Lajme Shqip Tuesday, 26 April 2011 13:06

Alfredo Di Stefano, i detyrohet Mourinho-s për një kërkim faljeje publike.

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez duhet të konsiderojnë seriozisht tërheqjen e presidencës së nderit të Di Stefanos, pas komenteve të tija të turpshme javën e kaluar.

Reagimi i tij për barazim 1-1 ne La Liga me Barcelona ishte për të sulmuar taktikat Mourinho-s.

“Ne e pamë qartë se qasja e ti nuk ishte një e drejtë. Barcelona ishin një luan, Madrid një mi.” deklaroi Di Stefano, duke injoruar faktin se Reali ishin duke luajtur me një njeri më pak dhe kundër një ekipi që është quajtur nga shumë si më i madh i të gjitha kohërave.

Sigurisht, që atëherë Mourinho ua ka dorëzuar Copa Del Rey në Real, trofeun e tyre të parë në tre vitet e fundit, dhe gjithashtu ekipi e tij  bëri një goladë ndaj Valencia javën e kaluar në Mestalla. E gjithë kjo e arritur është minuar nga Di Stefano.

Nga larg, ju mund të shihni se çfarë Mourinho është duke u përpjekur për të arritur. Një grup i lojtarëve të ri, kështu që shumë prej tyre relativisht të papërvojë, gjithmonë do të jetë në një di-s-avantazh në krahasim me një skuadër të dominuar nga Barça me talentet e prodhuar nga akademia e saj.

Mourinho është përpjekur për të përshpejtuar afrimin e tyre me futjen në dhomën e veshjes.
Ai bëri luftë kundër zyrtarëve në La Liga, kundër ndeshjeve, kundër Barcelonës dhe madje edhe kundër vetë shtypit e tij në Madrid.
E në saj të gjithë kësaj duke sjellë lojtarë nga të gjitha qoshet e globit së bashku në një dhomë të Realit dhe duke punuar me shume mund, e sulmi i Di Stefano-s është i papranueshëm për të.

Ju kurrë nuk do të shihni “Sir Bobby Charlton,” duke bërë një gjë të tillë në Manchester United, madje edhe kur Sir Alex Ferguson është duke luftuar për të marrë ekipin e tij për tu kthyer në vitet e tij të hershme në Old Trafford. Futbollit në fund të 1980 ishte pa lidhje në të mirë, por klubi ishte i bashkuar gjithmonë pasi njeri kryesore ishte menaxher.

Ekuivalenti i veprimeve të Di Stefano do të ketë qenë Charlton duke marrë për shembull Fergusonin, ndërsa Liverpool ishin në krye të pemës. Kjo thjesht nuk do të ndodhë, i mendimit për të dorëzuar ndonjë avantazh për rivalin e tyre më të madh nuk do të ketë.

Mourinho e ka trajtuar sulmin e Di Stefano-s me klasën, por nën sipërfaqe ai ka për të marrë valë, si mund ai të shkojë për punën e tij, duke u përpjekur për t’i dhënë fund dominimit të Barcelonës, me frikë të vazhdueshme për tu penguar kështu publikisht prej tij?

Perez ka nevojë për të, ose të tërheqë Di Stefano-n. Pa marrë parasysh se sa i madh është një lojtar që dikur ishte, flasin lirshëm Di Stefano nuk mund të tolerohet të thotë diçka te tillë, nëse Real janë serioz në lidhje me mbështetjen e trajnerit të tyre në përpjekjen e tij për t’i dhënë fund dominimit të një ekipi që konsiderohet si më i madhi i të gjitha kohërave, atëherë ta mbështesin në të kundërtën nuk tolerohen kështu.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»