Lajme Shqip Sunday, 11 March 2012 21:56

Gazeta italiane “La Repubblica” ka botuar sot një reportazh të gjatë për një prej personazheve kryesorë të trukimit të ndeshjeve të kampionatit italian, maqedonasin Hristijan Ilievski. Ky i fundit, në kërkim nga policia e gjysmës së Evropës dhe Interpoli, banon qetësisht në mes të Shkupit, aty ku cilësohet i paprekshëm falë popullaritetit që ka në vend dhe parave që ka fituar duke manipuluar rezultatet e takimeve.

Që në fillimin e reportazhit të gazetarëve italianë që e kanë patur shumë të lehtë ta gjejnë në kundërshtim me policinë vendase që “nuk di ende se ku gjendet ky person”, bëhet e qartë se ai pranon gjithçka: manipulimet, kërcënimet dhe fitimin e miliona eurove, ndërsa konfirmon se Seria A dhe Seria B në Itali është plotësisht e manipuluar.

Në reportazh tregohet se si Ilievski urren shqiptarët dhe gazetarët italianë tregojnë sesi ai rri duke sharë sa herë që sheh një të tillë, ndonëse kalon qetësisht me makinën e tij BMW X5 mes përmes lagjes së shqiptarëve në Shkup.

Shkaku për këtë urrejtje është se Ilievski është një ish-agjenti i policisë speciale maqedonase, atij grupi që mori pjesë në luftën e Kosovës, ku ka marrë si dhuratë edhe një vragë të thellë mbi vetull, nga i vjen edhe nofka “njeriu me shenjë” që i kanë vënë futbollistët italianë. Për të “respektuar” në mënyrën e duhur këtë nofkë, Ilievski ka bërë tatuazh edhe fytyrën e Al Paçinos, alias Toni Montona, në pulpën e këmbës, duke e treguar me krenari.

Para gazetarëve, Ilievski është treguar i sinqertë e ndonëse nuk ka treguar shumë emra, ka konfirmuar ata më të njohurit si Sinjori (sipas tij shefi i basteve në Itali), Mikoluçi, Gervasoni, Zamperni, Mauri apo Bentivoljo. Ndërkohë, ka shtuar se në këtë mesele është përfshirë rëndë edhe Xhuzepe Skuli, një emër i njohur i futbollit italian që luan për Xhenoan, falë edhe faktit se është nipi i një prej bosëve më të madh të mafias kalabreze, Xhuzepe Morabito.

“Njeriu me shenjë” ka treguar se ai vepronte në pjesën më të madhe të kohës vetëm si bastexhi, pasi ishin vetë futbollistët që e kontaktonin duke i dhënë rezultate të sakta, të siguruara nga vetë lojtarët apo nga akordet mes ekipeve. Sipas tij, Sampdoria, Kaljari, Bari, Leçe, Siena dhe Kievo ishin të gjitha skuadra që manipuluan rregullisht ndeshjet e tyre, ndërsa në këtë mënyrë u vendos edhe kush do të shkonte në Kupat e Evropës, kush do të shkonte në Serinë B e kush do të mbijetonte në Serinë A. Kuptohet, çdo akord sillte qindra mijëra euro në xhepat personave të përfshirë.

Në të gjithë këtë reportazh, Ilievski ka bërë të qartë se në këtë histori, fajtorët realë janë futbollistët italianë, të etur për para, ndërsa ata shfrytëzohen për fitime marramendëse nga mafia, ku përfshihet edhe ajo shqiptare.

“Në Angli nuk ndodh, ndërsa në Itali po: bien dakord pastaj vënë baste dhe shesin informatat. Kur na e shesin neve, ose kur ne e zbulojmë vetë, vëmë baste të rënda. Në të kundërt, lojtarët ia shesin dikujt tjetër. Mafies siciliane, asaj shqiptare, hungarezëve apo Bepe Sinjorit që është një nga shefat e basteve sportive në Itali. Të tërëve me pak fjalë”, ishte tregimi i “njeriut me shenjë” i cili pavarësisht famës së një bosi të mafias, jeton i mbrojtur nga shumë truproja, nga frika se mos pëson të njëjtin fat me personazhin nga i cili ka marrë këtë nofkë. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»