Lajme Shqip Tuesday, 15 September 2015 17:12

Ka filluar tashmë “fushata” e tifozëve kuqezinj në Facebook për ndeshjen e 8 tetorit ndaj Serbisë.

Natyrisht, shumë prej tyre, sipas të gjitha gjasave, do të mbeten jashtë stadiumit në këtë datë, sepse mënyra e shpërndarjes së biletave po orientohet nga FSHF-ja më shumë nga zyrtarët, me qëllim që të shmangë incidentet e mundshme në “Elbasan Arena”.

Duke ditur se çfarë ndodhi në ballafaqimin e parë, të ndërprerë në minutën e 41-të, 14 tetorin e kaluar në Beograd, natyrshëm lindin dyshimet për një hakmarrje të serbëve. Kjo do të na bënte tepër “vulnerabël” para UEFA-s, e cila mezi pret të bëjmë gabimin më të vogël dhe të na ndëshkojë. Sepse, këtë institucion e sfiduam në KAS-in e Lozanës, kur hodhëm poshtë vendimet e tij dhe morën 3 pikët në tavolinë për ndeshjen e pambaruar me Serbinë.

Përderisa në lojë, në shpërndarjen e biletave, është futur edhe SHISH-i, pa llogaritur këtu policinë etj., gjithçka do të kalojë në “vrimën e gjilpërës”. E nëse tifozët e thekur e të zjarrtë të kombëtares, që nuk mund ta zhveshin veten nga adrenalina dhe mënyra e veçantë e përjetimit të një ndeshjeje të tillë, policia do t’i “krasisë” nëpërmjet “filtrave” të ndryshëm, askush nuk mund t’i ndalë të bëjnë tifo përmes rrjeteve sociale, transmeton telesport.

Kështu, “Albania Team”, një faqe e tifozëve kuqezinj në Facebook, ka hedhur së fundi një baner jo pak provokues për ndeshjen me Serbinë. Në foto është një montazh i flamurit që fluturoi me dron mbi stadiumin e Partizanit të Beogradit, 14 tetorin e vitit të kaluar, që mediat botërore e konsideruan “Shqipëria e Madhe”, si dhe kapiteni Lorik Cana, që e ka vënë përposhtë tifozin serb, i cili sulmoi me karrige Balën, me grushtin te koka e tij.

Domethënia e këtij baneri promovues është e qartë: ka në thelb triumfin në fushën e lojës dhe jashtë saj. Po ashtu, është një karikim kombëtarist, që mundohet t’u bëhet të gjithë tifozëve të kombëtares, të cilët kurrsesi nuk do ta humbisnin një derbi të tillë antagonist me serbët, por vështirë të jenë në stadium pjesa më e madhe, sepse numri i biletave që do të hidhet në shitje për ta do të jetë më pak se gjysma e kapacitetit të “Elbasan Arena”. Pjesa tjetër do të shkojë për zyrtarë institucionesh.

Rasti e ka sjellë që ballafaqimi i 8 tetorit të ketë shumë rëndësi për Shqipërinë. Një fitore ndaj serbëve do të thoshte konsolidim i pozitave për vendin e dytë në grup dhe kualifikim direkt në finalet e “Euro 2016”. Serbia, nga ana tjetër, luan sa për statistikë, sepse ka dalë jashtë çdolloj objektivi në këtë fushatë kualifikuesesh. Sidoqoftë, me siguri serbët do të kërkojnë “shpagim”, në mënyra të ndryshme, për tetorin e vitit të kaluar, kur e morën të tatëpjetën.

Vetë kryeministri i këtij vendi, Aleksandar Vuçiç, ka pohuar se do të jetë tifoz në “Elbasan Arena” dhe do t’i tregojë homologut të vet shqioptar, Edi Rama, se kombëtarja serbe fiton brenda në fushën e kuqezinjve. Se çfarë do të prodhojë fusha e blertë, kjo mbetet të shihet, por më me shumë rëndësi është që të mos ndodhë asnjë incident, qoftë edhe më i vogli, në të kundërt ndëshkimi për ne është gati, tërë kjo punë e mirë e këtyre kualifikueseve mund të hidhet në erë. Sepse UEFA nuk na fal!

Ndërkohë, në vijim të banerit promovues, që është vërtet provokues për serbët, të hedhur në internet nga një pjesë e tifozërisë së kombëtares shqiptare, kanë lënë komente disa syresh. Julian Adili shkruan: “Eshtë momenti t’i tregojmë botës virtytin tonë kryesor, MIKPRITJEN, e të fitojmë në fushë duke luajtur futboll! Për asgjë tjetër nuk është momenti, as për grushta, as për drona e aq më tepër për hakmarrje!”

Elona Deraj lë shënimin e saj: “Eshtë momenti që t’i thyejmë turinjtë serbit me fitore në fushëëëëëë, jo me nacionalizma koti, si kjo foto, e cila ndalohet në stadium, kështu që as ju nuk duhet ta vini.”

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»