Lajme Shqip Tuesday, 11 August 2015 13:03

 

Prej gati një viti një banderolë me emrin e aviokompanis, Germanwings dhe mbrapashtesën, Arena qëndrojnë në pjesën qendrore të stadiumit të kryeqytetit të Kosovës. Kontrata në fuqi e nënshkruar nga ish-kryetari i Komunës, Isa Mustafa e kryetari i klubit, Remzi Ejupi nuk parashikon asgjë për raste të tilla.

 Drejtuesit e KF (klubit të futbollit) Prishtina apo FC Prishtina si preferojnë ata të quhen për shkak të privatizimit që thirren ta kenë kryer vite më parë, i kanë ndërruar edhe emrin stadiumit të kryeqytetit të Kosovës në heshtje.

Sipas një banderole që qëndron në mes të tribunës perëndimor me mbishkrimin, Germanwings Arena, stadiumi më i njohur i futbollit në Kosova ka emrin e tij.

Në Departamentin për sport të Komunës së Prishtinës, nuk dinë asgjë për rastin e gjitha çfarë gjen në sirtarët e tyre është kontrata e skaduar e dhënies së stadiumit në menaxhim (2004/2014), nga koha kur kryetar ishte Ismet Beqiri.

Stadiumi i qytetit të Prishtinës filloi ndërtimin më 1951, kurse formën e përafërt të sotme e mori nga viti 1953. Modifikime ka pasur edhe në vitet e 80-ta të shekullit të kaluar në bazë të sukseseve të ekipi në Ish-Federatë e futbollit të Jugosllavisë, kur një pjesë e tribunës së perëndimit është ndërtuar edhe me një investim nga kompania publike, Dardania.

Gjatë viteve të 90-ta dhe pas vitit 2000, hapësirat e saj nga pjesa e jashtme janë shfrytëzuar për pazar, ku të hyrat janë menaxhuar nga klubi, në saje të një kontrate që e kanë përfituar menjëherë pas përfundimit të luftës nga qeveria e përkohëshme komunale.

Nga Drejtoria e sportit na prezantuan kontratën në fuqi, sipas së cilës në nenin 5 të saj për çfarëdo ndryshimi menaxhuesit e stadiumit ata të klubit të futbollit, duhet të informojnë komunën, që në këtë rast nuk e kanë bërë. Ndryshimi i emrit të stadiumit për çështje komerciale nuk është e parashikuar me kërë kontatë.

Sipas një kontrate që e kanë me Komunën e Prishtinës nga koha kur kjo menaxhohej nga Lidhja Demokratike e Kosovës (2004 dhe e vazhduar), drejtuesit e klubit detyrohen t’i japin 22 % të hyrave komunës.

Për ndërrimin e emrit të stadiumit nuk ka dijeni as vet kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti .

“Nuk e di, si është e parashikuar në kontratë kjo punë, por ata nuk kanë të drejtë të ndërmarrin diçka të tillë së paku pa e lajmëruar komunën”, tha ai kohë më parë për portalin, Sporti 1.

Klubi i futbollit Prishtina nga shtatori i vitit 2004 figuron si kompani private e regjistruar si SHPK (Shoqëri me përgjegjësi të kufizuar) në bazë të një privatizimi ad-hoc me një vendim të kuvendit të klubit nga kuvendar të kontestueshëm, ndërsa kontratën e saj të fundit me komunën e ka nënshkruar ish-kryetari i Komunës dhe kryeministri aktual, Isa Mustafa i cili njëkohësisht kishte ble aksione në klub bashkë me disa zyrtar të komunës nga koha kur kjo menaxhohej nga ai, duke dëshmuar haptazi konflikt interesi, dhe kryetari aktual i klubit të futbollit Prishtina, Remzi Ejupi.

Drejtori ekzekutiv i klubit të futbollit Prishtina, Sokol Krasniqi pranon tërthorazi se bëhet fjalë për një sponsorizim. Ai tha se kjo është që nga ndeshja me Sivassporin, por sipas tij nuk është hequr!?!

“Është një sponsorim i mbetur prej lojës me Sivasporin, kjo ka qenë e përgatitur për të”, tha ai.

Ndonëse kanë kaluar gati një vit nga ajo lojë dhe edne figuron emri i njëjtë Germanwings Arena. “Ma mirë me nejt se me i hekur, po bëhet stadiumi i shëmtuar”, tha Krasniqi.

Sipas ligjit në fuqi për dhënien në shfrytëzim të objekteve publike nga ana e komunave, duhet të formohet një komision i cili duhet të mbikqyr punën e tij, por diçka e tillë sipas drejtoreshës së Departamentit të sportit në komunën e Prishtinës, Saranda Bogujevci së paku në kohën sa është ajo përgjegjëse nuk ka ndodhur.

Emrat e kompanive të mëdha nëpër stadiume janë formë që tashmë njihet si model nëpër gjithë Evropën e më gjërë, duke filluar nga SHBA-të, por pse e kanë mbajtur të heshtur këtë fakt drejtuesit e Prishtinës, këtë e dinë më së miri ata./Sporti1.com/

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»