Lajme Shqip Wednesday, 20 April 2011 14:27

Sipas policisë nga Glasgow, katër bomba të dërguara për menaxherin e skuadrës së Celtic, Neil Lennon dhe dy mbështetësve të shquar të klubit nga Glasgow janë të vërteta, dhe mund të kishin shkaktuar dëme të rëndësishme.

Bombat janë dërguar në javë pas një ndeshje të trazuar dhe të ashpër ndërmjet Celtic dhe Glasgow Rangers, dy klubet me një histori të konfliktit sektar. Paketa bombë u diktua para se të arrijnë objektivin dhe policia arriti ta heqë përpara se të shpërthenin.

Shefi I inspektoratit të policisë, Detective, John Mitchell tha, dyshimi fillestar ishte se paketa mund të ketë qenë një shaka, por analiza mjeko-ligjore ka treguar se ato ishin “pajisje të bombë”

“Ato ishin të afta për të shkaktuar dëme të rëndësishme dhe dëmtimin e individëve, nëse ata kishin hapur ato,” tha ai.

Ndërkohë që policia nuk e ka diskutuar motivin e bombave, tensionet sektare në Irlandën e Veriut dhe Glasgow janë në rritje e sidomos në mes të tifozëve të Celtic, të cilët janë kryesisht katolike, dhe tifozëve të Rangers të cilët janë kryesisht protestant.

Bomba e parë e cila u gjet me 4 mars, kishte synim menaxherin Lennon, një katolik nga Irlanda Veriore,  ndërsa e dyta u kap në një zyrë jashtë Glasgow më 26 mars.

Një tjetër paketë ë destinuara për mbështetësin e skocezeve të Celtic, deputetin Godman Trish u kap në zyrën e ti dy ditë më vonë. Një paketë e katërt e destinuara për një avokat Paul McBride, i cili përfaqëson menaxherin e skuadrës së Celtic, Lennon.

Shefi ekzekutiv i Shoqatës se Futbollit Skocez, Regan Stewar, tha se “sporti nuk duhet të përdoret si një platformë për intolerancë fetare .”

“I sapoardhur në këtë vend, unë gjej këtë situatë të dëshpëruar dhe është për të ardhur keq”, tha Regan. “Me mbështetjen e policisë, Qeveria Skoceze dhe organet e tjera tona të ligës, po i marrin masat e duhura dhe qëllimi ynë është për të ndihmuar futbollin skocez, të shpëtoj nga ky helm i padëshiruar i cili duket të jetë mbizotërues në këtë shoqëri.”

Një tjetër qeveritar, Alex Salmond, bëri thirrje për një vendosmëri më të madhe në mënyrë që të përtërijmë lojën e bukur dhe i ftoj palët të  marrim mësim nga incidenti i fundit.

“Ajo që kërkohet këtu është që të gjithë njerëzit, veçanërisht atyre që e duan lojën e futbollit të bashkohen për të dënuar veprimet e tilla dhe të bashkohen në dënimin e atyre që abuzojnë me lojën e futbollit dhe paragjykimet e tyre të përçmuar dhe te rrezikshme, që i përkasin një të kaluar të gjatë dhe të largët.”

Lajmi vjen vetëm disa ditë para se Rangers të takohet me skuadrën e Celtic të dielën. Rangers janë duke u përpjekur për të mbyllur një hendek prej katër pikë të kampionëve në krye të Premier Ligës Skoceze.

Paketat përmbajnë plumba dhe janë dërguar këtë vit për Lennon dhe për lojtarët Pedi McCourt dhe McGinn, të cilët janë gjithashtu nga Irlanda Veriore.

Lennon 39-vjeçar ka duruar kërcënimet dhe abuzimin gjatë karrierës së tij të futbollit edhe si lojtar dhe si menaxher.

Lennon la futbollin ndërkombëtar në vitin 2002, pasi ka bërë 39 ndeshje, duke thënë se ai kishte marrë kërcënime me vdekje nga një grup paraushtarak në Irlandën Veriore.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»