Lajme Shqip Friday, 20 May 2011 09:56

Pirlo është një lojtar që është mësuar të luajë në një mesfushë me 3 lojtarë, i lirë nga çdo detyrë mbrojtëse. Conte është një partizan i 4-4-2, por është shprehur se është i gatshëm të ndryshojë për regjisorin breshian.

Duket se Juventus vitin tjetër do t’i rikthehet 4-3-1-2, me Pirlon, Marchision dhe Diarran në mesfushë, të tre në rolet e tyre të preferuara dhe Pastore pas dy sulmuesve Aguero, Matri e Quagliarella.

Bastos duket se do të përdoret si mbrojtës i majtë, që do të kontribuojë akoma më shumë në fazën sulmuese.
Conte është më shumë i kujdesshëm në fazën sulmuese sesa në atë mbrojtëse. Është një trajner që ka udhëhequr Juventusin si kapiten në suksese të panumërta dhe e njeh mirë ambientin bardhezi. Ai do të dijë më së miri të përballet me problemet dhe nëse i vihet në dispozicion një skuadër konkuruese, do të dijë ta shfrytëzojë maksimalisht.
Do të kemi një Juventus dominues në merkato dhe mërkato nuk është e hapur ende.

Një gjë është e sigurt. Ky vit do të sjellë një ndryshim radikal në botën juventine. Mbase mund të mos fitojë gjithçka, mbase fiton diçka, mbase nuk fiton asgjë, por do të ketë një lojë të bukur dhe dëfryese. Do të ketë lojtarë që dinë t’i argëtojnë tifozët, si Aguero, Pastore, Pirlo.

Gjatë këtyre ditëve janë rihapur bisedimet për një kalim të Pastores tek Juventusi. Javier Pastore (21), që na javët e fundit ishte shumë pranë Barcelonës dhe Romës, tashmë duket se është më pranë se kurrë torinezëve.
Sipas asaj që shkruan Gianluca Di Marzio tek blogu i tij zyrtar gianlucadimarzio.com, bardhezinjtë duken pretendentët kryesorë për fantazistin palermitan, duke pasur parasysh një miqësi të ngushtë dhe të papritur të “Zonjës së Vjetër”.

“Të gjithë e duan, kushedi nëse dikush do ta marrë vërtet. Javier Pastore i pëlqen Silvio Berlusconit, Morattit, Juventusit. Orët e fundit, Marotta është ai që e kërkon me më shumë ngulm. Ndër të tjera, Marotta ka punuar me Zamparini- në Venezia dhe janë shumë miq. Emrat kryesorë mbeten Pastore, Aguero, Tevez dhe Benzema”.
Një tjetër gjë pozitive është se zëvendësuesit e këtyre lojtarëve, në rast mosardhjeje, nuk do të jenë Gilardino, Huntelaar, Elmander, por do të jenë Tevez, Benzema e Giuseppe Rossi. Të gjithë kampionë të mëdhenj, që mund të luajnë vetëm mirë për ne.

Gjithashtu ka dalë në shesh edhe opsioni Rolando, agjenti i Rolandos, Tirri, shprehet i lumtur për kupën e fituar nga asisti i tij dhe kërkon të sqarojë situatën aktuale për mikrofonat e Premium Calcio: “Rolando është nga mbrojtësit më të mirë në qarkullim dhe kërkohet nga shumë ekipe elitare evropiane”.

“Është normale që dje kishte edhe drejtues të Interit, sepse ishte një finale. Kishte vëzhgues nga e gjithë Evropa. Ajo për çka mund t’ju siguroj është fakti se deri më tani, Juventusi është e vetmja skuadër italiane që është vënë në gjurmët e tij”.

“Lojtari kushton 15 milionë euro dhe bardhezinjtë duken të bindur për të hyrë në bisedime”, thekson Tirri.

Alain Migliaccio, agjenti i Riberys, tha: Pas një sezoni katastrofal, që mund t’i kushtojë me mospjesëmarrje në garat evropiane në sezonin e ardhshëm, menaxhmenti i Juventusit ka filluar menjëherë të kërkojë emra të rinj në skuadër.

Shumë emra janë në listën e transfereve të torinezëve, si Franck Ribery, dhe që kanë qenë prej kohësh në shënjestër nga klubi i Torinos.

Mesfushori i Bayernit të Munihut , i lindur në vitin 1983, megjithatë, vështirë se mund të largohet nga Gjermania. Këtë e ka  konfirmuar agjenti i tij, Alain Migliaccio, i cili foli ekskluzivisht për mikrofonat e Calciomercato:

“Franck ka një kontratë me Bayernin deri në vitin 2015 dhe unë nuk mendoj se do të largohet nga klubi bavarez. Ndër të tjera, Juventus nuk do të luajë vitin e ardhshëm në Ligën e Kampionëve.

Megjithatë, asnjëra nga këto, deri më tani nuk është zyrtare, gjithçka pritet të vendoset në fund të sezonit.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»