Lajme Shqip Tuesday, 15 March 2011 14:36

Në Ligën NBA janë zhvilluar 11 ndeshje dhe secila ka qenë më rivalizuese se tjera dhe mbase ka pasur edhe rezultate interesante. Basketbollistët e Bostonit që udhëheqin në Konferencën e Lindjes kanë pësuar humbje me pesë pikë dallim (103:108) nga LA Clippers-at. Ballafaqimi u përshkrua me një rivalitet të madh dhe efikasitet të lartë të pikëve të shënuara si të njërës palë po ashtu edhe te skuadrës tjetër. Basketbollistët Williams me 28 pikë të shënuara dhe Jordan me 21 pikë padyshim se ishin edhe çelës i fitores së LA Clippers-ave.

Ballafaqimi tejet interesant dhe me rezultat të ngushtë ka përfunduar edhe ndërmjet skuadrës së Philadelphia-s dhe Oklahoma Cityt. Oklahoma e fitoi ndeshjen pas vazhdimeve me rezultat 110:105. Durant ka qenë një mjeshtër i lojës, i cili me 34 pikë të realizuara së bashku me Westbrook që shënoi 27 pikë, ishin protagonistë të kësaj fitore sa të vështirë, por aq të ëmbël. Holiday me 22 pikë të shënuara me bashkëlojtarë nuk patën fat që të shënojnë fitore, pasi përqendrimi në çastet vendimtare ka qenë te rivali.

Përballja atraktive është zhvilluar edhe ndërmjet New Jerseyt dhe Golden State-s, të cilën e fituan Jerseyt me rezultat 94:90. Basketbollisti Lopez ishte figura qendrore e kësaj fitore, por pa harruar edhe kontributin e basketbollistit Morrow që realizoi 22 pikë.

Charlotte pësoi humbje të thellë me rezultat 101:84 nga Chicago e disponuar. Rose edhe njëherë me 20 pikë ishte shtylla e skuadrës, i ndihmuar nga Korver, që shënoi 20 pikë, kontribuar në triumfin me 17 pikë epërsi, ndërsa Henderson me 20 pikë të shënuara nuk ndihmoi asgjë që t’i shpëtojnë humbje së thellë. Toronto – Utah ka qenë dramë në vete dhe me fitoren me dy epërsi (96:94) të Utah-it. Skuadra e Torontos gjatë do të mbajë mend lojën efikase te Jeffersonit, i cili me 34 pikë ishte edhe trim i fitores së Utah-it. Minnesota ka dëshmuar lojë shumë më të mirë se Cleveland dhe fitoi me shifra 101:75, kurse Dallasi për një pikë (93:92) humbi sfidën me New Orleans-in. Jack e Belineli me nga 21 pikë ishin fatal për Dallasin. Nowitzki ka shënuar 31 pikë, por që nuk mjaftuan që të shënojnë fitore për Dallasin. San Antonio shkëlqeu me lojë dhe si rezultat i kësaj ngadhënjyen me rezultat 111:104 ndaj Detroitit. Parker ka qenë figura më e mirë me 23 pikë dhe që i siguroi fitoren.

Rezultatet

Boston – LA Clippers 103:108

Philadelphia – Oklahoma City 105:110

New Jersey – Golden State 94:90

Charlotte – Chicago 84:101

Toronto – Utah 94:96

Milwaukee – Cleveland 110:90

Minnesota – Indiana 101:75

New Orleans – Dallas 93:92

Memphis – New York 108:110

San Antonio – Detroit 111:104

Sacramento – Orlando 102:106

Konferenca e Lindjes

Fitore – humbje

1. Boston 46/16

2. Chicago 45/18

3. Miami 43/21

4. Orlando 41/24

5. Atlanta 37/27

6. New York 34/29

7. Philadelphia 33/31

8. Indiana 27/37

9. Charlotte 26/38

10. Milwaukee 25/38

Konferenca Perëndimore

1. San Antonio 52/12

2. Dallas 46/18

3. LA Lakers 46/19

4. Oklahoma City 40/23

5. Denver 37/27

6. Portland 37/27

7. New Orleans 38/29

8. Memphis 36/30

9. Phoenix 33/29

10. Utah 34/31

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»