Lajme Shqip Sunday, 16 December 2012 23:12

Vetëm një katastrofë mund t’i heqë titullin kampion nga duart Barcelonës, ndonëse nuk janë luajtur as gjysma e ndeshjeve të kampionatit spanjoll. Katalanasit kanë likuiduar edhe ndjekësin e tyre më të afërt, Atletiko Madrid, duke e mundur me rezultatin 4-1, për t’u shkëputur 9 pikë nga ekipi i Simeones dhe plot 13 nga Reali që barazoi në shtëpi me Espanjol. 

Në supersfidën e luajtur në “Kamp Nou”, katalanasit u gjendën në vështirësi në pjesën e parë, pasi Falkao tentoi disa herë portën, duke gjetur edhe shtyllën, derisa në minutën e 31-të mbërriti të dërgonte topin në rrjetë. Por gëzimi i miqve dhe shpresa e tyre për një mrekulli zgjat shumë pak, pasi Adriano gjen barazimin pas 5 minutash me një gjuajtje të pakapshme për portierin Kurtua, e para e katalanasve për këtë ndeshje.

Që nga ai moment, Barcelona merr kontrollin e lojës dhe falë insistimit të vazhdueshëm pranë zonës së Atletikos, lind edhe goditja nga këndi që sjell golin e dytë për vendasit, të shënuar nga Buskets në minutën e fundit të kësaj pjese.

Në pjesën e dytë, katalanasit administrojnë avantazhin dhe godasin me të zakonshmin Lionel Mesi, që vulos rezultatin përfundimtar me një tjetër dygolësh për të çuar në 90 bilancin e tij për vitin 2012, ndërsa ka arritur që tani të shënojë 25 gola në kampionat për sezonin 2012-2013.

Kjo Barcelonë duket se do ta ketë shumë të vështirë të humbasë kampionatin në këtë vit, fakt të cilin e ka pranuar publikisht edhe Zhoze Murinjo pas zhgënjimit të radhës së skuadrës së tij, barazimit 2-2 në “Santiago Bernabeu” përballë Espanjol, ekipit që mbante vendin e fundit në renditje.

Miqtë kanë kaluar të parët në avantazh me anë të Serxho Garsia, por një gol i Kristiano Ronaldo në fundin e pjesës së parë dhe goli i shpejtë i Koentrao në fillimin e të dytës krijuan përshtypjen se kjo do të ishte një fitore e thjeshtë për madrilenët. Por Espanjol jo vetëm që nuk u dorëzua, por kërkoi me ngulm barazimin, të cilin e arriti në minutën e 88-të me anë të Albin. Ky barazim çon në 15 numrin e pikëve të humbura nga madrilenët në 16 ndeshjet e luajtura në këtë kampionat, një pikë më shumë se 14 pikët e humbura në të gjithë sezonin e kaluar ku u shpallën kampionë me shifrën rekord të 100 pikëve. Krizën e ka kuptuar mjaft mirë tifozeria e skuadrës, e cila ka përshëndetur me vërshëllima ekipin në përfundimin e ndeshjes. (LajmeShqip.com)

Primera Division

Java 16 / Rezultatet

Real Saragoza-Levante           0-1

19’ Ruben Garsia

Valencia-Rajo Vajekano          0-1

83’ (p) Dominguez

Real Madrid-Espanjol              2-2

45’ Kristiano Ronaldo, 48’ Koentrao / 31’ Serxho Garsia, 88’ Albin

Barcelona-Atletiko Madrid        4-1

36’ Adriano, 45’ Buskets, 57’, 90’ Mesi / 31’ Falkao

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»