Lajme Shqip Tuesday, 29 September 2015 17:56

Se shqiptarët kanë talent në sportet luftarake, është vërtetuar shpesh në të kaluarën.

Edhe në ditët e sotme, numri i këtyre sportistëve që janë aktiv në sportet luftarake është i madh. Sidomos boksierë me prejardhje shqiptare, sot zbresin në ring në liga të shteteve të ndryshme europiane. Ata janë edhe pjesë e disa reprezentacioneve europiane por edhe rrugen në boksin profesionist e kanë gjetur shumë prej tyre.

Hapin e parë në këtë drejtim e bëri edhe boksieri 21-vjeçar Flamur Mehmeti. Të premtën e kaluar në arenën e Circus Krone në München, boksieri me prejardhje nga Llapi por i lindur në Gjermani, fitoi meçin e tij të parë si boksier profesionist.

Është e pazakonshme që një boksier aq i ri të fillojë karrierën profesioniste, sidomos kur ai me këtë sport filloi të merret tek në moshën 17 vjeçare, transmeton albinfo.

“Si shumë të rinjë në këtë moshë, edhe unë luaja futboll dhe basketboll. Boksin e nihja vetëm nga ekrani televiziv, pranë të cilit ulesha shpesh me babain tim dhe përcillnim meçe të ndryshme boksi”. Aty Flamurit i lindi dëshira për të provuar edhe sportin fisnik të boksit. Nënës së tij nuk i pëlqeu kjo ide. Ajo mendonte se ky sport nuk është i mirë për shëndetin. Vetëm disa javë më vonë Flamuri pati edhe meçin e tij të parë si bokser. Karriera e tij filloi furishëm. Pas vëtëm tre muajsh ushtrimesh në qytetin ku jetonte Cham, ai u bë anëtar i klubit BC Straubing për të cilin boksonte në Bundesligën gjermane. Brenda një viti ai u bë kampion Gjermanisë jugore e më vonë edhe kampion i krejt Gjermanisë për juniorë në kategorinë e mesme deri në 75 Kg.

Pasoi ftesa për reprezentacionin e Gjermanisë ku edhe boksoi me sukses në kategorinë gjysmë të rëndë. Para disa muajsh, meçin e tij si reprezentues i Gjermanisë kundër përfaqësueses austriake, e përcollën edhe menagjerët e trajnerët, vëllezërit Pavlica dhe Mladen Steko, të ciliët i ofrojnë boksierit të talentuar nje kontratë profesioniste. Nën kujdesin e vazhduesheëm të dy vëllezërve që janë të njohur në skenën gjermane të boksit, Flamuri fillon përgaditjet për meçin e parë si profesionist. Në një meç të nivelit të lartë, ai mundi kundërshtarin Lukas Paszkowsky.

“Isha përgaditur mirë dhe pritja fitoren në meçin tim të parë si profesionist. Këtë meç e shoh si fundament të karrierës sime. Do të ushtroj shumë të realizoj qëllimin: luftën për titull në ndonjë nga federatat e boksit” flet i emocionuar Flamur Mehmeti të cilin në München e përcollën një numër i madh përkrahësish e të cilëve ai edhe ju dedikon fitoren e parë.

Rruga deri te një titull është e gjatë dhe kërkon punë të madhe. Flamuri ushtron shpesh me trajnerin e njohur të fitnesit René Röthke i cili në të njëjtën kohë është trajner fitnesi i ekipit të hokejit mbi akull të qytetit Straubing

E pazakonshme për një boksier profesionist është edhe plani B që ka ky boksieri intelegjent. ”Edhepse qysh tash mundem të jetoj mirë nga boksi, unë jam duke studiuar në Univerzitetin e Landshutit informatikë ekonomike dhe menagjment të projekteve” flet Flamuri për shkollimin e tij të cilin e sheh si shtyllë tjetër krahas boksit.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»