Lajme Shqip Saturday, 21 April 2012 17:15

Sebastian Vetel me Red Bull është ngjitur përsëri në vijën e parë të nisjes pasi ka siguruar pole-positon në Çmimin e Madh të Bahrein të Formula 1. Piloti gjerman është shfaqur si në kohë e tij më të mira, duke rigjetur shpejtësinë që i mungonte dhe duke u shfaqur pretendent për të marrë suksesin e parë të sezonit në garën e ditës së nesërme.

Pas krahëve të tij, u rendit Luis Hemilton me MekLaren, për të konfirmuar se ai është në një formë të mirë dhe kërkon të jetë përsëri në podium. Vendi i tretë në vijën e nisjes i përket Mark Veber, pilotit tjetër të Red Bull, i cili do të niset përkrah Xhenson Baton me MekLarenin tjetër.

Fituesi i Çmimit të Madh të Kinës një javë më parë, Niko Rosberg, do të nisë garën nga vendi i 5-të, ndërsa shoku i tij i skuadrës, Mikael Shumaher, kishte probleme teknike dhe u eliminua që në fazën e parë të provave zyrtare, duke nisur garën e nesërme nga vendi i 17-të.

Daniel Rikiardo ishte surpriza e provave zyrtare pasi arriti të ngjitë Toro Roso në vendin e 6-të në vijën e nisjes, ndërsa pas tij u renditën Romein Groszhan (Lotus) dhe Serxho Perez (Sauber). Vetëm vendi i 9-të për Fernando Alonson, i cili vendosi që në pjesën e tretë të kualifikueseve të mos zhvillonte asnjë xhiro për të ruajtur gomat, që në këtë pistë kanë treguar se konsumohen në mënyrë të frikshme.

Gjatë provave zyrtare janë shënuar disa ngjarje të çuditshme, të cilat kanë lidhje me atë që po ndodh aktualisht në Bahrein. Fillimisht, faqja zyrtare e Formula 1 në internet ka qenë e bllokuar gjatë provave zyrtare, duke lënë të kuptohet se ky ishte një aluduar tjetër sulm i grupit të piratëve elektronikë “Anonymous”.

Ndërkohë, Berni Ekleston është hakmarrë ndaj Force India që refuzoi të merrte pjesë në provat e lira të pasdites të së premtes për çështje sigurie, pasi kamerat nuk kanë treguar për asnjë sekondë makinat e kësaj skuadre gjatë provave zyrtare, ndonëse Pol Di Resta arriti të siguronte vendin e 10-të dhe Niko Hulkenberg vendin e13-të.

Gjithashtu, nga forcat e opozitë në Bahrein është mësuar se një protestues ka mbetur i vdekur gjatë përplasjeve që ndodhën mes tyre dhe policisë në natën e të premtes pak kilometra larg pistës së Sakhir. (LajmeShqip.com)

ÇMIMI I MADH I BAHREIN, RADHA E NISJES

1. Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)

2. Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)

3. Mark Veber (Red Bull-Reno)

4. Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)

5. Niko Rosberg (Mercedes)

6. Daniel Rikiardo (Toro Roso-Ferrari)

7. Romein Groszhan (Lotus-Reno)

8. Serxho Perez (Sauber-Ferrari)

9. Fernando Alonso (Ferrari)

10. Pol di Resta (Force India-Mercedes)

11. Kimi Raikonen (Lotus-Reno)

12. Kamui Kobajashi (Sauber-Ferrari)

13. Niko Hulkenberg (Force India-Mercedes)

14. Felipe Masa (Ferrari)

15. Bruno Sena (Uilliams-Reno)

16. Haiki Kovalainen (Katerham-Reno)

17. Mikael Shumaker (Mercedes)

18. Zhan-Erik Vernje (Toro Roso-Ferrari)

19. Vitali Petrov (Katerham-Reno)

20. Çarls Pik (Marusia-Kosuorth)

21. Pedro de la Rosa (HRT-Kosuorth)

22. Pastor Maldonado (Uilliams-Reno)

23. Timo Glok (Marusia-Kosuorth)

24. Narain Kartikeian (HRT-Kosuorth)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»