Lajme Shqip Thursday, 28 March 2013 11:16

Trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Xhani De Biasi, në një intervistë të gjatë për tuttomercatoweb.com ka treguar se si ka ndryshuar tashmë mendimi për përfaqësuesen që ai drejton dhe se si është rritur optimizmi për pjesëmarrjen në Botërorin 2014. Sipas tij, situata është e tillë sa shumëkush do ta cilësojë si dështim nëse Shqipëria nuk arrin të shkojë në këtë aktivitet ndërkombëtar.

-Xhani De Biasi, Shqipëria është një prej surprizave të kualifikueseve të Botërorit. Skuadra është e dyta në grupin e saj pas Zvicrës. Vendimtar ishte suksesi i marrë në Oslo kundër Norvegjisë…

“Një fitore e rëndësishme kundër një skuadre që në renditjen e FIFA-s është 35 pozicione më lart. Duke gërmuar në kujtesë, nuk ka ekzistuar asnjëherë një sukses jashtë fushe ndaj një skuadre që gjendej para në renditje. Por unë jam i lumtur edhe për miqësoren kundër Lituanisë, një fitore e bukur 4-1 që më ka dhënë sinjale të rëndësishme para sfidës së 7 qershorit ku do të luajmë përsëri me Norvegjinë, këtë radhë në shtëpi”.

-Në një intervistë të vjetër e keni cilësuar të pamundur kualifikimin në Botëror…

“E vërtetë, por oreksi vjen duke ngrënë dhe gjëja që më çudit më shumë tani është se në Shqipëri duket thuajse një dështim nëse nuk arrijmë të sigurojmë pjesëmarrjen në Brazil 2014”.

-Cila ishte pritshmëria kur morët detyrën e trajnerit të kombëtares?

“Kur mora drejtimin  ekipit dikush më tha se ishte momenti i gabuar, se vihej nga një periudhë në të cilën flamujt e vjetër po largoheshin. Në të kaluarën kishte skuadra më të forta, kombëtarja mund të grumbullonte shumë lojtarë që militonin në Gjermani, por edhe në Itali si Tare. Them se me këtë skuadër, nëse në fillim të kualifikueseve do të kisha parashikuar vendin e tretë, të gjithë do të fërkonin duart nga kënaqësia. Tani duket sikur një gjë e tillë nuk mjafton”.

-Si u prit në Shqipëri fitorja ndaj Norvegjisë?

“Një gëzim i jashtëzakonshëm. Dukej i njëjtë me atë kur Italia fitoi Botërorin. Ishin të gjithë të mahnitur, shpresa në fillim të ndeshjes ishte të merrnim maksimumin një barazim. Ishte hera e parë që arrihej në një sukses të ngjashëm dhe me të drejtë, si në të gjithë herët e para, festohet në mënyrë të veçantë”.

-Cilët janë rivalët tuaj në grup?

“Në këtë moment i frikësohem të gjithëve: sigurisht Norvegjisë, por edhe Islandës që të gjithë e nënvlerësojnë, por që ka lojtarë që luanin titullarë në kampionatin anglez si Sigurdson i Totenhem. Më ka çuditur Sllovenia, që ka marrë vetëm 3 pikë, e vështirë ta shpjegosh këtë rënie”.

-Si e sheh me qetësi rrugëtimin e Shqipërisë?

“Si fillim dua të them se që në momentin që shkova aty, kam parë hapa para në organizimin e lojës. Jemi rritur faktikisht dhe shpresojmë që deri në fund të kemi të gjithë lojtarët në dispozicion. Fatkeqësisht, ndaj Norvegjisë do të na mungojnë 3 lojtarë: Cana i Lacios, Roshi, që është një lojtar që vlerësoj shumë por luan pak te FSV Frankfurt në Gjermani dhe Lila që luan te Pas Janina në Greqi. Nuk do të jetë e lehtë por para vështirësive reagojmë në mënyrën e duhur”.

-Ku duhet të mësojë kjo skuadër?

“Këto djem nuk duhet të kënaqen dhe t’u duket vetmja të mirë. Me Lituaninë kisha frikë për një rënie të ritmit pas fitores në Oslo. Por jam kënaqur pozitivisht nga prova e skuadrës”. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»