futbollist. Pse t’ mos kemi edhe futbollist nga Kosova (që luajnë në Kosovë)? Por, duhet ta kuptojnë të gjithë që përfaqësuesja do nivel tjetër nga kampionati i Kosovës. Sidoqoftë, unë po them se secilit ka për t’i ardhur mundësia që ta veshë fanellën e përfaqësueses së Kosovës”.
 
“Por, t’i plotësojë, fillimisht, ato kritere që janë për përfaqësuesen e Kosovës e sidomos aspektin fizik, që është kriteri numër një, ngase tashmë e dimë se çfarë niveli i kemi edhe përfaqësuesen e Turqisë, por edhe atë të Senegalit”, thotë Sahiti.
 
Ndryshe, Eroll Salihu ka theksuar se javën e ardhshme, përfundimisht do të caktohet stadiumi se ku do të zhvillohet ndeshja me Turqinë.
 
Ndërkaq, sipas tij, qysh tash, Federata e Futbollit të Kosovës është duke shqyrtuar afatet e FIFA-s, për të siguruar edhe takime të tjera miqësore gjatë këtij viti.
 
Siç ka theksuar ai, ekzistojnë mundësitë reale që në muajt shtator, tetor dhe nëntor, përfaqësuesja e Kosovës të zhvillojë edhe tri ndeshje të tjera miqësore ndërkombëtare./Radio Evropa e Lire/ 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»