Lajme Shqip Sunday, 09 September 2012 19:26

Luis Hemilton me MekLaren ka marrë një fitore të vyer në luftën për titullin kampion në Formula 1 duke triumfuar në Çmimin e Madh të Italisë në Monza. Por britaniku ka qenë praktikisht i vetmi pilot kryesor që ka respektuar parashikimet, në një garë ku vendin e dytë me mori me meritë Serxho Perez i Sauber dhe problemet mekanike mbyllën para kohe garën e Baton, Vetel e Ueber.

Në fillimin e garës dukej sikur do të ishte një sukses i dyfishtë i MekLaren, me Hemilton e Baton që renditeshin njëri pas tjetrit. Ndonëse në kthesat e para Felipe Masa arriti të merrte vendin e dytë dhe të sulmonte për të parin, ai u parakalua nga Baton pak para ndërrimit të parë të gomave. Por kur kishin mbetur edhe 19 xhiro deri në fundin e garës, Baton u detyrua të parkonte makinën e tij në krah të pistës për shkak të një problemi me furnizimin me karburant.

Kjo ktheu Felipe Masa në vendin e dytë, por me Alonson pas krahëve të tij që fitonte ndjeshëm terren në çdo xhiro. Kryesuesi i kampionatit botëror që u nis i 10-ti kishte fituar dy vende që në nisje, para se të kalonte më pas Kobajashin e Raikonen. Ai më pas arriti të kalonte edhe Mikael Shumaker e Sebastian Vetel, ndërsa dueli me këtë fundit i kushtoi gjermanit një penalitet me kalimin në bokse për shkak të një manovre të parregullt.

Gjithsesi, Vetel u kthye në pistë, por 5 xhiro para fundit, edhe ai u detyrua të largohej nga gara për shkak të një problemi mekanik. Masa i la lehtësisht vendin Alonsos dhe dukej se dy makinat Ferrari do t’i gëzoheshin podiumit. Por në xhirot e fundit, protagonisti kryesor u bë Serxho Perez me Sauber.

Meksikani kishte filluar garën me gomat e forta, në ndryshim nga të gjithë pilotët kryesorë, e për këtë arsye zhvilloi pjesën e dytë të garës me goma të mesme, duke xhiruar 1.5 sekonda më shpejt në xhiro ndaj të gjithë pilotëve të tjerë. Si rrjedhojë, ai arriti të kalonte me lehtësi dy makinat Ferrari, duke marrë vendin e dytë dhe nëse gara do të kishte vazhduar për pak xhiro më shumë, do t’i kishte marrë vendin edhe Hemilton që fitoi këtë garë.

Në vendin e tretë dhe të katërt përfunduan dy makinat Ferrari, me Alonson që mori vendin e tretë dhe thelloi diferencën në kreun e renditjes së kampionatit, ku tashmë ndiqet nga Hemilton, Raikonen dhe Vetel.

Pikërisht Lotus i Raikonen ishte i pesti, duke lënë pas krahëve dyshen e Mercedes, Shumaker e Rosberg. Pol Di Resta me Force India, Kamui Kobajashi me Sauberin tjetër dhe Bruno Sena me Uilliams mbyllën zonën e pikëve. (LajmeShqip.com)

Renditja e botërorit për pilotë në Formula 1

179         Fernando Alonso (Ferrari)

142         Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)

141         Kimi Raikonen (Lotus-Reno)

140         Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)

132         Mark Ueber (Red Bull-Reno)

101         Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)

83           Niko Rosberg (Mercedes)

76           Sebastian Groszhan (Lotus-Reno)

65           Serxho Perez (Sauber-Ferrari)

47           Felipe Masa (Ferrari)

43           Mikael Shumaker (Mercedes)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»