Lajme Shqip Thursday, 23 February 2012 21:52

Sulmuesi shqiptar Edgar Çani, po bëhet gati për debutimin e tij me kombëtaren shqiptare. Ky fakt, e sidomos paraqitja e mirë që po bën në radhët e Polonia Varshavës, ka zgjuar interesimin e mediave italiane që e kanë intervistuar lojtarin shqiptar. Ky i fundit, nuk ka ngurruar të tregojë edhe ndryshimet e rëndësishme që po ndodhin në karrierën e tij që pas transferimit nga Italia.

Kanë kaluar 6 muaj që nga transferimi në Poloni, çfarë bilancit bën për veten?

“Padyshim pozitiv. Sinqerisht nuk e prisja që të gjendesha kaq mirë, sidomos pas një fillimi traumatik. Për mua ishte gjithçka e re, qyteti, mënyra e jetesës, gjuha, kultura, ushqimi. Nuk e fsheh që ka qenë e vështirë, kam patur disa vështirësi për t’u ambientuar. Por me kalimin e javëve kam zbuluar vendin, Varshava është një qytet i madh që ofron shumë mundësi”.

Sidomos në aspektin sportiv…

“Po kaloj një sezon të mirë, kam shënuar 9 gola në 17 ndeshje dhe po ndihmoj skuadrën të luftojë për titullin kampion. Kryesuesit e Slask janë ende 4 pikë larg por ka ende shumë ndeshje për t’u luajtur. Objektivi është të fitojmë kampionatin, skuadra më në fund po ecën siç duhet pas një fillimi të vështirë për shkak të integrimit të shumë fytyrave të reja. Jam përshtatur shumë mirë me grupin, jemi një skuadër e fortë që ka shumë dëshirë për të fituar”.

A është Polonia hakmarrja juaj?

“Sigurisht. Pasi ndryshova shumë skuadra, sidomos në Serinë B (Padova, Piaçenca, Askoli dhe Modena), kisha nevojë që të ndjehesha i rëndësishëm. Palermo nuk besoi kurrë te unë, ndaj sapo erdhi oferta nga Polonia Varshava e pranova menjëherë sfidën. Rrezikova shumë por shkoi gjithçka mirë”.

Cila është e ardhmja juaj?

“Në korrik kisha firmosur një kontratë 6-mujore, në janar e rinovova deri në vitin 2015. Këtu gjendem mirë, dua të fitoj kampionatin dhe të luaj në Ligën e Kampioneve. Një kthim në Itali nuk e përjashtoj. Italia është vendi ku u rrita, luhet kampionati më i bukur dhe më i rëndësishëm në botë, por nëse kthehem dua një projekt serioz, dua një skuadër që beson te unë, nuk dua të jem përsëri “i parkuar” në Serinë B. Edhe sot nuk arrij ta kuptoj se pse në Itali ka më shumë sulmues që nuk shënojnë sesa ata që bëjnë gola”.

Paraqitjet me Polonia Varshavën ishin ato që të dhuruan fanellën e Shqipërisë?

“Jam grumbulluar për sfidën miqësore të 29 shkurtit ndaj Gjeorgjisë, për mua është ndeshja e parë dhe jam shumë i entuziazmuar. Nuk e kam takuar ende De Biazin, kam folur në telefon me të dhe mendoj se është trajneri i duhur për të rifilluar. Gjatë kohëve të fundit ka patur shumë probleme, edhe brenda vetë Federatës, nevojitej një ndryshim drejtimi, një projekt i qartë. Unë kam shumë besim, Shqipëria mund t’ia bëjë jetën të vështirë çdo kundërshtari”. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»