Lajme Shqip Thursday, 16 February 2012 15:07

Xhani de Biazi, në një intervistë për mediat italiane ka treguar punën e tij në muajin e parë në drejtimin e kombëtares shqiptare. Tekniku italian ka zbuluar se është ende në fazën e njohjes së lojtarëve, si dhe ka ftuar futbollistët me origjinë shqiptare që t’i bashkohen kombëtares tonë dhe jo të zgjedhin të tjera.

Cili ishte reagimi i parë ndaj propozimit për të drejtuar Shqipërinë?

Nuk thashë menjëherë po. Kërkova pak kohë për të menduar, për të vlerësuar të gjitha aspektet. Në fund u binda, pranova dhe mendoj se kam bërë zgjedhjen e duhur. Drejtimi i një kombëtareje ishte një eksperiencë që dëshiroja të bëja, oferta nga Shqipëria erdhi në momentin e duhur të karrierës time. Mendoj se mund t’i ndihmoj për të realizuar objektivat që i kanë vënë vetes.

Keni drejtuar edhe më parë jashtë Italisë, eksperienca në Spanjë te Levante nuk ishte shumë pozitive…

Është e vërtetë, problemet ekonomike që kishte Levante i njihni të gjithë. Por kjo nuk ka ndikuar te dëshira për t’u kthyer dhe për të drejtuar jashtë Italisë. Kam marrë parasysh që ka disa pengesa për t’u kaluar, por nuk jam i frikësuar. Kam stimujt duhur për të bërë një punë të mirë.

A ke folur me ndonjë nga “italianët”?

Po, kam folur me Canën e Lacios, Ujkanin e Novarës dhe Bogdanin e Sienës. Kërkova nga ata një mendim për ambientin, për mentalitetin e njerëzve. Për mua është gjithçka e re, eksperiencat e tyre mund të më ndihmojnë në muajt e ardhshëm. Së bashku mund të ndërtojmë diçka të rëndësishme.

A keni menduar që tani si do të luajë Shqipëria?

Me 29 shkurt do të kemi një miqësore kundër Gjeorgjisë, pak kohë para do të kem në dispozicion lojtarët. Shumë prej tyre nuk i kam parë asnjëherë, ndaj për momentin nuk e di se si do të luaj. Gjatë këtyre javëve, unë dhe vëzhguesit e mi, kemi udhëtuar nëpër Evropë, për të vëzhguar dhe vlerësuar kë meriton të grumbullohet. Kam trashëguar një kombëtare “të vjetër”, objektivi është të rinoj ekipin dhe t’i transmetoj entuziazmin e duhur për të bërë më të mirën. Dua lojtarë që të japin zemrën, të jenë të ndërgjegjshëm për atë që do të thotë të veshësh fanellën e kombëtares së vendit tënd. Mendoj për shembull për ata lojtarë që kanë dy pasaporta: kush zgjedh Shqipërinë nuk e bën sepse është eliminuar nga kombëtarja tjetër, e bën se është i lidhur me tokën e tij.

Sa i rëndësishëm është aspekti psikologjik për një trajner?

Shumë. Mjafton të mendosh atë që ka bërë Renard, trajneri i Zambias. U ka transferuar lojtarëve të tij mentalitetin fitues, për të mundur këdo. Është e qartë, aspekti teknik ka rëndësinë e vet, por puna në kokën e futbollistëve, transmetimi i motivimit të duhur, mund t’i ndihmojë “të lëvizin malet”.

Norvegjia, Zvicra, Sllovenia, Qipro dhe Islanda: grupi për Brazil 2014 është i vështirë por jo i pamundur…

Jam dakord, respekt maksimal për kombëtaret që do të ndeshim, por mund të kishim një short më të keq. Nuk dua të mendoj se ku mund të arrijmë apo sa pikë do të bëjmë. Mund të them vetëm që do të luftojmë deri në fund për një ëndërr. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»