Lajme Shqip Saturday, 31 March 2012 13:26

Rrjeti televiziv “Euronews” ka publikuar dje një reportazh rreth sportit kosovar dhe ëndrrës së sportistëve të këtij vendi për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Londër 2012. Reportazhi është bazuar te kërkesa që Parlamenti Evropian i ka bërë Komitetit Olimpik Ndërkombëtar që të lejojë atletët kosovarë të marrin pjesë në aktivitetin që zhvillohet gjatë verës. 

Emri i parë i përmendur në këtë reportazh është ai i xhudistes së njohur Majlinda Kelmendi, e cila është ndër atletet më të njohura në botë për këtë sport, falë medaljeve të panumërta që ka fituar në arenën ndërkombëtare.

“E di që kur unë ndjehem mirë, jam në gjendje të mund çdo konkurrent në kategorinë time”, ka treguar vetë Kelmendi në këtë reportazh. Meqë ajo është e vetmja atlete kosovare që plotëson normën olimpike duke qenë mes 5 më të mirave në botë, kuptohet që dëshiron të marrë pjesë dhe të synojë medalje në Londër 2012.

Mundësitë e saj për momentin janë dy, të konkurrojë nën flamurin ndërkombëtar të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar si atlete e pavarur, ose të garojë me flamurin e Shqipërisë, pasi ka edhe pasaportën shqiptare.

“Kam patur shumë oferta, mes të cilëve një shumë të mirë nga Azerbajxhani. Do të kishin qenë shumë para. Por unë vendosa të qëndroj në Kosovë, të përfaqësoj Kosovën. Ndoshta jam e vetmja atlete që arrin zyrtarisht normën olimpike, që më mundëson të marr pjesë”, ka treguar xhudistja kosovare.

Ajo nuk është e vetmja që mund të kërkoje rezultate në Londër 2012 nëse Kosova merr pjesë. Urata dhe Lumturie Rama janë dy qitëset që plotësojnë normat olimpike por meqë Federata e Qitjes Sportive të Kosovës nuk njihe nga ajo ndërkombëtare, detyrohen që rezultatet e tyre t’i njohin vetëm në sferën kombëtare. Kosova ka bërë tri herë kërkesë për aderim por pa sukses.

“Çdo sportist ëndërron të marrë rezultate të mira dhe të marrë pjesë në gara ndërkombëtare. Ky është motivimi”, tregon Urata, specialiste në qitjen 10 metra me pushkë me ajër.

“Sipas informatave që kemi ne, duket shumë e pamundur që të jemi në gjendje të shkojmë në Londër 2012. Por ne nuk do të heqim dorë. Ndoshta mund të marrim pjesë në 2016. Ëndrra jonë është të shkojmë dhe të përfaqësojmë Kosovën, vendin tonë”, thotë Lumturie, specialiste e qitjes 10 metra me pistoletë me ajër.

Problemet e tjera në Kosovë janë infrastrukturore dhe ekonomike, por sidomos politike. Vetëm 3 federata njihen në arenën ndërkombëtare, ajo e ping-pong, peshëngritjes dhe e gjuajtjes me hark. Po Kosovës i nevojitet njohja nga të paktën 5 Federata Ndërkombëtare në mënyrë që të marrë pjesë në Lojërat Olimpike. Kjo e bën gjithçka më të vështirë, edhe për shkak të situatës politike.

“Është shumë e vështirë të marrësh viza për të udhëtuar në disa vende. Janë disa shtete që i kuptojnë atletët tanë, por janë disa të tjera që na e vështirësojnë jetën kur aplikojmë për viza”, tregon zv/presidenti i Federatës Kosovare të Atletikës, Driton Haliti.

Kosova ka pësuar një eksod të madh sportistësh gjatë viteve të fundit dhe kjo ka vështirësuar më shumë situatën e sportit në këtë vend, pasi ata kanë zgjedhur të përfaqësojnë shtete të tjera.

Fatkeqësisht, dokumentari i “Euronews” ka pranuar se Komiteti Olimpik Ndërkombëtar nuk duket se do të miratojë pranimin e Kosovës në Lojërat Olimpike. “Kjo ka shumë pak mundësi që të ndodhë në një të ardhme të afërt”, është sinjali që ka ardhur nga zyrat e IOC, ku si duket do të mbahet embargo që pengon ëndrrën olimpike të Kosovës. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»