Lajme Shqip Saturday, 21 May 2011 08:24

Superylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo, ka deklaruar se ai kurrë nuk do të transferohet te Manchester City, pas spekulimeve se sheikët janë në gjendje që të paguajnë mbi 180 milionë euro për të.

“Manchester City? Unë kurrë nuk mund ta shoh si skuadër më të madhe se sa Manchester United. United e ka traditën dhe historinë që nuk mund t’i bëni me dy-tri vjet pa marrë parasysh sa para posedoni.”

“City thjesht nuk mund ta blejë atë që ka United. Nuk e di nëse ata janë përpjekur për të më transferuar mua, por unë kurrë nuk do të luaja në ndonjë klub tjetër anglez pos Manchester Unitedit”, u shpreh CR7.

Ndërsa, Aitor Karanka ka lavdëruar blerjen e re të klubit të tij, Hamit Altintop, duke thënë se ai është një transferim mjaft i qëlluar nga Los Blancos.

“Altintop është një lojtar që erdhi nga një klub i mirë, siç është Bayern Munich”.

“Ai është një lojtar që luan për klubin dhe një lloj lojtari që ne e kemi kërkuar. Ne jemi shumë të lumtur për këtë transferim dhe dëshirojmë t’u tregojmë njerëzve se pse nënshkruam me këtë lojtar”, tha Karanka.

Njëri legjenda e Real Madridit, kurse tjetri është gati të shënohet në historinë e “bardhë”.

Futbolli i shkuar dhe i tashëm i lidhur me një esencë: goli. I pari veshi fanellën e Real Madridit për shtatë sezone, shënoi 207 gola, bëri rekord duke shënuar 38 gola në një sezon, fitoi katër Pichichi dhe një Këpucë të Artë, prandaj nuk mund të jetë kush tjetër përveç Hugo Sanchezit.

Në anën tjetër, Cristiano Ronaldo, i cili ka gjithsej 84 gola tek Real Madrid, dhe momentalisht ka edhe një ndeshje afat për të shtuar gola në numrin e tij prej 38, duke u bërë aktualisht golashënuesi më i mirë në Spanjë dhe Evropë.

Të dy janë mjeshtër të mposhtin rivalin që kanë përpara.

Përderisa meksikani përgatitet të festojë për sukseset e pasardhësit të tij, portugezi është i lumtur që u takua me njërin nga idolët e tij, dhe në shenjë kënaqësie tha: Jam krenar të jem me një legjendë si ai”.

“Gjithmonë kam thënë se nëse dikush do ta barazonte rekordin tim apo do ta kalonte, preferoj të jetë një lojtar i Real Madridit dhe nëse Cristiano Ronaldo e bën këtë, atëherë do të festoj”, u shpreh Hugo Sanchez, sipas të cilit rekordet u shpikën për t’u tejkaluar.”

“Për mua është një nder të jem pranë legjendave si Hugo Sanchez dhe Zarra. Është kënaqësi të jesh me ata”, u shpreh Cristiano Ronaldo.

“Arritjet personale janë të rëndësishme, por më i rëndësishëm është kolektivi. Jam i kënaqur sepse nuk është lehtë të shënosh 38 gola, por këtë e kam bërë falë ekipit”.

“Ai është i ri, i fuqishëm dhe ka shumë vite futbolli. Shpresoj që Real Madridi të shkojë përpara. Cristiano shënon shumë gola, arrin shumë ndeshje dhe pres shumë tituj. Nëntë gola në tre ndeshje. Mesatarja është fantastike. Çdo herë që do ta bartë fanellën e Real Madridit, ai do ta bëjë më të mirën në fushë”, u shpreh Hugo Sanchez, duke folur mbi aftësitë e Cristiano Ronaldos.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»