Lajme Shqip Saturday, 21 May 2011 08:20

 

 

Petersen në Bayern, kaloi tri liga për 18 muaj

 

Mediat ndërkombëtare raportojnë se Bayern Mynchen mundohet ehe për Falcaon. Mendohet se sulmuesi është përcjellë shumë herë nga Bayerni.

Gazeta portugeze, “A Bola”, raporton që një informator i Bayernit, Wolfgang Grobe, e ka përcjellë me interes sulmuesin. Po ashtu, në gazetën britanike “The Guardian” mund të lexohet për një interesin të Bayernit.

Falcao mohon: “Unë i kam me Porton edhe dy vite kontratë dhe jam këtu shumë i lumtur. Klubi ka dëshirë të më mbajë dhe unë dua që vitin e ardhshëm të luaj në Ligën e Kampionëve me Porton që t’i bëj ëndrrat e mia realitet.

Gjithashtu, Bayern ka firmosur më shumë se me një sulmues nga Liga e Dytë Gjermane.

Lëvizja më e madhe e javës në merkato, që lidhet me gjigandët bavarezë, ishte pa dyshim transferimi i Hamit Altintop tek Real Madrid. Por, mbase pak më pak e çuditshme ishte konfirmimi i blerjes se sulmuesit Nils Petersen nga Energie Cottbus.

Bayern nuk është ekip që gërmon në Ligen e Dytë për talentë, por Petersen ka bërë një përjashtim.

1.89 i gjatë, karakteristikat fizike të tij flasin për një sulmues tipik zonal. Ai shënoi 25 gola këtë sezon, një shifër që është shumë më e lartë nga ndjekësit e tij.

Petersen është me shumë se një sulmues goli.

Sipas korrespondentit të Goal.com/Germany, Torsten Pauly, Petersen ka shumë tipare të ngjashme me sulmuesin e kombëtares së Gjermane Andre Schurrle.

Ai nuk është vetëm i gjatë, por shumë i shpejtë, i fuqishëm dhe i lëvizshëm. Për të plotësuar aftësitë e tij fizike, 22-vjeçari ka aftësi teknike të shkëlqyera, sidomos duke i krahasuar me fizikun. Në të vërtete, janë këto aftësi që e veçojnë nga shumë sulmues të tjerë.

Kur e merr topin, Petersen nuk shikon vetëm të shënojë, por dhe të asistojë. Për një sulmues qendre, djaloshi është shumë bujar, duke dhënë 7 asiste, që kompletojnë rekordin impresiv të golave të shënuar.

Në fakt, disa herë bujaria e tij është dhe faj, pasi ai pason topin tek një shok i lirë edhe kur ka mundësi të mirë shënimi. Kur Petersen është tek porta, ai është një shënues i pamëshirshëm.

Përpara firmosjes, Petersen u zotua që nuk do të ishte thjesht sulmuesi i tretë ose i katërt. Dhe, sipas tij, ai do të ketë shumë mundësi sezonin tjetër. Në shikim të parë, mbërritja e tij jep një mbështetje për Gomez. Me një Miroslav Klose shumë afër largimit, dhe Oliq që i ka kaluar të 30-tat dhe që kthehet nga një dëmtim serioz në gju, Bayerni kishte nevojë për një zëvendësues të besueshëm të Gomezit. Tek Petersen ata kanë gjetur një sulmues serial.

Përveç të qenit një zëvendësues i Gomezit, Petersen do të shërbejë si mbulim dhe për Robben dhe Ribery. I riu nuk luan në krah, por mund të luajë mjaft mirë në sulm se bashku me Gomezin. Me blerjen e Petersenit, Bayerni ka zgjidhur dy probleme mënjeherë: ata kanë shtuar thellësi në sulm dhe kanë gjetur një zëvendësues për Rib & Rob dhe e gjitha kjo vetëm për 2.8 milion euro.

Është e rëndësishme të nënvizohet që Petersen është akoma një lojtar në zhvillim e sipër dhe mund të kishte përfituar më shumë sikur të kishte kaluar një sezon në Bundesligën e parë përpara transferimit tek Bayern. Progresi i tij ka qenë i madh gjithsesi. Në dhjetor 2008 ai luante në Ligën e Tretë Gjermane, dhe 18 muaj më vonë ai është gati për një fazë shumë më të madhe sesa që Cottbus imund t’ia ofrojë.

Champions League mund të jetë një kërcim në këtë fazë të karrierës së tij, por Petersen ka akoma potencial të pashfaqur, dhe brenda 3 viteve do të ketë padyshim mundësinë të bëhet një emër i njohur.

Në ditën e firmosjes, Petersen dha një deklarate me synim: “Mezi jam duke e pritur sezonin tjetër dhe kam plane të mëdha”.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»