Lajme Shqip Sunday, 22 April 2012 15:37

Sebastian Vetel me Red Bull ka fituar Çmimin e Madh të Bahrein në Formula 1 pas një gare perfekte, të dominuar që nga fillimi dhe pa gabime, duke treguar se është kthyer përsëri në formën e tij më të mirë.

Piloti gjerman ka triumfuar në pistën e Sakhir që në nisje dhe më paska qenë perfekt si në pilotim i vetëm në krye, ashtu dhe në momentet kur është vënë në vështirësi nga Kimi Raikonen, surpriza më e këndshme e kësaj gare.

Finlandezi me Lotus arriti të ngjitej në shkallën e dytë të podiumit pas një strategjie perfekte, ndërsa ishte nisur i 11-ti, por ka përfituar nga fakti se kishte në dispozicion një komplet gomash të papërdorura më shumë, të ruajtura meqë nuk kishte bërë kualifikueset e treta një ditë më parë.

Makina tjetër Lotus, ajo e Romein Groszhan, u ngjit në vendin e tretë në podium, për të konfirmuar rritjen e kësaj skuadre që këtë sezon pritet të jetë më shpesh në majat e klasifikimit.

Mark Veber me Red Bull u rendit i katërti, pas një gare ku nuk tentoi asnjëherë të sulmonte për podium, ndërsa vendi i 5-të i shkoi Niko Rosberg me Mercedes. Megjithatë, ky i fundit ka tërhequr vëmendjen e drejtuesve të garës të cilët do të shqyrtojnë mënyrën se si ai i ka zënë rrugën fillimisht Luis Hemilton e më pas Fernando Alonsos gjatë pjesës së mesme të arës.

Një tjetër surprizë ishte renditja në vendin e 6-të për Pol Di Resta me Force India, ku skocezi shfrytëzoi një strategji perfekte prej vetëm dy ndalesash në bokse për t’u ngjitur sa më lart në renditje dhe për të marrë pikë të rëndësishme për ekipin.

Ferrari u desh të kënaqej me vendin e 7-të të Fernando Alonsos dhe të 9-tin e Felipe Masa, për herë të parë në zonën e pikëve në këtë sezon pas katër garash.

Mes tyre u rendit Luis Hemilton, të ciline tradhtuan përsëri mekanikët e MekLaren në bokse, dy herë radhazi, pasi nuk arrinin të montonin si duhej një nga gomat e mbrapme, duke i humbur shumë kohë. Më e keqe ishte situata e shokut të tij të skuadrës, Xhenson Baton, i cili pak xhiro para fundit u detyrua të tërhiqej pikërisht për shkak të një gome të shpuar, ndërsa në ato momente mbante vendin e 6-të.

I fundit në zonën e pikëve u rendit Mikael Shumaher, i cili e kishte nisur garën nga vendi i 22-të. (LajmeShqip.com)

RENDITJA PËR PILOTË

53        Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)

49        Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)

48        Mark Veber (Red Bull-Reno)

43        Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)

43        Fernando Alonso (Ferrari)

35        Niko Rosberg (Mercedes)

34        Kimi Raikonen (Lotus-Reno)

23        Romein Groszhan (Lotus-Reno)

22        Serxho Perez (Sauber-Ferrari)

15        Pol di Resta (Force India-Mercedes)

14        Bruno Sena (Uilliams-Reno)

9          Kamui Kobajashi (Sauber-Ferrari)

4          Zhan-Erik Vernje (Toro Roso-Ferrari)

4          Pastor Maldonado (Uilliams-Reno)

2          Niko Hulkenberg (Force India-Mercedes)

2          Mikael Shumaker (Mercedes)

2          Felipe Masa (Ferrari)

2          Daniel Rikiardo (Toro Roso-Ferrari)

RENDITJA PËR KONSTRUKTORË

101      Red Bull-Reno

92        MekLaren-Mercedes

57        Lotus-Reno

45        Ferrari

37        Mercedes

31        Sauber-Ferrari

18        Uilliams-Reno

17        Force India-Mercedes

6          Toro Roso-Ferrari

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»