Lajme Shqip Friday, 11 September 2015 13:33

Përveç presionit për kualifikimin, FSHF ndodhet edhe përballë pyetjes nëse trajneri De Biasi duhet që të vazhdojë të drejtojë kombëtaren edhe për një mandat të tretë edhe nëse nuk siguron pjesëmarrjen në Francë 2016.

Disa nga anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të FSHF, shprehen pro, duke i këshilluar presidentit Duka rinovimin me teknikun italian edhe për 2 vite të tjera pavarësisht asaj që do të ndodhë me dy ndeshjet e fundit, pasi sipas tyre grupi që ka krijuar premton për të ardhmen, transmeton javanews.

Ndërsa ka edhe nga ata që nuk duan të ndërhyjnë qoftë edhe për një koment, duke e cilësuar si kompetencë ekskluzive të presidentit.

Vasil Bici

“De Biasi ka bërë një punë shumë të mirë me kombëtaren dhe besoj që do të sigurojmë kualifikimin duke fituar ndeshjen e radhës me Serbinë. Përsa i përket kontratës është ekskluzivitet i presidentit Duka. Përpara janë dy ndeshje, por mund të jenë edhe ato të ‘play-off’-it nëse nuk kualifikohemi direkt. Dua të theksoj që De Biasi ka pasur më shumë mundësi se trajnerët e tjerë të kombëtares, pasi nuk ka në ekip vetëm lojtarë nga Shqipëria, por nga të gjitha trevat shqiptare që luajnë në kampionatet më të mira të Europës. Për paraqitjen në ndeshjet e fundit do të ketë edhe një premio”tha ai.

Bardhyl Jera

‘Unë mendoj që De Biasi e ka fituar rinovimin me punën shumë të mirë që ka bërë në drejtimin e kombëtares. Nuk mundet që të hidhet poshtë puna për një minutë, pavarësisht atyre që thonë se tekniku ka pasur lojtarët e mirë, mund të them se edhe më parë kemi pasur talente, por ka qenë menaxhimi i De Biasit që ka bërë që sot të jemi thuajse të kualifikuar. Prandaj mendoj që duhet të rinovojë, pasi do të jetë një stimul i mirë për dy ndeshjet e mbetura. Jam i mendimit se do të kualifikohemi, pasi Serbinë e kemi brenda dhe Armenia është e çarmatosur, minimalisht do të marrim 4 pikë”deklaroi Jera.

Tahir Kastrati

“Mendimi im është që duhet të rinovojmë kontratën me trajnerin De Biasi, pasi ka bërë një punë shumë të mirë dhe besoj që do të kualifikohemi në kampionatin Europian. Por, gjithsesi kjo cështje i takon presidentit, megjithatë ai është konsultuar edhe me Komitetin Ekzekutiv. Përsa i përket cështjes së premios do ta diskutojmë në mbledhjen e radhës”tha ai.

Arben Dervishi

“Mendoj që impenjimi për dy ndeshjet e fundit nuk do të varet nga rinovimi, pasi De Biasi është profesionit. Nëse kualifikohemi rinovimi besoj që është formalitet, por edhe nëse nuk arrijmë në Francë mendoj që duhet të fillojmë negociatat për të rinovuar, pasi ka bërë një punë shumë të mirë, pastaj nëse do të biem dakord është cështje tjetër, pasi varet sa do të kërkojë tekniku dhe sa jemi ne në gjendje t’i ofrojmë” deklaroi ai.

Abdyl Kuriu

“Nuk mund të flas dhe të jap asnjë koment për cështjen e rinovimit të kontratës së De Biasit, pasi do të komprometoja punën e presidentit, pasi i takon atij të vendosë, kjo nuk është një cështje e Komitetit Ekzekutiv. Por mendoj që në fund të eliminatoreve duke u nisur edhe nga rezultati do të vendoset për rinovimin” tha ai.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»