Lajme Shqip Thursday, 21 April 2011 17:49

Tiranë – Stadiumi i Prishtinës mund të jetë alternativa e parë për kombëtaren e Shqipërisë pas fillimit të punimeve për ndërtimin e stadiumit të ri në kryeqytet, aty ku sot ndodhet kombëtari “Qemal Stafa”.

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, në një prononcim të dhënë dje për gazetën kosovare “Express”, tha se më parë impianti i kryeqytetit kosovar do të duhet të plotësojë kushtet sipas parametrave të përcaktuara tashmë nga UEFA për ndeshjet ndërkombëtare.

Plani për të prishur “shtëpinë” e kombëtares kuqezi, stadiumin kombëtar “Qemal Stafa”, në vendin e të cilit do të nisin punimet për një stadium të ri e modern, ka bërë që stadiumi i Prishtinës t’i hapë dyert për përfaqësuesen shqiptare, duke mundësuar të luajnë aty ndeshjet deri në përfundimin e punimeve.

Presidenti Duka e ka mirëpritur menjëherë këtë nismë, por me pak rezerva: krijimin e kushteve të duhura për ndeshje ndërkombëtare sipas kritere të kërkuara nga FIFA e UEFA.

“Po, mund të ndodhë që kombëtarja të zhvillojë ndeshjet në stadiumin e Prishtinës. Por ai stadium ka nevojë për rregullime dhe duhet të plotësojë disa kritere të kërkuara nga FIFA e UEFA si, ndriçimi, vendet e mbuluara, tribunat etj”, ka thënë Duka për “Express”.

“Ne shpresojmë që këto të rregullohen, sepse në kushtet në të cilat ndodhet stadiumi i Prishtinës nuk mund të luhet ndeshje ndërkombëtare. Për momentin, stadiumi i Prishtinës nuk i plotëson kushtet, po ashtu edhe mendohet se nuk do të mund të përballojë interesimin e madh të tifozëve kuqezinj, prandaj alternativë tjetër do të mbetet stadiumi ‘Loro Boriçi’ në Shkodër. Megjithatë, duhet pritur ende, pasi stadiumi “Qemal Stafa” do të prishet vetëm pasi të jenë mbyllur ndeshjet eliminatore të kombëtares, ato kundër Francës më 2 shtator dhe Rumanisë, 11 tetor”, përfundoi Duka.

Ndërkohë, kanë filluar të qarkullojnë së fundi zëra sipas të cilëve stadiumi i ri do të quhet “Eagle Arena” (Arena e Shqiponjave). Ky emër duket se ka pëlqimin edhe të zyrtarëve të Federatës Shqiptare të Futbollit. Vetëm pak kohë më parë, kryeministri Sali Berisha në një mbledhje të Qeverie bëri të ditur se stadiumi i ri do të emërtohet “Kuq e Zi”.

“Qemal Stafa”, i vetmi stadium kombëtar në vend, do të prishet në fund të shtatorit dhe në vend të tij do të ndërtohet impianti i ri në kuadër të festimeve për 100-vjetorin e shpalljes së pavarësisë.

Stadiumi i ri, sipas projektit të studios spanjolle RFA që ka marrë tashmë miratimin, do të ndërtohet në një sipërfaqe prej 41500 metrash katrorë dhe do të ketë një kapacitet prej mbi 33 mijë vendesh. 75 për qind e ndenjëseve do të jenë të mbuluara, ndërkohë që janë parashikuar edhe 330 vende parkimi.

Impianti modern do të jetë i ndarë në dy pjesë. Pjesa e poshtme do të ketë mbi 17 mijë vende, ku përfshihen 525 vende VIP, ndërsa e sipërmja do të ketë mbi 16 mijë vende, me 320 vende VIP.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»