Lajme Shqip Wednesday, 02 October 2013 12:32

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, ka kërkuar 30 % shtesë page për të rinovuar kontratën me Federatën Shqiptare të Futbollit, ose thënë ndryshe 145 mijë euro më shumë nga sa ka kontratën aktuale. Lajmi bëhet i ditur nga burime të sigurta në FSHF, të cilat konfirmojnë nga ana tjetër se presidenti i federatës, ArmandDuka, nuk ka ndër mend të lëshojë më shumë se 10 % shtesë rroge, ose thënë ndryshe 48 mijë e 400 euro, në të kundërt rinovimi mund të konsiderohet si një ëndërr, shkruan Panorama-Sport.

Në pamje të parë duket sikur palët janë shumë larg, paçka se në federatë janë gati të bindur se De Biasi në fund do të dorëzohet dhe do pranojë ofertën e presidentit Duka, kjo nisur edhe nga buxheti që ka në dispozicion FSHF-ja për stafin drejtues të ekipit kombëtar.

RROGA Gianni De Biasi merr 22 mijë euro neto në muaj si rrogë nga FSHF-ja, ose thënë ndryshe plot 484 mijë euro në një edicion kualifikimesh. Kontrata e tij nuk është 24-mujore, pra 2-vjeçare, por 22 mujore dhe skadon më 30 tetor 2013 (në fund të këtij muaji). Por jo gjithë kjo shumë shkon në xhepat e italianit, pasi me këto para ai duhet të paguajë edhe tri ndihmësit e tij italianë: Paolo Tramezzanin, Angelo Perenin dhe Alberto Belen. Këta të fundit, sipas informacioneve, përfitojnë 204 mijë euro, ndërsa 280 mijë euro është rroga neto e De Biasit, gjithnjë në një edicion kualifikimesh.

Kësaj shume, pra 484 mijë eurove u shtohen edhe rreth 55 mijë euro (pak a shumë), parà që federata ia ka vënë në dispozicion stafit teknik për udhëtime në vëzhgim të lojtarëve shqiptarë në kampionate të ndryshme.

Kështu, në total, “paketa De Biasi” i kushton federatës rreth 540 mijë euro në një edicion kualifikimesh.

RINOVIMI Ndërkohë, në takimin e bërë mes tyre në muajin gusht, De Biasi i ka kërkuar Dukës një rritje rroge prej 30 % nga kjo aktuale. Kjo do të thotë që italiani ka kërkuar 6600 euro më shumë në muaj, ose 145 mijë euro më shumë në totalin e përgjithshëm. Kështu, nga 540 mijë euro (përfshi edhe udhëtimet rreth 50-55 mijë euro), rroga e trajnerit duhet të shkojë te rreth 680 mijëeuro në një edicion kualifikimesh (pra për EURO 2016). Nga ana tjetër, presidenti Duka i ka ofruar vetëm 10 % rritje rroge, ose më mirë 48.400 euromë shumë, çka totali do shkonte diku te 590 mijë euro.

Madje, nisur sigurisht edhe nga dy humbjet e fundit të skuadrës sonë ndaj Sllovenisë dhe Islandës, njëshi i FSHF-së ka qenë edhe më i prerë dhe i drejtpërdrejtë, duke saktësuar se nuk do lëvizë nga oferta e tij edhe me koston e largimit të De Biasit.

Mbetet tani të presim javën tjetër, kur italiani do jetë në Shqipëri për të parë nëse do ketë konsensus dhe një firmë të re mbi kontratën e De Biasit, apoDuka do vihet në kërkim të një trajneri të ri për Kombëtaren. 

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»