Lajme Shqip Monday, 12 September 2011 15:43

Sipas goal.com, lojtari më i mirë në botë i kësaj javë është Fabrizio Miccoli i Palermos.

Emri: Fabrizio Miccoli
Skuadra: Palermo
Shteti: Italia
Mosha: 32
Roli: Sulmues
Arritja: Frymëzuar nga ndeshja e mbrëmshme, ku Palermo e mposhti Interin.

Inter është një nga kandidatët favoritë për të fituar Serie A në këtë sezon, por besimin e tyre dhe moralin e ka tronditur të dielën në mbrëmje Fabrizio Miccoli.

Kapiteni i Palermos ishte hero për sicilianët, kur ata e  mposhtën ekipin e Gian Piero Gasperinit me rezultat  4-3 në Renzo Barbera.

Miccoli shënoi golin e parë të Palermos tre minuta pasi filloi pjesa e dytë dhe barazoi shifrat në 1-1, pastaj shënoi edhe golin e tretë në minutën e 86’. Ai ishte një kërcënim për Interin gjatë gjithë ndeshjes dhe ka bërë një shfaqje të vërtetë.

Palermo kanë humbur lojtarët kyç në mesfushë në këtë verë, si Javier Pastore dhe Antonio Nocerino, por Miccoli e ka dëshmuar edhe një herë të dielën që ai mbetet një hajmali për shqiponjat.

Lojtarët më të mirë në botë, të kësaj jave:

Andrea Pirlo – Juventus

Juventus ka rekrutuar në këtë verë lojtarin e klasit botëror, Pirlon, ishte njeriu që e udhëhoqi mesfushën e gjigantit torinez, kur ata regjistruan një fitore të plotë ndaj Parmas, 4-1. Ai krijoi dy prej këtyre katër golave.

Maximiliano Moralez – Atalanta

Argjentinasi shënoi dy herë në debutimin e tij të Serie A, kur Atalanta mori një barazim 2-2 ndaj Genoas, të dielën. Nënshkrimi i verës lulëzoi në rolin e tij për ekipin e ri, duke treguar cilësitë e tij të plota.

Eden Hazard – Lille

Ylli i fundjavës në Ligue 1 ishte Eden Hazard, pasi ai shpërtheu në ndeshjen kundër Saint Etienne, me aftësi fantastike. Sulmuesi shënoi dy herë në fitoren e Lille 3-1.

Leandro Damiao – Internacional

Sulmuesi brazilian vazhdoi formën e tij të lartë, duke shënuar një het-trick në fitoren 3-0 të Internacionalit kundër Palmeiras.

David Silva – Manchester City

Spanjolli ishte lojtari më i mirë tek Man City, në ndeshjen kundër Wigan Athletic, në të fitoren 3-0 në stadiumin e tyre Etihad, në Premier Ligë, të shtunën. Silva fitoi një penallti që Carlos Tevez nuk arriti ta kthejë në gol, ndërsa Sergio Aguero ka luajtur rol të rëndësishëm.

Sergio Aguero – Manchester City

Argjentinasi vazhdoi me përshtypjet e tij të mira, që kur u transferua në Man City, në sezonin e tij të parë në Premier League. Ai shënoi hat-trik kundër Wigan Athletic, në fitoren 3-0 në shtëpi. Aguero ishte një kërcënim për mbrojtjen e Wiganit, argjentinasi është duke treguar klasin dhe cilësinë që ai ka.

Wayne Rooney – Manchester United

Wayne Rooney po vazhdon formën e mirë që ka në ketë sezonë, kur ai shënoi tre gola kundër Bolton Wanderers, në fitoren  5-0 në stadiumin Reebok, në Premier League. Ky ishte het-tricku i dytë në këtë sezon për këtë lojtar.

Mario Gomez – Bayern Munich

Sulmuesi gjerman shënoi katër gola ndaj Freiburgut në fitoren 7-0, që Bayern Munich e mori në shtëpi, në Bundesligë. Ai gjithashtu siguroi një pasim për gol në këtë ndeshje. Për një muaj, Gomez ka shënuar 10 gola në të gjitha garat.

Ryuji Bando – Cerezo Osaka

Sulmuesi 32-vjeçar erdhi në gjysmën e dytë të lojës që Cerezo Osaka e zhvilloi kundër Sanfrecce Hiroshima. Bando shënoi tre gola dhe siguroi dy pasime për gol, që e ndihmuan skuadrën e tij të kthehet në lojë dhe të fitojë me rezultat 5-4.

Imanol Agirretxe – Real Sociedad

Agirretxe doli si lojtari më i mirë në fushë, i Real Sociedadit, në barazimin 2-2 me Barcelonën, në shtëpi. Ai shënoi golin e parë me kokë, dhe ishte gol i shkëlqyer. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»