Lajme Shqip Thursday, 03 September 2015 13:32

Etrit Berisha synon vetëm fitore në ndeshjen e së premtes ndaj Danimarkës. Sipas portierit kosovar, në rast fitoreje, Kombëtarja shqiptare do ta siguron vendin e dytë.

Etrit Berisha i ka idetë e qarta për ndeshjen e së premtes kundër Danimarkës. Portieri i Kombëtares deklaron për “Panorama Sport” se do të ndihet mungesa e Mergim Mavrajt, por gjithsesi në ekip ka edhe mbrojtës të tjerë cilësorë. Sipas portierit kosovar, në rast fitoreje, Shqipëria do ta siguron vendin e dytë.

Vini në Kombëtare pas ndeshjeve të mira së fundmi me Lacion. Sa ju ndihmojnë ato në aspektin personal?

Për mua ka qenë shumë e rëndësishme dhe gjithashtu shumë pozitive që kam luajtur në ndeshjet e fundit me Lacion. Kjo, për formën time fizike, është diçka që më ndihmon shumë.

Si e shihni gjendjen e përgjithshme të skuadrës përpara dy ndeshjeve shumë të rëndësishme?

E shoh të mirë. Kemi bërë tri seanca stërvitore dhe shumica e lojtarëve vijnë me minuta të shumta me skuadrat e tyre. Për këtë, them që do të jemi mirë në anën fizike në këtë takim, për të përballuar si duhet një ndeshje të tillë.

Mungesa e Mavrajt dhe fakti që Cana dhe Ajeti kanë qenë pa skuadër, a ju bëjnë të jeni më shumë nën presion?

Normalisht që mungesa e Mërgimit do të ndihet, pasi është një lojtar shumë i rëndë- sishëm për ne. Megjithatë, ne kemi parë edhe Arlind Ajetin që e ka bërë mjaft mirë detyrën e tij në ndeshjen kundër Francës, për të zëvendësuar edhe Mavrajn. Ai tregoi mjaft siguri dhe e bëri si duhet punën e tij. Tashmë kemi edhe një tjetër mbrojtës, siç është Berat Xhimshiti, i cili duket në formë. Për të mos harruar që është edhe Amir Rrahmani që ka bërë një progres mjaft të mirë në Kroaci. Për këtë, unë mendoj se jemi të mbuluar në repartin defensiv.

Pjesa e parë e edicionit ka qenë thuajse perfekte. Çfarë cilësish duhet të ruajë Kombëtarja?

Kompaktësia dhe angazhimi i gjithsecilit në fushën e lojës janë ndër gjërat më të çmuara që ka Kombëtarja jonë. Jam i bindur që do t’i ruajmë gjithmonë këto cilësi mjaft të mira që na kanë shërbyer deri tani.

Si duhet të luajë Shqipëria në këtë ndeshje, duke pasur parasysh edhe barazimin në Elbasan?

Kjo është një pyetje që nuk më takon mua t’i përgjigjem, pasi i bie të futem në punën e trajnerit. Megjithatë, sipas mendimit tim personal, unë them që do të shkojmë që të bëjmë lojën tonë në Danimarkë.

Për çfarë rezultati duhet të futet Shqipëria në fushë? Do të mjaftonte një barazim?

Askush nuk futet në fushë duke menduar humbjen dhe as ne nuk e kemi bërë asnjëherë këtë dhe nuk kemi pse ta bëjmë diçka të tillë. Ne do të mundohemi që të bëjmë atë që duhet për të fituar takimin. Do të jemi të vendosur dhe të motivuar për këtë qëllim.

Sipas jush, sa pikë mund të marrë Shqipëria në dy takimet e radhës?

Është e ditur që çdo ndeshje ka rëndësinë e saj dhe në veçanti këto dy takime, siç e përmenda edhe më lart. Megjithatë, unë dua që të fokusohemi te përballja me Danimarkën. Nuk dua që të mendojmë aspak për Portugalinë në këto momente, pasi do të ketë kohë për ta bërë edhe këtë gjë. Ne e dimë rëndësinë që ka ky takim për ecurinë tonë drejt rrugës për në Europian dhe të gjithë duam që të marrim maksimumin në këtë ndeshje. Duam fitoren! Mbështetja e tifozëve shqiptarë në Danimarkë do të jetë e madhe, ashtu si në çdo vend ku ka shqiptarë.

Megjithatë, edhe kërkesa e tyre është e lartë. E shton presionin mbi ju kjo gjë?

Mbështetja e shqiptarëve na motivon më shumë dhe na jep edhe më shumë vetëbesim. Normalisht që ka qenë edhe ndihma e tyre pjesë e forcës që kemi treguar deri tani. Nuk është aspak presion.

Sa e rëndësishme është kjo ndeshje për kualifikimin direkt?

Kjo është një ndër ndeshjet më vendimtare, megjithatë të tilla kanë qenë edhe të gjitha të më- parshmet që kemi bërë. Duke ditur që secila vlen njësoj me pikë, edhe rëndësia e secilës është e njëjtë. Megjithatë, për pozitat ku ndodhemi në grup, ky takim është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ne. Me një fitore të mundshme, mund të them që së paku vendin e dytë do ta siguronim.

A do të ishit i gatshëm që të pranonit një barazim përpara kësaj ndeshjeje?

Jo. Për ne është shumë e rëndësishme që të marrim maksimumin në këtë ndeshje, pavarësisht sa e vështirë është, apo ku luajmë dhe kundër kujt kundërshtari.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»