Lajme Shqip Sunday, 15 April 2012 12:02

Niko Rosberg ka marrë fitoren e parë në karrierë në Formula 1 duke fituar Çmimin e Madh të Kinës në pistën e Shangait, për të thyer hegjemoninë e “emrave të zakonshëm” që zgjaste nga fitorja e Mark Veber në garën e vitit 2009 në Gjermani.

Në një pistë ku ai kishte qenë në kryesim në dy vitet e fundit por pa arritur asnjëherë të ngjitej në majën e podiumit, Rosberg triumfoi në një garë të ethshme, e cila u ndikua nga strategjitë e ndryshueshme për shkak te konsumit të shpejtë të gomave si dhe për shkak se makinat ishin thuajse gjatë gjithë kohës pranë njëra-tjetrës.

Jo vetëm që pilotë në këtë garë ndryshuan mes strategjive të dy apo tre ndalesave për ndryshimin e gomave, por edhe jetëgjatësia e gomave në çdo makinë ishte e ndryshme, duke kushtëzuar kësisoj garën e të gjithëve. Për këtë arsye, fitorja e Rosberg ishte mëse e merituar, pasi strategjia e tij me dy ndërrime ishte më e duhura, duke i dhënë mundësinë që të qëndronte larg telasheve në të cilat u përfshinë pak a shumë të gjithë pilotët e tjerë.

Xhenson Baton me MekLaren përfundoi i dyti dhe ishte kërcënimi më i madh për fitoren e garës. Por shanset e tij për suksesin u shuan pas vonesës në vendosjen e një gome në ndalesën e tij të fundit në bokse. Pas krahëve të tij u rendit Luis Hamilton, për të tretën herë radhazi në shkallën më të ulët të podiumit dhe kryesues aktual i kampionatit.

Të dy pilotët e MekLaren treguan aftësitë e tyre në xhirot e fundit duke kaluar fillimisht Veber e më pas kampionin e botës, Sebastian Vetel, për të konfirmuar se për momentin kanë makinat më të shpejta në dispozicion.

Vetel humbi edhe betejën brenda skuadrës Red Bull, kur u parakalua dy xhiro nga fundi i garës edhe nga Mark Veber, i cili i rrëmbeu vendin e katërt.

Romein Groszhan me Lotus rrëmbeu vendin e 6-të, ndërsa shoku i tij i skuadrës, Kimi Raikonen, kaloi nga vendi i dytë në të 14-tin pasi gomat e tij lëshuan në mënyrë drastike në xhirot e fundit.

Dyshja e Uilliams, Sena-Maldonado, morrin respektivisht vendin e 7-të dhe të 8-të, ndërsa u ndoqën në vijën e finishit nga Fernando Alonso, i cili shfaqi probleme pas ndërrimit të fundit të gomave dhe doli nga gara për një pozicion më të mirë. I fundit në zonën e pikëve përfundoi japonezi Kobajashi me Sauber.

Zhgënjimi më i madh i ditës ishe përsëri Mikael Shumaher, i cili u detyrua të braktiste garën pas ndërrimit të parë të gomave, sepse një prej mekanikëve nuk i kishte shtrënguar rrotën e përparme. (LajmeShqip.com)

RENDITJA PËR PILOTË

45  Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)

43  Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)

37  Fernando Alonso (Ferrari)

36  Mark Veber (Red Bull-Reno)

28  Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)

25  Niko Rosberg (Mercedes)

22  Serxho Perez (Sauber-Ferrari)

16  Kimi Raikonen (Lotus-Reno)

14  Bruno Sena (Uilliams-Reno)

9   Kamui Kobajashi (Sauber-Ferrari)

8   Romein Groszhan (Lotus-Reno)

7   Pol di Resta (Force India-Mercedes)

4   Zhan-Erik Vernje (Toro Roso-Ferrari)

4   Pastor Maldonado (Uilliams-Reno)

2   Daniel Rikiardo (Toro Roso-Ferrari)

2   Niko Hulkenberg (Force India-Mercedes)

1   Mikael Shumaker (Mercedes)

RENDITJA PËR KONSTRUKTORË

88  MekLaren Mercedes

64  Red Bull-Reno

37  Ferrari

31  Sauber-Ferrari

26  Mercedes

24  Lotus-Reno

18  Uilliams-Reno

9   Force India-Mercedes

6   Toro Roso-Ferrari

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»