Lajme Shqip Friday, 15 April 2011 15:09

Sipas Holandezit Johan Cruyff, futbollisti i Barcelonës Lionel Messi është në rrugë të mirë për t’u bërë futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave, ndërsa për Cristino Ronaldon nuk mendon kështu.

Messi në ketë sezon ka shënuar 48 gola në të gjitha garat, dhe ndeshja e tij e ardhshme do të jetë të shtunën kundër Ronaldos në Real Madrid. Asnjë lojtar spanjoll në kampionat nuk i ka shënuar ndonjëherë 50 gola në një sezon.

“Po ai është në rrugën e mirë”, tha Cruyff. “Ai luan vetëm që katër vite dhe diçka të tillë nuk ka bërë askush, e dikush as për 14 vite nuk e ka bërë këtë që po e bën ky, kështu që ai ka edhe 10 vite të tjera për të shkuar me të njëjtën cilësi dhe me shpresë me të njëjtin sukses.”

Messi 23-vjeçar ka shënuar 95 gola në 99 ndeshje e fundit dhe ndihmoi Barcelonën të fitonte tetë trofe në dy sezonet e kaluara.

Ronaldo, pas gjashtë sezoneve të suksesshme në Manchester United u transferua të Real Madrid, e sezonin e parë me Madridin nuk bëri siç e prisnim, ndërsa sezonin e dytë ka përparuar paksa.

Real Madridit dhe Ronaldo nuk janë në rrugë të duhur as ketë në sezon, ndërsa Barcelona dhe Messi qëndrojnë në rrugë të drejtë.

Palët do të takohen mes vete nesër në mbrëmje, por gjithashtu kanë edhe finalen e Copa Del Rey e më pas edhe dy takime në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve.

Ish ylli i Barcelonës, Cruyff, tha se Messi është i denjë për t’u përmendur me të njëjtën fjali si Pele, Diego Maradona dhe Alfredo Di Stefano, por ai nuk është i bindur kështu edhe për Ronaldon.

“Unë mendoj pak më ndryshe,” tha Cruyff rreth lojtarit më të mirë në botë për vitin  2008. “Të gjithë njerëzit që përmenda janë lojtarë nga rruga, dhe Ronaldo është më shumë një lojtar fizik, ndërsa të tjerët që përmenda nuk janë lojtarë fizikë por lojtarët të pastër teknik, pra Teknikë të Pastërt”

Barcelona ka një avantazh prej tetë pikësh mbi Realin e Madridit në ligën spanjolle që shkon në ndeshjen e nesërme, i pari nga katër takimet që do të zhvillohen në mes të rivalëve në më pak se tre javë.

Ronaldo ka marrë në fokus rivalitetin e tij personal kundër Messi. Ronaldo, i cili ka shënuar 39 gola në 47 ndeshje, ka ende për të shënuar në katër ndeshjet kundër Barcelonës.

Barcelona ka fituar pesë herë rresht kundër rivalit të madh, duke përfshirë edhe shpartallimin prej 5-0 ne nëntor në Camp Nou.

Edhe trajneri i Anglisë, Fabio Capello, kur u pyet se cilin do të kishte zgjedhur për ekipin e tij ai u përgjigj shkurt: “ Messin para Ronaldos, Ronaldo e di anglishtën por Messi e di e futbollin”

Messi i cili ka nofkën “pleshti” do të jetë në kërkim për t’i dhënë fund thatësirës së tij për të shënuar kundër një ekipi që udhëhiqet nga trajneri Jose Mourinho.

Një gjë të cilën e kanë të përbashkët Messi dhe Ronaldo është dështimi për të fituar titullin e botës me kombëtarët e tyre.

“Messi ka cilësitë e ngjashme me Maradonan, i cili ishte një lojtar i cili bëri shumë gjëra të veçanta”, tha holandezi 63-vjeçar. “Njerëzit me rezultatet dhe sukseset e tyre hyjnë në histori dhe natyrisht Maradona fitoi kampionatin botëror dhe kjo është ajo që deri me tani i mungon Messit.

“Por për mua, sot Messi është lojtari më i mirë që kam parë ndonjëherë.”

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»