Lajme Shqip Thursday, 23 May 2013 10:58

– Finalja e të shtunës do të jetë e 58-ta që nga momenti kur ky turne filloi në sezonin 1955-1956, me Real Madrid që fitoi 5 edicionet e para.

– Bajern Mynih është në vendin e tretë në listën e finalistëve, pasi ka arritur në këtë fazë të turneut për 9 edicione të mëparshme, duke fituar 4 në vitet 1974, 1975, 1976 dhe 2001, ndërsa ka humbur 5 finale në vitet 1982, 1987, 1999, 2010 dhe të vitit të kaluar kur u mund në Mynih përballë Çelsit me penallti.

– Real Madrid mban rekordin e paraqitjeve në finale me 12 të tilla, i ndjekur nga Milan me 11. Paraqitja e Bajern Mynih të shtunën do të jetë e pesta që nga momenti kur turneu mori emrin Liga e Kampioneve, duke ndjekur vetëm Milanin që ka 6 paraqitje mes viteve 1993 dhe 2007.

– Borusia Dortmund po përgatitet të marrë pjesë në finalen e dytë të historisë së vet, pasi ka fituar atë të mëparshmen në vitin 1997, kur mundi 3-1 Juventusin në Mynih.

– Otmar Hitzfeld është vetëm një nga tre trajnerët që kanë fituar Ligën e Kampioneve me dy klube të ndryshme, duke udhëhequr Borusia Dormtund në vitin 1997 dhe pastaj duke çuar drejt suksesit Bajern Mynih në vitin 2001.

– Dy trajnerët e tjerë janë Ernst Hapel me Fejenord në vitin 1970 dhe Hamburg në vitin 1983, si dhe Zhoze Murinjo me Porton në vitin 2004 dhe Inter në vitin 2010.

– Franc Bekenbauer u bë lojtari i pari që ishte kapiten i fituesve të Ligës së Kampioneve për tre edicione të njëpasnjëshme me Bajern në vitet 1974, 1975 dhe 1976. Ndonëse Real Madrid fitoi 5 finale radhazi nga viti 1956 deri në vitin 1960, ata kishin 3 kapitenë të ndryshëm.

– Që nga momenti kur formati i turneut u ndërrua në atë të Ligës së Kampioneve, në sezonin 1992-1993, asnjë skuadër nuk ka fituar një përqindje më të madhe ndeshjesh për të fituar trofeun sesa Borusia Dortmund në vitin 1997. Ata fituan 9 nga 11 ndeshjet e luajtura, 81.8% të takimeve të zhvilluara. Në kontrast, kur Mançester Junajtid fitoi trofeun në vitin 1999, përqindja e fitoreve të tyre regjistroi rekordin më të ulët të sukseseve me 45.5%.

– Në sezonin pasardhës, kur Borusia Dortmund ishte mbajtëse e trofeut, mundi në çerekfinale Bajern Mynih me rezultatin e përgjithshëm 1-0.

– Numri më i vogël i tifozëve të regjistruar për një finale të Ligës së Kampioneve ishte për finalen e përsëritur në vitin 1974, kur Bajern mundi Atletiko Madrid me rezultatin 4-0 në stadiumin “Heisel” në Bruksel me 17 maj. Atë ndeshje e ndoqën vetëm 23325 tifozë. Ndeshja e parë e skuadrave, e përfunduar 1-1 dy ditë më parë, ishte ndjekur nga 48772 tifozë.

– Georg Shvarcenbek shënoi golin e barazimit në minutën e fundit shtesë të asaj ndeshje për të vulosur barazimin 1-1, por Bajern ka përjetuar një eksperiencë të ngjashme shumë të hidhur në vitin 1999. Atëherë ishin Tedi Sheringam dhe Ole Gunar Solskjaer që shënuan të dy në kohën shtesë, për t’i dhënë fitoren 2-1 Mançester Junajtid në Barcelonë, në atë që është quajtur finalja më dramatike e turneut.

– Kjo është hera e katërt kur dy klube të të njëjtit shtet ndeshen në finale, pas asaj Real Madrid-Valencia të vitit 2000, Milan-Juventus në vitin 2003 dhe Mançester Junajtid-Çelsi në vitin 2008. Ata ndeshje përfunduan me fitoret e Real, Milan dhe Mançester Junajtid, ku Milan e Junajtid fituan me penallti.

– Bajern do të bëhet klubi i parë që fiton dy herë trofeun me penallti nëse arrijnë të triumfojnë në këtë mënyrë në ndeshjen e të shtunës. Ata mundën Valencian 5-4 në finalen e vitit 2001, ndërsa do të bëheshin skuadra e parë që shkon në tre gjuajtje nga penalltia në finale.

– Paulo Sousa është një prej dy lojtarëve që fiton trofeun me dy skuadra të ndryshme në sezone të njëpasnjëshme, pasi fitoi me Borusia Dortmund në vitin 1997, ndërsa një vit më parë e kishte ngritur Kupën me Juventusin. I vetmi lojtar tjetër që ka arritur të njëjtin sukses është Marcel Desai, i cili triumfoi me Olimpik Marsejë në vitin 1993 dhe Milan në vitin 1994.

– Që nga viti 1965, kur Bajern Mynih u ngjit në Bundesligë, dy klubet janë ndeshur 95 herë në të gjitha turnetë, me Bajern që regjistron 41 fitore, Borusia 25 ndërsa 29 ndeshje kanë përfunduar në barazim.

– Rezultati rekord mes dy skuadrave është fitorja 11-1 e Bajern në vitin 1971 në ndeshjen e kampionatit gjerman, që shënon njëkohësisht edhe fitoren më të thellë të historisë së bavarezëve në kampionat.

– Dy skuadrat janë ndeshur katër herë në këtë sezon. Bajerni fitoi 2-1 ndeshjen e parë të sezonit në Superkupën e Gjermanisë në gusht, ndërsa mori hak edhe për disfatën e thellë të finales së Kupës së Gjermanisë me rezultatin 5-2 të një viti më parë, duke mundur Borusian 1-0 në çerekfinalen e Kupës së këtij viti. Dy ndeshjet në kampionat mes skuadrave kanë përfunduar në barazim 1-1.

– Fitorja e përgjithshme 7-0 e Bajern Mynih përballë Barcelonës në gjysmëfinalet e këtij turneu është më e thella e gjysmëfinaleve në historinë e turneut që në fillimin e tij. Bavarezët mbajnë edhe rekordin e fitores së përgjithshme më të thellë të fazës me eliminim direkt, kur eliminuan Sporting Lisbonën me rezultatin e përgjithshëm 12-1 në sezonin 2008-2009. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»