Lajme Shqip Monday, 11 March 2013 10:08

Ulli Hënes, presidenti i Bajern Mynih, ka treguar në një intervistë për “The Sun” se cili është modeli drejtues i bavarezëve, që ka kontribuar në kthimin e klubit gjerman në një prej më të mëdhenjve në futbollin evropian. Ndonëse Bajerni drejtohet nga Hënes, përkrah drejtorit ekzekutiv Karl Hainz Rumenige dhe drejtorit sportiv Matias Samer, 80% e klubit i përket anëtarëve të tij.

“Unë thjesht dua që të kemi sukses sa më të madh sportiv të bazuar mbi themele të shëndosha ekonomike. Nuk është aspak argëtuese të fitosh kampionatin dhe Ligën e Kampioneve duke humbur 50-60 milion paund”, ka shpjeguar Hënes.

“Për çdo ndeshje në stadiumin tonë, janë 12 mijë bileta të lira që nxirren në shitje për njerëzit që nuk përballojnë ato të zakonshmet, pasi futbolli duhet të jetë i përballueshëm për të gjithë. Kur unë fillova punën si drejtues në klub rreth 30 vite më parë, 85% e të ardhurave tona vitin nga biletat. Në ato ditë bëhej fjalë për rreth 5 milion paund. Tani fitojmë mbi 370 milion euro në vit dhe vetëm 18% vjen nga biletat”.

“Jemi përqendruar te marketingu dhe sponsorizimet. Rreth 95 milion euro vijnë nga sponsorët. Ne jemi përqendruar në këtë drejtim pasi nuk duam që njerëzit të vijnë në stadium dhe të thonë “Ne i urrejmë këto milionerët”. Kur paguan vetëm 15 euro për të hyrë në stadium, nuk mund ta thuash një gjë të tillë, pasi nuk e financon dot klubin me 15 eurot që shpenzon”, vijon tregimin Hënes

Ai ka shpjeguar më pas se si suksesi financiar është përshtatur me atë sportiv në fushën e lojës.

“Të tjerët gjykojnë atë që bëjmë ne, por për momentin kemi vazhdimësi. Në bordin drejtues ka njerëz që kuptojnë mirë lojën e futbollit, jam unë, është Ruimenige, është Samer. Bashkë me trajnerin zhvillojmë diskutime shumë të gjata para se të marrim çdo vendim. Të ndihmon shumë fakti nëse ke luajtur futboll vetë, edhe pse nuk është e lehtë, idealja është të gjesh persona në rol drejtuesi që kanë luajtur vetë në të kaluarën, pasi në këtë mënyrë ata u flasin dhe stërvitin lojtarët në të njëjtën kohë”, shpjegoi ai duke hedhur poshtë modelet e shumë klubeve angleze, si Çelsi apo Mançester Siti, të cilat bazojnë suksesin në investimet e pronarëve multimilionerë.

“Futbollin e luan edhe me zemër. Nuk kam asnjë problem me njerëzit nga Arabia apo Rusia, por ata duhet të kenë një lidhje me klubin, duhet të jetë në zemrën e tyre. Te Bajerni nuk shohim suksesin afat-shkurtër. Kam fituar rreth 20 tituj, por për të fituar të 21-tin nuk do ta shes klubin. Por nëse vjen dikush që nuk ka fituar asgjë, ai dëshiron të fitojë shumë shpejt dhe nën një trysni të tillë, merr vendime shumë të vështira”.

“Unë nuk e krahasoj veten me Mançester Junajtid, që është një klub i madh dhe i famshëm të cilin e admiroj në mënyrë të jashtëzakonshme. Por z. Glejzër (pronari amerikan i klubit anglez) nuk e dinte se ku ishte Mançester Junajtid para 20 vitesh. Ai nuk e bën një gjë të tillë sepse dashuron Mançesterin, ai e bën për të fituar para”, tha Hënës që në fund zbuloi edhe arsyen se pse bavarezët kishin ndihmuar ekonomikisht rivalët e tyre më të mëdhenj të Borusia Dortmund, duke u dhënë atyre para për të paguar rrogat kur klubi ishte në prag të falimentimit.

“Ata kishin probleme për të paguar rrogat dhe unë u çudita shumë kur ish-menaxheri i përgjithshëm, Mikael Majer, erdhi në Myinh. Ai tha: “Uli, nuk kam rrugë tjetër përveç se të të kërkoj të na ndihmosh me 2 milion euro. Nuk kemi asnjë siguri apo garanci për ju, keni vetëm premtimin tim se do t’jua kthejmë paratë”. Dortmundi është një klub me traditë. Pa atë, Bundesliga është më e varfër dhe e dinim që herët a vonë do të rimerrnim paratë tona”, shpjegoi Hënes arsyen se pse ndihmoi Borusian të dilte nga kriza. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»