Lajme Shqip Tuesday, 28 May 2013 19:11

UEFA ka publikuar listën e çmimeve të këtij sezoni në Ligën e Kampioneve, në kategori të veçanta kolektive e individuale, si dhe gjërave që kanë spikatur më shumë në edicionin që sapo përfundoi:

Skuadra më e mirë: Bajern Mynih

Ekipi bavarez u hakmor në mënyrën më të mirë të mundshme për atë finale të humbur në vitin e kaluar me penallti përballë Çelsit, pa harruar këtu edhe dy trofetë kombëtare që i rrëmbeu Borusia Dortmund. Fitorja me 25 pikë diferencë e titullit kampion në Bundesligë, suksesi i pabesueshëm 7-0 ndaj Barcelonës në gjysmëfinale dhe pastaj një finale drithëruese e vendosur në minutat e fundit, kthyen përsëri Bajernin në majën e futbollit evropian.

Goli i sezonit: Filip Mekses (Milan)

Filip Mekses nuk shënonte që nga marsi i vitit 2011, para se të shkëlqente me golin e shënuar në këtë edicion ndaj Anderleht në fazën në grupe. Pasi kontrolloi topin me gjoks ndërsa ishte me shpinë nga porta, rreth 20 metra distancë, ai goditi topin me roveshatë duke shënuar në mënyrë spektakolare një gol aspak tipik për një qendërmbrojtës.

Trajneri i vitit: Jurgen Klop

Dortmundi mund të ketë përfunduar i dyti, por loja e skuadrës dhe sidomos trajneri karizmatik Jurgen Klop bënë diferencën duke merituar lëvdata nga të gjithë. Klop ka arritur të transformojë këtë skuadër që nga viti 2008 kur mori drejtimin e saj, duke e bërë një pretendente serioze edhe për trofe ndërkombëtarë të këtij kalibri. “Pas dy vitesh finalja është në Berlin. Do të ishte një mënyrë shumë e bukur për t’u kthyer këtu”, ishte premtimi i tij pas finales së humbur.

Rezultati: Barcelona-Bajern Mynih 0-7

Fitorja më e thellë e përgjithshme në gjysmëfinalet e Ligës së Kampioneve, hera e parë në 26 vitet e fundit që Barcelona humb të dy ndeshjet e një faze eliminimi direkt dhe humbja më e thellë në çdo turne për 6 vitet e fundit e katalanasve (4-0 në ndeshjen e parë në Mynih). Sido që ta shohësh, ky ishte një rezultat që tronditi futbollin evropian, pasi ra miti i asaj që cilësohej si skuadra më e fortë në botë.

Momenti i veçantë: Ivan Krstanoviç (Dinamo Zagreb)

Dinamo kishte humbur të 5 ndeshjet e para në grup pa shënuar asnjë gol. Ndërsa po bëhej gati t’i bashkohej Deportivo La Korunja (2004-1055) dhe Makabi Haifa (2009-1010) si të vetmet skuadra që nuk kanë shënuar në asnjë prej ndeshjeve në fazën në grupe, sulmuesi Krstanoviç fitoi dhe më pas realizoi një penallti në kohën shtesë të takimit kundër Dinamo Kiev, pas 567 minutash “thatësi”.

Pritjet: Kristian Abiati (Milan)

David De Gea shkëlqeu ndaj Real Madrid, Xho Hart ishte i jashtëzakonshëm ndaj Borusia Dortmund dhe Frezër Forster i rezistoi çdo sulmi të Barcelonës. Por paraqitja më mahnitëse e vitit i shkon Kristian Abiatit i cili dhuroi disa ndërhyrje spektakolare në fushën e Zenit Shën Petersburg, të cilat lanë të shtangur jo vetëm kundërshtarët, por edhe shokët e tij të skuadrës.

Ekipi surprizë: Gallatasaraj

Skuadra turke humbi dy ndeshjet e para në grup ndaj Mançester Junajtid dhe Braga por nuk u dorëzua dhe shkëlqeu më pas duke marrë 10 pikë për të kaluar në turin tjetër. Për më tepër, eliminoi Shalken dhe përballë Real Madrid dha paraqitje që i siguruan vlerësime të jashtëzakonshme.

Lojtari surprizë: Isko (Malaga)

Mesfushori i talentuar tregoi një paraqitje të jashtëzakonshme në sezonin e debutimit të skuadrës së tij në këtë turne. Lojtari që luajti ndeshjen e tij të parë me kombëtaren spanjolle në shkurt të këtij viti, shënoi 3 gola dhe dha 4 pasime në këtë edicion të shkëlqyer.

Numrat domethënës: 100 dhe 50

Në sezonin ku Kristiano Ronaldo luajti ndeshjen e 100-të me Portugalinë dhe Zhoze Murinjo regjistroi ndeshjen e 100-të në Ligën e Kampioneve, ishte futbollisti portugez që shënoi golin e tij të 50-të në këtë turne gjatë humbjes 4-1 në gjysmëfinalen kundër Borusia Dortmund, për t’u shpallur më pas golashënuesi më i mirë i edicionit.

Batuta e vitit: Skot Braun (Sëlltik)

“Po, shohim “Braveheart” dhe para çdo ndeshje veshim kilt (fustanella tradicionale skoceze) dhe vallëzojmë së bashku”. Kjo ishte përgjigja që mesfushori skocez i dha një gazetari rus që e pyeti se si është përgatitja tradicionale e skuadrës para ndeshjeve të Ligës së Kampioneve. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»