Lajme Shqip Friday, 09 November 2012 09:15

Që tani janë 7 skuadra të cilat kanë siguruar matematikisht kalimin në turin tjetër të Europa League, duke patur mundësinë të luajnë qetësisht në dy ndeshjet e mbetura dhe të eksperimentojnë me lojtarët e rinj. Steaua Bukuresht, Inter, Rubin Kazan, Olimpik Lion, Bajer Leverkusen, Metalist Kharkiv dhe Hanover janë të gjitha ekipe që kanë kaluar në turin tjetër dhe tani do të mendojnë si të përgatiten për fazën e eliminimit direkt. 

Mes rezultateve më interesante të mbrëmjes bie në sy humbja e Liverpulit në fushën e Anzhi të Eto’o, që i mundëson zviceranëve të Jang Bois të arrijnë skuadrën angleze në vendin e dytë në grup, pas fitores kundër Udinezes.

Ka qenë një natë zhgënjyese për ekipet spanjolle, duke filluar nga kampionët në fuqi të Atletiko Madrid të cilët u mundën në Portugali nga Akademika. Edhe finalistët e edicionit të kaluar, Atletik Bilbao, u mundën në shtëpi me rezultatin 3-2 nga Olipik Lion.

Ndërkohë, kanë shkëlqyer skuadrat gjermane, me Bajer Leverkusen e Hanover që kanë siguruar qetësisht kualifikimin falë fitoreve ndaj Rapid Vjenës e Helsingborg. Barazim spektakolar mes Olimpik Marsejës dhe Borusia Mynshengladbah, ndërsa Totenhem kthehet në garë për kualifikimin pas fitores 3-1 kundër Maribor. (LajmeShqip.com)

Rezultatet

GRUPI A

Anzhi Makhashkala-Liverpul     1-0

45’ Traore

Udineze-Jang Bois                    2-3

47’ Di Natale, 83’ Fabrini / 27’ Bobadilla, 65’ Farnerud, 73’ Nuzolo

Renditja: Anzhi Makhashkala 7 pikë, Liverpul 6, Jang Bois 6, Udineze 4.

GRUPI B

Akademika-Altetiko Madrid     2-0

28’, 70’ (p) Uilson Eduardo

Viktoria Plzen-Hapoel Tel Aviv 4-0

23’, 76’ Kolar, 40’ Shtipek, 84’ Bakosh

Renditja: Atletiko Madrid 9 pikë, Viktoria Plzen 9; Akademika 4, Hapoel Tel Aviv 1.

GRUPI C

Fenerbahçe-AEL                      2-0

11’ Kajt, 40’ Sou

Olimpik Marsejë-Borusia Mynshengladbah       2-2

54’ Barton, 67’ Aieu / 19’ Hanke, 90’ Arango

Renditja: Fenerbahçe 10 pikë, Borusia Mynshengladbah 5, Olimpik Marsejë 5, AEL Limasol 1.

GRUPI D

Klub Bryzh-Njukasëll   2-2

14’ Triçkovski, 19’ Jorgensen / 42’ Anita, 44’ Shola Ameobi

Bordo-Maritimo                       1-0

16’ Belion

Renditja: Njukasëll 8 pikë, Bordo 7, Klub Bryzh 4, Maritimo 2.

GRUPI E

Molde-Steaua Bukuresht          1-2

55’ Çima / 21’ Çipçiu, 36’ Latovlevici

Kobenhavn-Shtutgart                0-2

76’ Ibisheviç, 90’ Harnik

Renditja: Steaua Bukuresht 10 pikë, Shtutgart 5, Kobenhavn 4, Molde 3.

GRUPI F

AIK Solna-PSV                       1-0

12’ Bangura

Napoli-Dnjepro                        4-2

5’, 77’, 88’, 90’ Kavani / 33’ Fedetski, 52’ Zozulia

Renditja: Dnjepro 9 pikë, Napoli 6, PSV 4, AIK Solna 4.

GRUPI G

Bazel-Videoton                        1-0

80’ Streller

Sporting-Genk                          1-1

64’ Van Volfsvinkel / 90’ Plet

Renditja: Genk 7 pikë, Videoton 6; Bazel 2, Sporting Lisbona 1.

GRUPI H

Neftçi-Rubin Kazan                  0-1

16’ Diadiun

Partizan Beograd-Inter  1-3

90’ Tomiç / 51’, 75’ Palacio, 87’ Guarin

Renditja: Rubin Kazan 10 pikë, Inter 10, Neftçi 1, Partizan Beograd 1.

GRUPI I

Ironi Kiriat Shmona-Sparta Pragë         1-1

3’ Tasevski / 24’ Kueuke

Atletik Bilbao-Olimpik Lion      2-3

48’ Herrera, 55’ (p) Aduriz / 22’ Gomis, 45’ Gurkuf, 63’ Lakazet

Renditja: Olimpik Lion 12 pikë, Sparta Praga 7, Ironi Kiriat Shmona 2, Atletik Bilbao 1.

GRUPI J

Lacio-Panathinaikos                 3-0

23’, 40’ Kozak, 59’ Flokari

Totenhem-Maribor                   3-1

22’, 49’, 77’ Defo / 40’ Beriç

Renditja: Lacio 8 pikë, Totenhem 6, Maribor 4, Panathinaikos 2.

GRUPI K

Metalist-Rosenborg                  3-1      

4’ Taison, 69’ Kleiton Ksavier, 90’ Huan Torres / 42’ Doçkal

Bajer Leverkusen-Rapid Vjenë 3-0

4’ Hegeler, 53’ Shurle, 66’ Fridrih

Renditja: Bajer Leverkusen 10 pikë, Metalist Kharkiv 10, Rosenborg 3, Rapid Vjenë 0.

GRUPI L

Hanover-Helsingborg                3-2

3’, 50’ Diuf, 90’ (p) Hushzhti / 59’ Gjurgjiç, 67’ Bedoja

Tuente-Levante                        0-0

Renditja: Hanover 10 pikë, Levante 7, Tuente 3, Helsingborg 1.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»